وزیر صنعت: ‌در‌خواست سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری در ایران داریم
وزیر صنعت: ‌در‌خواست سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری در ایران داریم
وزیر صنعت گفت: در این شرایط سخت کرونایی و جنگ اقتصادی در‌خواست سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری در ایران داریم.

وزیر صنعت: ‌در‌خواست سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری در ایران داریم

وزیر صنعت گفت: در این شرایط سخت کرونایی و جنگ اقتصادی در‌خواست سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری در ایران داریم.

به گزارش پایگاه خبری صبح اقتصاد، رضا رحمانی ظهر امروز در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی که در استانداری آذربایجان شرقی برگزار شد، با بیان اینکه “نوع نگاه ما می‌تواند وضع ما را خوب یا بد کند”، اظهار داشت: ظرفیت‌های خوبی در استان و کشور داریم، در آغاز جنگ اقتصادی سال ۹۷ تحلیل دشمن این بود که سه‌ماهه دوم ۹۷ تعطیلی گسترده واحدهای تولیدی رخ می‌دهد و در ۹۸ تجمعات کارگری و… صورت می‌گیرد اما با همت داخلی و نگاه و رویکرد خوب، این مشکلات را برطرف کردیم.

وی با اعلام اینکه “نسبت به شرایط سخت سال ۹۷، با لطف خدا تولید و صادرات ما افزایشی بوده است”، افزود: ۱۳۵ میلیون تن صادرات کالا داشتیم که بر خلاف تحلیل دشمن، کشور در مقابله با جنگ اقتصادی موفق بوده است و به‌عنوان مسئول صادرات کشور، پیگیری می‌کنیم تا ضعف‌ها را رفع کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با ابراز “باید خدا را شاکر باشیم که در سال ۹۸ تولید کشور افزایش یافته است”، گفت: با بررسی عرض می‌کنم که سه‌چهارم محصولات تولیدی کشور ما در سال گذشته افزایشی بوده است، در حوزه‌های معدنی، مواد غذایی، پوشاک، لوازم خانگی و… افزایشی بوده و فقط در برخی اقلام کاهشی بوده که مشکلات آنها را رفع می‌کنیم چراکه در شرایط سخت فعلی تولیدکنندگان مصداق جهادگران جنگ اقتصادی هستند.

وی با تأکید بر اینکه “در کشور، ما توانمندی بالایی داریم”، تصریح کرد: در سال ۹۷ وضع مناسبی نداشتیم اما بر مشکلات غلبه کردیم و امروز هم می‌توانیم، به‌عنوان مثال، ما ظرفیت صادراتی پیمان اوراسیا را ایجاد کردیم و تجار و صنعتگران باید درست استفاده کنند. صادرات ۳٫۲ میلیارد دلاری، عدد صادراتی کمی برای تبریز است لذا در مورد صادرات هر اختیاری وزیر صنعت دارد به استاندار می‌دهم، در مورد برخی اختیارات بالادستی هم که مصوبه دولت را می‌خواهد، تلاش می‌کنم کمک کنم.

رحمانی با اظهار اینکه “امروز در کشور نیاز به اتوبوس داریم و راحت‌ترین راه، واردات است”، ابراز داشت: جالب این است که خودرو تحریم نیست ولی قطعات تحریم است، لذا تولیدکنندگان خرد را جمع کردیم و تلاش می‌کنیم کل نیاز داخل را با تولید داخل تأمین کنیم تا تولید و اشتغال افزایش یابد.

وی در مورد محدودیت واردات هم توضیح داد و گفت: هر کجای کشور، هر کالای باکیفیت و به حد نیاز تأمین می‌شود باید محدودیت واردات ایجاد شود. توصیه‌های مقام معظم رهبری هم این است که ساخت داخل را جدی بگیریم که قانون مجلس در حداکثر حمایت از تولید داخل در همین راستاست و ما در وزارت صمت توجه جدی به تولید داخل را در اولویت داریم.

