مدیران یارانه بگیر با حقوق۱۷ میلیونی
مدیران یارانه بگیر با حقوق۱۷ میلیونی

سخنگوی‌دولت درباره کمپین ما پشیمان هستیم در اعتراض به سیاست‌های دولت در شبکه‌های اجتماعی گفت: اینهایی که گفتند ما پشیمان هستیم کی رای داده‌اند که حالا پشیمان هستند. محمدباقر نوبخت صبح امروز در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران گفت: سالروز میلاد پربرکت حضرت عیسی مسیح(ع) را به مسیحیان جهان به ویژه هموطنان پر عاطفه مسیحی […]

سخنگوی‌دولت درباره کمپین ما پشیمان هستیم در اعتراض به سیاست‌های دولت در شبکه‌های اجتماعی گفت: اینهایی که گفتند ما پشیمان هستیم کی رای داده‌اند که حالا پشیمان هستند.

محمدباقر نوبخت صبح امروز در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران گفت: سالروز میلاد پربرکت حضرت عیسی مسیح(ع) را به مسیحیان جهان به ویژه هموطنان پر عاطفه مسیحی تبریک می گوییم.

وی با اشاره به افزایش قیمت تخم مرغ افزود: قیمت تخم مرغ به عنوان یکی از اقلام غذایی مردم روال با ثباتی را در چهار ماهه نخست سال جاری داشته است. اما از مرداد با توجه به کاهش تولیدات داخلی نه تنها قدرت صادرات خود را از دست دادیم بلکه مشکل آنفولانزا روی میزان تولید ما و برخی کشورها اثر سوء گذاشت. آنفولانزایی که ما و برخی کشورها درگیر آن شدیم باعث شد برای حفظ سلامت مردم نسبت به معدوم کردن مرغ ها اقدام کنیم و در این راستا ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن مرغ تخم گذار معدوم شد.

نوبخت گفت: ۱۴ تا ۲۰ درصد از نیاز ما را این میزان مرغ معدوم شده تامین می کرد.

سخنگوی دولت گفت: دولت ۳۰ میلیارد تومان برای جبران این خسارات را در سال گذشته پرداخت کرد و  امسال هم ۱۰۰ میلیارد تومان برای جبران این خسارات پرداخت کردیم.

نوبخت گفت: از سوی وزارت کشاورزی تصمیم گرفته شد مجوز واردات ۱۹ هزار تن صادر شد الان هم برای ۱۱۰ تن مجوز در حال صادر شدن است. رئیس جمهور هم دستور دادند این مسئله به سرعت رسیدگی شود.

نوبخت گفت: دولت پیشنهاد داده برای حل مشکلات پیش آمده وزارت صنعت معدن و تجارت از وزارت بازرگانی جدا شود. این طرح را با دو فوریت به مجلس ارائه کردیم.

دولت در برابر تورم و افزایش قیمت ارز مقاومت می کند

سخنگوی دولت تصریح کرد: در سال ۹۷ هم دولت خود را موظف به مهار تورم می داند دولت در برابر تورم و افزایش قیمت ارز مقاومت می کند. دولت به آرامش مردم و ثبات اقتصادی توجه می کند.

وی با اشاره به اصلاح پرداخت یارانه ها گفت: حتی یک ریال از منابع درآمدی از محل یارانه به خزانه دولت واریز نخواهد شد هر پولی وجود داشته باشد به جامعه برمی گردد ممکن است به صور مختلف باشد تا به عدالت نزدیکتر شود.

وی درباره سپرده گذاران موسسات مالی گفت: قطعا استیفای حق خواهد شد. اما از یک سوراخ مگر چندبار باید گزیده شد. من از بانک مرکزی سپاسگذارم که اعلام کرد یکی از این موسسات که وعده سودهای بالا را می داد مجوز ندارد.

نوبخت گفت: نسبت به تعیین تکلیف این موسسات اقدام خواهد شد. رئیس جمهور مصمم است و دستورات لازم را به بانک مرکزی داده تا باقی مانده مشکلات در این حوزه حل شود.

سال آینده درآمد ناشی هدفمندی یارانه ها صرف اشتغال می شود

وی درباره منابع حاصل از افزایش حامل های انرژی گفت: دولت در سالهای گذشته از مجوز افزایش حامل های انرژی استفاده نکرد در حالی که براساس قانون این اصلاح قیمت حق دولت است. دولت ریالی از این پول را به خزانه نیاورده و هرسال بین ۱۰ تا ۱۲ میلیارد تومان از خزانه را روی درامدهای حاصل از افزایش حامل های انرژی گذاشت و یارانه پرداخت کرد اما برای سال اینده دولت تصمیم دارد این درآمد را صرف ایجاد اشتغال کند.

وی گفت: برای سال آینده تصمیم داریم ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیاردی که به واحدهای تولیدی داده بودیم تا ۷۵ هزار میلیارد تومان افزایش دهیم که تا ۱۷ هزار میلیارد تومان آن را از محل اصلاح قیمت ها تامین کنیم تا تامین اشتغال همراه با فشار بیشتر بر مردم همراه نشود.

نوبخت گفت: هر رقمی از افزایش قیمت حامل های انرژی به دست آید حداقل ۶۰ هزار میلیارد تومان به آن اضافه می کنیم تا در بخش اشتغال مورد استفاده قرار گیرد.

