پایان بلاتکلیفی ۴ماهه وزات صمت
پایان بلاتکلیفی ۴ماهه وزات صمت
جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت صبح دیروز در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفت و نمایندگان با اکثریت آراء به علیرضا رزم‌حسینی برای تصدی وزارت صمت رأی اعتماد دادند.

پایان بلاتکلیفی ۴ماهه وزات صمت

به گزارش پایگاه خبری صبح اقتصاد، جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت صبح دیروز در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفت و نمایندگان با اکثریت آراء به علیرضا رزم‌حسینی برای تصدی وزارت صمت رأی اعتماد دادند.

جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت صبح دیروز (سه‌شنبه) در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفت و موافقین و مخالفین «علیرضا رزم‌حسینی» به ایراد نطق پرداختند.در این جلسه، رئیس‌جمهور به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی ستاد ملی کرونا حضور نداشت و به جای وی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، در صحن علنی مجلس حاضر شد.

 

کمیسیون صنایع صلاحیت رزم حسینی را تائید کرد

در ابتدای بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صمت، حجت‌الله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن گزارش کمیسیون متبوعش در خصوص بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت را قرائت کرد.در این گزارش با بیان اینکه پس از بحث و تبادل نظر، اعضای کمیسیون صلاحیت «رزم‌حسینی» را برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد تائید قرار دادند، آمده است: «نتایج بررسی تطبیقی برنامه‌های ارائه شده او برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اسناد بالادستی توسط کمیسیون، حکایت از آن دارد که ۳۸ درصد برنامه‌های پیشنهادی با احکام فوق الذکر، «منطبق» و ۵۰ درصد از موارد «همسو» است.»

 

قالیباف: عدم حضور رئیس‌جمهور در مجلس به دلیل رعایت پروتکل‌های مقابله با کروناست

حجت الاسلام علیرضا سلیمی در جلسه علنی مجلس طی اخطار قانون اساسی اظهارداشت: طبق اصل ۱۳۱ قانون اساسی در صورتی که رئیس جمهور بیمار باشد یا بیش از دو ماه غیبت کند، باید با إذن مقام معظم رهبری مسئولیت خود را به عهده معاون اول خود بگذارد.وی بیان کرد: رئیس جمهور از زمان افتتاح مجلس یازدهم تا دیروز در ملأ عام حاضر نشده، در حالی که قسم خورده است که مسئولیت‌های خود را به خوبی اجرا کرده و خدمتگزار مردم باشد.

 

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رئیس جمهور باید در روز رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی در مجلس حضور داشته باشد، تصریح کرد: رئیس جمهور باید دیروز در جلسه رأی اعتماد حضور می‌یافت اما از قانون استنکاف کرد.وی افزود: گفته می‌شود علت عدم حضور رئیس جمهور در مجلس آن است که ستاد ملی مقابله با کرونا به وی اجازه حضور در مجلس را نداده که سوالی برای ما پیش می‌آید مبنی بر اینکه آیا ستاد ملی مقابله با کرونا فقط برای یک نفر تشکیل جلسه می‌دهد؟سلیمی گفت: چطور رئیس قوه قضائیه و رئیس مجلس شورای اسلامی در این شرایط کرونایی به سفر می‌روند اما رئیس جمهور حتی در مجلس هم حاضر نمی‌شود؟ رئیس جمهور باید قانون اساسی را بخواند تا بلکه با وظایف خود آشنا شود

 

مطهری: خانواده رزم حسینی در کانادا زندگی می‌کنند

در ادامه جلسه، اردشیر مطهری در مخالفت با علیرضا رزم حسینی برای تصدی وزارت صمت، گفت: دیروز وزیر پیشنهادی صمت توسط رئیس جمهوری که خودش را مخفی کرده است و به هیچ وجه در انظار عمومی نمی‌آید، در مجلس شورای اسلامی حضور یافته است.وی خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای روحانی مردم در شهر، شما را لعنت می‌کنند و سر سوزنی به شما اعتقاد ندارند و چه انتظاری دارید که مردم به وزیری که دو دهه در خارج از کشور زندگی کرده است، اعتماد کنند.نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کسانی پشت پرده انتصاب رزم حسینی در جایگاه وزارت صمت هستند که اگر پشت پرده‌ها را بگویم، تعجب می‌کنید.مطهری افزود: جناب رزم حسینی! شما چگونه می‌خواهید مسئولیت برعهده بگیرید در حالی که دو دهه در کانادا بودید و خانواده شما در کانادا زندگی می‌کنند. با این شرایط چگونه دم از نظام جمهوری اسلامی می زنید؟