وزیر صنعت، از ممنوعیت واردات ۱۵۴۹ کالا به کشور خبر داد و افزود: ۸۰۰۰ ردیف کالاهای وارداتی داریم که ۲۰۰۰ مورد امکان تولید را نداریم ولی برای ۲۵ درصد واردات کالاهای مورد نیاز ما ممنوعیت مطلق ایجاد کردیم. یکی از دلایلی که مشکل ما کم شد، توجه به تولید داخل بود، لذا معتقدم در مورد کرونا هم دلیل موفقیت در این ایام، وجود زیرساخت خوب در صنعت است که توجه به تولید داخلی رخ داده بود که با مهندسی معکوس، دستگاه‌های نیمه‌اتوماتیک خارجی را تمام‌اتوماتیک کردیم و نیازهای داخلی را به‌خوبی تأمین کردیم.

وی با اعلام اینکه “مشکل امروز ما مازاد تولید کالاهای کرونایی مانند مواد بهداشتی و ضدعفونی است”، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت نیازها را ذخیره خواهد کرد و اضافه بر حد نیاز صادرات را آغاز می‌کنیم.

رحمانی کار اصلی کشور در سال جاری را حل مشکلات صادرات دانست و اظهار داشت: هر یک تریلی صادرات، معادل با فعال شدن تولید و اشتغال کارگران است لذا باید موانع صادرات برداشته شود. پیمان اوراسیا فرصتی است که باید صادرات را جدی بگیرید و کار اصلی تجار و اتاق بازرگانی باید این امر باشد. بسیاری از کشورها علاقمند کالاهای صادراتی ایران هستند ولی باید همت داخلی هم باشد.

وی با ابراز اینکه “«۱۵ کشور همسایه»، «چین و هند» و «آفریقا» در اولویت برنامه‌های صادراتی ما قرار دارند”، گفت: در پساکرونا همسایگان در اولویت هستند، از سوی دیگر، سهم ما در واردات این کشورها بسیار ناچیز و کمتر از دو درصد است. از بیش از ۱۲۰۰ میلیارد دلار واردات آنها ۲۴ میلیارد دلار صادرات داشتیم ولی ظرفیت ما بسیار فراتر از این است و باید از این فرصت برای تقویت تولید و اشتغال استفاده کنیم.

وزیر صمت با اشاره به اینکه چین ۲۰۰۰ میلیارد دلار واردات دارد که عدد بزرگی است، افزود: ۲۵۰۰ میلیارد دلار هم صادرات دارد که واردات چین را آنالیز کردیم تا بدانیم چه کالاهایی می‌توانیم صادر کنیم، به این نتیجه رسیدیم که ۷۰۰ میلیارد دلار از واردات چین در ایران تولید می‌شود، این‌که امروز در فروش فرش، پتروشیمی، شوینده‌ها و… مشکل داریم، چین بهترین ظرفیت است.

وی با بیان اینکه آثار پساکرونا در دنیا ظاهر شده است، افزود: امسال بهترین فرصت است تا صادرات خود را افزایش دهیم، باید جدی باشیم تا از این فرصت استفاده کنیم چراکه در ایام عادی این فرصت وجود نخواهد داشت.

رحمانی از کاهش ۳۱درصدی واردات کالا به کشور خبر داد و گفت: قبلاً محدودیتی نداشتیم ولی با رویه‌های جدید محدودیت شدید واردات کالاهای مختلف دارای مشابه تولید داخلی را داریم. امروز پوشاک و برخی کالاهای قاچاق‌پذیر با کاهش واردات رونق بیشتری در کشور دارند.

وی با اعلام اینکه “در این شرایط سخت کرونایی و جنگ اقتصادی در‌خواست سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری در ایران داریم”، اضافه کرد: باید بر اساس شرایط، تسهیل بیشتری در روند سرمایه‌گذاری داشته باشیم تا هم داخلی‌ها و هم خارجی‌ها رغبت بیشتری به سرمایه‌گذاری داشته باشند.

معین هیئت دولت در ستاد اقتصاد مقاومتی آذربایجان شرقی، در ادامه، با اشاره به قیمت فولاد و… با وجود کاهش قیمت جهانی، ابراز داشت: با توجه به اینکه قیمت از بورس تعیین می‌شود، به بورس در این زمینه اخطار دادم. ما به‌دنبال راهکار هستیم تا کالاها به بورس برود و دلالی نشود ولی قیمت بالا رفت و باید این را اصلاح کنیم. همانند پتروشیمی، در مورد فولاد هم باید ساماندهی با جدیت دنبال شود تا شاهد حذف دلالی باشیم.