پس از رایزنی‌های فشرده به نتایج خوبی رسیدیم
پس از رایزنی‌های فشرده به نتایج خوبی رسیدیم
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به ایران سفر کرده بود در کنفرانس خبری شرکت کرد و گفت: نظارت‌های ضروری در ایران ادامه خواهد داشت.

پس از رایزنی‌های فشرده به نتایج خوبی رسیدیم

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که به ایران سفر کرده  بود در کنفرانس خبری در فرودگاه وین با حضور خبرنگاران شرکت کرد.

وی با تشکر از خبرنگاران برای انتظار طولانی در هوای سرد گفت: پس از رایزنی‌های فشرده به نتایج خوبی رسیدیم.

گروسی گفت: قانون مجلس ایران قرار است اجرایی شود یعنی اجرای پروتکل الحاقی قرار است تعلیق شود.

وی تأکید کرد: ایران به اجرای توافق پادمان‌های جامع ادامه خواهد داد.

مدیرکل آژانس تأکید کرد: ما به یک تفاهم موقتی دوجانبه فنی رسیدیم که طبق آن، آژانس به راستی‌آزمایی و نظارت خود تا سه ماه آینده ادامه خواهد داد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) یک سازمان بین‌المللی است که در سال ۱۹۵۷ برای ترویج استفاده صلح‌آمیز، و جلوگیری از استفاده نظامی، از انرژی هسته‌ای تأسیس شد. این آژانس به عنوان یک نهاد مستقل و خودمختار تأسیس شده و جزئی از سازمان ملل یا سازمان دیگری نیست با این حال در اساسنامه خود اعلام کرده که گزارش‌های خود را به مجمع عمومی و شورای امنیت ملل متحد ارائه می‌دهد. مقر این سازمان در شهر وین اتریش است و تاکنون ۱۶۴ کشور به عضویت این سازمان درآمده‌اند.

در هفتم اکتبر ۲۰۰۵ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مدیر اجرایی آن محمد البرادعی، مشترکاً جایزه صلح نوبل را به دست آوردند. در اول دسامبر ۲۰۰۹ یوکیا آمانو جایگزین البرادعی شد وی تا ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۹ که خبر درگذشت او اعلام شد مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود.”پس از رایزنی‌های فشرده به نتایج خوبی رسیدیم”

پیشنهاد تأسیس این سازمان را دوایت آیزنهاور رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد (که به سخنرانی اتم برای صلح معروف شد) در سال ۱۹۵۳ مطرح کرد.

شورای حکام از ۳۵ کشور عضو تشکیل شده‌است. مطابق ماده ۶ اساسنامه آژانس، ۱۰ عضو شورا باید حتماً از بین کشورهای پیشرفته و صاحب تکنولوژی‌های هسته‌ای و ۷ عضو دیگر از بین کشورهای اروپایی انتخاب شوند. برای خاورمیانه و آسیای جنوبی ۲ نماینده در نظر گرفته شده‌است؛ که امکان افزایش این تعداد وجود دارد.”پس از رایزنی‌های فشرده به نتایج خوبی رسیدیم”

  • منبع خبر : تسنیم