پاتک به دلار!
پاتک به دلار!
بانک مرکزی پس از خبرهایی که در روزهای گذشته از افزایش قیمت دلار در بازار آزاد حکایت می‌کرد، با طرحی جدید وارد این عرصه شد و از فردا با مکانیزمی جدید به بازار دلار پاتک خواهد زد.

بانک مرکزی پس از خبرهایی که در روزهای گذشته از افزایش قیمت دلار در بازار آزاد حکایت می‌کرد، با طرحی جدید وارد این عرصه شد و از فردا با مکانیزمی جدید به بازار دلار پاتک خواهد زد.

به گزارش ایسنا، آن طور که رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده، از این پس خرید و فروش دلار در یک چارچوب مشخص تحت عنوان بازار مبادلاه ارز و طلا انجام شده و معاملات بیرون از این فضا غیر مجاز خواهد بود، موضوعی که باید دید از فردا چه تغییراتی در بازار ارز ایجاد خواهد کرد.

چهره روز: محمدرضا فرزین

رییس کل بانک مرکزی در صحبت‌های امروز خود وعده ثبات در بازار ارز را داده است. رئیس کل بانک مرکزی با اعلام خبر افتتاح مرکز مبادله ارز و طلا در روز سه شنبه دوم اسفندماه گفت: نرخی که در مرکز مبادله ارز و طلا کشف و اعلام می شود نرخ مبنا و مرجع قیمت گذاری در بازار خواهد شد.

این صحبت به مرکزی اشاره دارد که از فردا کار خود را آغاز خواهد کرد. طبق اعلام بانک مرکزی، مرکز مبادله ارز و طلای ایران، دارای چندین تالار معاملاتی و عرضه ارز و طلا خواهد بود که در مرحله نخست تالار ارز خدماتی و تالار حواله مرکز مبادله ایران در آن گشایش شده و شروع فعالیت خواهد داشت.

به این ترتیب، بر اساس آخرین اطلاعیه مدیریت بازار متشکل معاملات ارزی ایران تا اطلاع ثانوی معاملات دلار و یورو در این بازار متوقف شده است.

ایسنا همچنین در گزارشی با عنوان جزییات بسته ارزی دولت به بررسی ابعاد مختلف طرح بانک مرکزی پرداخته است. در بخشی از این گزارش آمده: بانک مرکزی دیگر نمی‌خواهد تنها ناظر در این بازار باشد بلکه به صورت فعال در بازار ارز مداخله می‌کند. بر همین اساس نرخ بازار آزاد در واقع همان نرخی است که معاملات از فردا به صورت حواله و اسکناس در مرکز مبادله بر مبنای آن انجام می‌شود. این مساله به این معنی است که هر نرخ و بازار دیگری به غیر از نرخ سامانه نیما و نرخ مرکز مبادله، ‌از فردا رسماً‌ نرخ و بازار قاچاق است.  این یعنی دلار تلگرامی یا سایر قیمت‌ها در بازار، غیر رسمی و البته قاچاق به شمار خواهد رفت.

بازار روز: بورس

شاخص کل که در هفته گذشته عملکرد چندان مطمئنی نداشت، امروز یک افزایش قابل توجه را ثبت کرد. شاخص کل بورس امروز با ۶۰ هزار و ۸۹۷ واحد افزایش تا رقم یک میلیون و ۵۹۴ هزار واحد صعود کرد. شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز با ۱۶ هزار و ۴۴۲ واحد صعود در رقم ۴۹۳ هزار و ۱۶۱ واحد ایستاد.

رییس سازمان خصوصی سازی نیز امروز به برخی انتقادات جدید از مولدسازی پاسخ داد. حسین قربانزاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی نیز به ایسنا توضیح داد: برای اینکه ماجرا شفاف و مشخص باشد که منابع حاصل از  املاک مازاد صرف هزینه‌های جاری نمی‌شود، در سامانه پروژه‌هایی که قرار است منابع در آنجا هزینه شود نیز مشخص شده است. مدارس خیرساز نیز در لیست این پروژه‌ها قرار گرفته و قرار است با این منبع تکمیل شوند. بنابراین این مدارس مازاد نیستند و خیرین به اشتباه گمان کردند مازاد هستند.

