ویزای ۹۹.۹ درصد زائران صادر و تحویل شده است
ویزای ۹۹.۹ درصد زائران صادر و تحویل شده است
رئیس سازمان حج و زیارت از ورود ۸۹ درصد زائران کشورمان به سرزمین وحی خبر داد و گفت: ویزای ۹۹.۹ درصد زائران صادر و تحویل شده است.

به گزارش واحد اجتماعی خبرگزاری صبح اقتصاد علی رضا رشیدیان گفت: با گذشت بیست و چهارمین روز از عملیات انتقال زائران بیت الله الحرام در مجموع  ۷۸ هزار و ۶۳۲ زائر و عوامل اجرایی حج تمتع امسال در قالب ۳۱۸ پرواز از طریق فرودگاه های مدینه و جده وارد عربستان شده و اماکن اقامتی تدارک شده اسکان داده شده اند.

۲۹ هزار و ۶۴۰ نفر از این زائران در قالب ۱۲۷ پرواز از طریق فرودگاه جده وارد عربستان شده و پس از حضور در مسجد شجره راهی مکه مکرمه شدند.

وی زائران ورودی از طریق فرودگاه مدینه را هم ۴۳ هزار و ۸۴۹ نفر عنوان کرد که از طریق ۱۹۱ پرواز به این شهر انتقال یافتند.

وی با تاکید بر اینکه عملیات انتقال تمامی این زائران توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی انجام شده است، افزود : عملکرد غیرتمندانه و متخصصانه مردان بی ادعای شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی با وجود همه محدودیت ها و تنگناها بسیار برجسته و قابل تقدیر است.

وی اظهارکرد : در نتیجه این تلاش ها و زحمات ۵۹.۳ درصد پروازها بدون تاخیرانجام شد و اما با توجه به بروز یکی دو مورد مشکل در هواپیماها متوسط تاخیر در مجموعه پروازهای انجام شده تا کنون به ۲۶.۸ دقیقه رسید که رقمی بالایی نیست.

رشیدیان عنوان کرد : طی این مدت در حوزه صدور ویزای زائران هم سرعت خوبی وجود داشته است چنانکه هم اکنون ۹۹.۹ درصد ویزاها صادر شده و  ۸۸ هزار و ۴۷۴ زائر ویزای خود را دریافت کرده اند و تعداد محدود باقی مانده هم در حال صدور است.

وی ادامه داد: از کل زائران ورودی به عربستان هم اینک ۶۵ هزار و ۷۲۹ نفر در قالب ۴۶۰ کاروان در مکه مکرمه استقرار یافته اند که معادل ۸۹ درصد زائران  کشورمان است.

به گفته وی ، ۳۴ هزار و ۵۶۳ نفر در قالب ۲۴۸ کاروان زائران مدینه قبل هستند که بعد از حضور چند روزه در مدینه به مکه انتقال یافته اند و بقیه پس از ورود به فرودگاه جده مستقیم به مسجد شجره رفته و بعد از محرم شدن به مکه وارد شده اند.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین جمعیت زائرانی که هم اکنون در مدینه حضور دارند را هشت هزار و ۶۸۶ نفر معادل ۱۱ درصد زائران حاضر در عربستان دانست و افزود: این جمعیت شامل ۶۱ کاروان هستند ضمن انکه عملیات انتقال زائران همچنان تا ۱۴ مردادماه ادامه دارد.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه تغذیه مناسب این زائران تصریح کرد: آشپزخانه های بزرگ و مجهز در مکه و مدینه و چندین آشپزخانه خودبخت در این حوزه فعال هستند و در کنار غذای گرم و با کیفیت ، تلاش شده نان هم به صورت تازه عرضه شود.

به گفته وی، از ابتدای ورود زائران تا کنون ۴۱۶ هزار و ۳۷۵ قرص نان پخت و توزیع شده است چنانکه فقط در روز گذشته بالغ بر ۴۵ هزار قرص نان تازه برای تغذیه زائران پخت شده است.

  • منبع خبر : مهر