وی بیان کرد: رئیس جمهور هیچ حرمتی برای مجلس و نمایندگان قائل نشده است و سوالی پیش می‌آید که چگونه رئیس مجلس و رئیس دستگاه قضا در شرایط کرونایی در بین مردم حضور می‌یابند اما رئیس جمهور حتی در مجلس هم حاضر نمی‌شود که باید بگویم کرونا بهانه است.مطهری تصریح کرد: رزم حسینی باید ارتباط خود با برخی از افراد فاسد را شفاف سازی کند و بنده معتقدم افرادی تعمداً بحث دو تابعیتی بودن وزیر پیشنهادی صمت را منتشر کردند تا افکار نمایندگان از فسادهای اقتصادی رزم حسینی غافل شود.نماینده مردم گرمسار گفت: سوال دیگر این است که چرا خانواده رزم حسینی در کانادا هستند و خود او در ایران است؟ یکی دیگر از مطالب این است که رزم حسینی چقدر حقوق گرفته است که می‌تواند با خانواده اش به کانادا برود. ما حتی به شاه عبدالعظیم هم نمی‌توانیم برویم.وی افزود: رزم حسینی باید درباره اتهام فساد اقتصادی شفاف سازی کند و برخلاف دروغ‌هایی که این روزها گفته، وی اوایل دهه ۸۰ با مافیای معدن کرمان شراکت داشته و مدارک آن هم موجود است. وی به همراه برادران خود شرکت‌های تو در توی معدنی را تشکیل داده است و باید در این زمینه پاسخگو باشد.این نماینده مجلس با بیان اینکه نهادهای امنیتی باید رصد کنند که رزم حسینی چه شرکت‌هایی را به همراه اطرافیان خود راه اندازی کرده است.

 

رزم حسینی برنامه‌ای برای احیای بخش معادن ندارد

مهرداد ویس کرمی در ادامه جلسه علنی مجلس برای بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صمت، در مخالفت با علیرضا رزم حسینی اظهارداشت: رزم حسینی برنامه‌ای برای احیای بخش معدن ندارد و بحث صنعت، معدن و تجارت یک علم پیچیده و پیشرفته است اما تحصیلات رزم حسینی در حد لیسانس است و برای کشوری با این همه تحصیلکرده برازنده نیست که فردی با این تحصیلات وزیر صمت شود.وی بیان کرد: رزم حسینی به بخش خصوصی و واردات ماشین سنگین دلبستگی دارد و با این شرایط سوال ما این است که آیا وی می‌تواند با واردات بی رویه مقابله کند.نماینده مردم خرم آباد در مجلس تصریح کرد: عدم تجربه کاری رزم حسینی در بخش‌های دولتی ما را نسبت به کشیده شدن امکانات به نقاط معناداری از کشور نگران می‌کند و وی باید بداند که همه ایران در یک یا چند استان خلاصه نمی‌شود.ویس کرمی تصریح کرد: آقای رزم حسینی آیا صحت دارد که دختر شما در هیئت مدیره برخی از شرکت‌های اقماری فعال و شهروند کانادا است؟وی افزود: عدم حضور رئیس جمهور را حمل بر شرمندگی از مردم و مجلس می‌دانیم و کسانی که مجلس را به کوتاه آمدن در مقابل شرکت‌های خودروساز متهم می‌کنند، این مجلس را نشناخته اند.