اقدامات دولت برای مدیریت بازار گوشت نیز ادامه دارد. مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: طرح برخورد با گرانفروشی گوشت قرمز در سراسر کشور آغاز شده است.

همچنین اخیرا خبرهایی مبنی بر فروش گوشت با قیمت هر کیلو ۵۰۰ هزار تومان منتشر شده است. مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور می گوید که عکس منتشر شده در خصوص گوشت ۵۰۰ هزار تومانی مربوط به گوشت قطعه بندی شده و درجه یک بوده و معیار قیمت گذاری نیست و باید برای تعیین قیمت گوشت به شقه آن توجه کرد.

بدعاقبت روز: آیفون ۱۴

پس از آنکه اعلام شد آخرین مدل آیفون در ایران رجیستر نمی‌شود، حالا این گوشی موبایل با سرنوشتی عجیب مواجه شده است. گزارش‌های میدانی از بازار موبایل حاکی از این است که قیمت آیفون ۱۳ به دلیل داشتن رجیستری و گارانتی از آیفون ۱۴ گران‌تر شده و عده‌ای هم ترجیح می‌دهند با پول کمتر از آخرین تکنولوژی موجود استفاده کنند و در کنار آن با استفاده از یک موبایل ارزان قیمت سیم کارت خود را فعال کنند و با جدیدترین مدل آیفون به اینترنت یک موبایل ارزان متصل شوند و کارهای خود را پیش ببرند.

در حوزه حمل و نقل نیز پیگیری پروژه‌های عمرانی ادامه دارد. مهرداد بذرپاش در حاشیه جلسه مشترک استانداران و وزیر کشور در جمع خبرنگاران گفت: امروز در وزارت کشور جلسه مشترکی با وزیر کشور، استانداران و مدیران بنیاد مسکن برای دو موضوع سفرهای نوروزی و مسکن داشتیم و در خصوص موضوع سفرهای نوروزی ایمنی راه‌های کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. ۸۷۸ نقطه حادثه خیز با فراوانی قابل توجه تصادفات رانندگی و فوتی و مصدومیت شدید در کشور داریم که رفع خطر و حادثه خیزی آنها در دستور کار قرار گرفته و تا پایان سال ۲۰۰ نقطه از ۸۷۸ نقطه حادثه خیز رفع خطر خواهد شد.

همچنین معاون ساخت و توسعه راه‌آهن شرکت ساخت درباره روش تامین مالی خط آهن رشت – کاسپین گفت: این راه‌آهن از محل بودجه تامین منابع می‌شود و برنامه‌مان این است که بتوانیم حداکثر تا بهار سال آینده این پروژه ریلی را به بهره‌برداری برسانیم.

شریک روز: چینی‌ها

با وجود به پایان رسیدن سفر رییس جمهور به چین، هنوز خبرهای اقتصادی مربوط به این سفر ادامه دارد. رئیس سازمان توسعه تجارت می‌گوید برای آنکه تحریم‌ها نتوانند مانعی در مسیر تعاملات تجاری ایران و چین به وجود بیاورند، باید در انتشار جزئیات مذاکرات دقت کرد.

در کنار آن، معاون بین‌الملل بانک مرکزی اعلام کرد که توافقات بانکی بین ایران و چین محرمانه است و با توجه به توافقاتی که بین ایران و روسیه در حوزه اتصال کانال‌ مالی دو کشور رخ داده، برای ارسال پیام‌های بانکی دیگر نیازی به سوئیفت نداریم.

همچنین عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید قطعا توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با چین به نفع اقتصاد ایران خواهد بود، هر چند برای به حداکثر رساندن منافع در این مسیر باید برخی مقدمات را فراهم کرد.

انتهای پیام