 

فرهنگی: فعالیت‌های اقتصادی رزم حسینی مشکوک است

ر، در ادامه این جلسه محمدحسین فرهنگی در مخالفت با وزیر پیشنهادی صمت، گفت: هیچ ایرادی به رزم‌حسینی درباره حضورش در جبهه وارد نیست اما تقاضای بنده از موافقان وی آن است که لطفاً از نام سردار سلیمانی در این زمینه استفاده نکنند.وی افزود: سوال ما از رزم‌حسینی آن است که چرا از کشور خارج شده و طی سالیان متوالی، کار واردات را انجام داده است؟ درواقع کار وی وارد کردن دستگاه‌های دست‌دوم به کشور بوده و از این جهت لطمه‌های زیادی به کشور زده است.نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی افزود: رزم‌حسینی تنها سابقه خود را بیزینس بودن مطرح کرده که دیدیم چه آسیب‌هایی را به تولید کشور زده اما وی سابقه‌ای در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت ندارد.فرهنگی تأکید کرد: رزم‌حسینی مهارت‌هایی که مربوط به مدیران عالی است، ندارد. هر آنچه از او دیدیم در حد یک مدیر میانی یا استاندار است و وی صلاحیت پذیرش وزارت صمت را ندارد.وی متذکر شد: زمانی که درباره خرید تضمینی یا ذخایر استراتژیک از رزم‌حسینی سوال می‌شود، وی راهکار روشنی ارائه نمی‌کند و قطعاً نمی‌تواند تحولی را در این وزارتخانه ایجاد کند.نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: رزم‌حسینی فعالیت‌های مشکوک زیادی در زمینه اقتصادی دارد به گونه‌ای که برای یک شرکت صوری وام‌های چند میلیون یورویی و دهها میلیاردی گرفته و سپس این شرکت‌های صوری را با قیمتی گزاف به یک شرکت دولتی فروخته است.

 

فریاد نمایندگان مجلس بر سر یک نماینده موافق رزم‌حسینی / از حاج قاسم هزینه نکنید

در این جلسه علی اصغر عنابستانی، نماینده مردم سبزوار در موافقت با وزیر پیشنهادی صمت، گفت: رزم حسینی جهادی است نه جناحی. رزم حسینی پشت‌میزنشین نیست و همواره آن سوی میز بوده است.وی در ادامه کلیپی از اظهارات شهید حاج قاسم سلیمانی درباره رزم حسینی در صحن مجلس پخش کرد که این مسئله موجب اعتراض برخی از نمایندگان شد و فریاد آنان بلند شد.عباس گودرزی، نماینده بروجرد بیش از دیگر نمایندگان اعتراض خود را در این باره مطرح کرد و با فریادهای پی در پی از نمایندگان موافق با رزم حسینی خواست که از حاج قاسم هزینه نکنند.

 

نوش‌آبادی: «رزم حسینی» برای برون رفت از مشکلات کنونی وزارت صمت برنامه دارد

بر اساس این گزارش، حسین نوش آبادی در ادامه جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی صمت، گفت: با توجه به وضعیت آشفته بازار و نابسامانی در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت باید وزیری با تجربه و توانمند برای تصدی وزارت صمت انتخاب شود.وی بیان کرد: مردم انتظار دارند که بازار مدیریت شود و در توزیع کالاهای اساسی، عدالت وجود داشته باشد که این مسئله مستلزم حذف انحصار در واردات کالا و مبارزه با رانت خواران است.نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: احیای واحدهای صنعتی و تولیدی و تأمین مواد اولیه برای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل تولیدی باید در اولویت وزیر جدید صمت قرار گیرد و همچنین وزیر صمت باید از ظرفیت کشور برای جهش تولید استفاده کند.نوش آبادی با بیان اینکه وزیر آینده صمت باید بازار خودرو را ساماندهی کند، گفت: فعال کردن دیپلماسی اقتصادی، توسعه صادرات و مبادلات مرزی، جلوگیری از فساد اداری و حذف رانت خواری و همچنین استفاده از نیروهای انقلاب و جوانی باید جز برنامه‌های اصلی وزیر صنعت، معدن و تجارت در آینده باشد.وی گفت: رزم حسینی در بخش‌های مختلف اجرایی و اقتصادی، فعالیت داشته و نقش برجسته ای در حوزه دفاعی و عملیاتی در دوره دفاع مقدس ایفا کرده است.این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: رزم حسینی برای برون رفت وزارت صمت از مشکلات کنونی برنامه‌های مناسبی دارد و تقاضای بنده از نمایندگان آن است که وزارت صمت را از بلاتکلیفی نجات دهند.

 

ارکانی: دوتابعیتی بودن رزم حسینی تائید نشده است

احسان ارکانی نماینده مردم نیشابور نیز در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی صمت، گفت: بنده با رزم حسینی رفاقتی ندارم اما باید بگویم که وی عملکرد بسیار خوبی در استانداری خراسان رضوی داشته و روحیه وی جهادی است.

وی با بیان اینکه رزم حسینی منتقد سیاست‌های غلط اقتصادی دولت است، افزود: رزم حسینی وزیر و مدیر دولتی نیست، بلکه وزیر و مدیر حاکمیتی است و وی عملکرد خوبی در استانداری خراسان رضوی و کرمان از خود نشان داده است.نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قطعاً دوتابعیتی بودن رزم حسینی تأیید نشده و هیئت تحقیق و تفحص از مدیران دوتابعیتی هم این موضوع را تأیید نکرده اند و نباید به رزم حسینی تهمت دوتابعیتی بزنیم.

 

عنابستانی: «رزم حسینی» جهادی است نه جناحی

علی اصغر عنابستانی در موافقت با وزیر پیشنهادی صمت، گفت اگر به دنبال جهش تولید هستید، باید سکان وزارتخانه‌های دولت را به رزمندگان شجاع مکتب قهرمان ملی حاج قاسم سلیمانی بسپاریم. می‌گویند چرا از حاج قاسم سلیمانی می‌گوئید، رزم حسینی غیر از حاج قاسم هویت دیگری نداشته و نمی‌توان از وی هیچ تعریفی داشت.

وی بیان کرد: علی رغم اینکه رزم حسینی سابقه‌ای به عنوان وزیر در وزارتخانه ندارد، اما در صنعت، تجارت داخلی، خارجی و معدن سال‌ها فعال بوده است و مسائل را به خوبی درک می‌کند. رزم حسینی پس از ورود به دولت تمام سهام‌های خود و شرکت‌ها را واگذار کرد تا دچار تعارض منافع نشود.

 

عباس زاده مشکینی: مطالب منتشر شده درباره «رزم حسینی» در فضای مجازی حقیقت ندارد

محمود عباس زاده مشکینی نیز در موافقت با وزیر پیشنهادی صمت، گفت: ملت به مجلس یازدهم امید بسته و این مجلس عنوان انقلابی گرفته است و لذا ما باید برای رأی مثبت و منفی خود حجت شرعی داشته باشیم.وی بیان کرد: انقلابی بودن به این معنا است که از خود، منافع قبیله‌ای و جناحی فاصله بگیریم و بر این اساس، نمایندگان باید زمان شناس باشند و هر اقدامی را در زمان مشخص خودش انجام دهند.

 

مجلس به «رزم حسینی» اعتماد کرد

براساس این گزارش، پس از پایان نطق موافقین و مخالفین وزیر پیشنهادی صمت و دفاعیات علیرضا رزم حسینی، رأی‌گیری برای اعتماد یا عدم اعتماد به وزیر پیشنهادی آغاز شد.درنهایت نمایندگان با ۱۷۵ رأی موافق، ۸۰ رأی مخالف و ۹ ممتنع به علیرضا رزم حسینی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت رأی اعتماد دادند.

 

امیدواریم وزیر صمت بتواند در جهت حل مشکلات کشور اقدام کند

محمدباقر قالیباف پس از اعلام نتیجه رأی اعتماد مجلس به علیرضا رزم حسینی برای تصدی وزارت صمت، گفت: کابینه دولت تکمیل شد و در این شرایط وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حل مشکلات مردم وزارتخانه‌ای بسیار مهم و تأثیرگذار است.