مقام سازی محله به محله در دستور کار دولت

وی با اشاره به بازسازی و مقاوم سازی بافت های فرسوده گفت: تصمیم داریم بافت های فرسوده را از طریق بازسازی با برنامه‌های مدون شده دولت محله به محله مقاوم سازی کنیم. این امر خود اشتغال زایی فراوانی به دنبال خواهد داشت.

اینهایی که گفتند ما پشیمان هستیم کی رای داده‌اند که حالا پشیمان هستند

سخنگوی‌دولت درباره کمپین ما پشیمان هستیم در اعتراض به سیاست‌های دولت در شبکه‌های اجتماعی گفت: دولت متعلق به همه مردم است و ما از نظر مردم آگاه هستیم؛ ما می دانیم که عده‌ای لباس نقد پوشیده‌اند و هیچوقت هم کنار دولت و ملت نبوده‌اند؛ اینهایی که گفتند ما پشیمان هستیم کی رای داده‌اند که حالا پشیمان هستند.

سخنگوی دولت واحدهای تولیدی کوچک، بخش کشاورزی، کشت های گلخانه ای، گیاهان دارویی و حمل و نقل از جمله بخش هایی است که درآمد حاصل از این محل در این بخش ها هزینه خواهد شد.

نوبخت درباره تغییر تقویم آموزشی گفت: چنین چیزی برای تغییر تقویم آموزشی در دست دولت نیست.

وی درباره افزایش عوارض خروج گفت: این تصمیمی نبود که فقط با یک هدف گرفته شود. چند نفر از کشور خارج می شوند، چقدر با خود ارز می برند.از یک طرف می گوییم تولید داخل از طرف دیگر در جریان این سفرها که ۷ تا ۸ میلیارد دلار پول نقد با خودشان می برند چمدان های خود را پر می کنند وارد کشور می کنند البته همه اینگونه نیستند و ما معتقدیم واقعا برخی از مردم نیازمند سفر هستند. اما باید جواب کارگران خود را بدهیم که می گویند ما پوشاک تولید می کنیم اما بازار ما از کالاهای خارجی اشبا شده است.

نوبخت گفت: خیلی ها مستحق پرداخت این میزان عوارض نیستند مثل دانشجوها که دولت همه این مسائل را می بیند.

وی درباره شفافیت اطلاعات گفت: خیلی از چیزهایی که به چشم نمی آید دولت برحسب وظایف خود آن را انجام داد. امروز بودجه این است و همه می توانند جزئیات آن را ببینند. دولت هم انتظار دارد که در زمینه های مختلف از سوی مردم مورد کمک قرار گیرد.

نوبخت درباره انتقاد رئیس جمهور از شنودهایی که در کشور و اظهارات سخنگوی قوه قضائیه که بیشترین شنود از سوی دولت انجام می شود گفت: دستگاهی که این را می گویئ دولت نیست، وزارت اطلاعات است. انتظار ما این است که وزیر اطلاعات در این باره صحبت کند. سیستم های اطلاعاتی امنیتی کارهای خود را انجام می دهد. ما در خیلی موارد وارد مسائل شخصی مردم نمی شویم اما از وزیر اطلاعات می خواهیم برای شفافیت توضیحاتی را ارائه کنند.

توضیح درباره بودجه حوزه های علمیه

نوبخت درباره بودجه حوزه های علمیه گفت: در اینکه طلاب با حداقل ها درحال کسب علوم دینی هستند تردیدی نیست. اینکه دولت پول اینها را قطع کند که فعلا در نظام تصمیم گیری نیست البته بخشی از وجوهات اینها از سایر منابع تامین می شود.

وی گفت: نفس کمک به این مراکز علمی قابل تخطئه نیست اما اینکه دولت بیشتر از این کمک کند میسر نیست و اینکه نظارتی از سوی دولت وجود داشته باشد باید در هزینه کردها نظارت شده و آنها هم باید پاسخگو باشند.

نوبخت درباره دیدارهای کروبی و اینکه چرا دیداری با میرحسین موسوی برگزار نمی شود گفت: در این خصوص دبیر شورا یا سخنگوی تعیین شده باید اطلاع رسانی کند اما بنده عرض کنم درباره هر سه نفر این تصمیم گرفته شد من تصور می کردم برای هر سه نفر این دیدارها انجام می شود اما من پیگیری می کنم.

مردان دیپلماتیک شجاعی داریم

نوبخت درباره مشکلات ایران و عربستان و اینکه گفته می شود این مشکلات به فوتبال دو کشور رسیده گفت: ما مشکلمان با مردم و کشور عربستان نیست بلکه با سیاستهای غیر انسانی در عربستان مخالف هستیم. آنچه در چارچوب عرف دیپلماتیک بتوانیم انجام دهیم انجام می دهیم ما مردان دیپلماتیک شجاعی داریم.

مدیران یارانه بگیر  با حقوق۱۷ میلیونی

وی درباره اینکه گفته می شود لیستی از مدیران یارانه بگیر با حقوق۱۷ میلیونی به دولت اعلام شده گفت: بله. دکتر عادل آذر لیست این افراد را اعلام کرد و تصمیم گرفته شد اینها از لیست یارانه بگیران حذف شوند. برخی از این افراد با حقوقی که شایسته دریافت یارانه نبودند یارانه می گرفتند. اما این لیست را اعلام کردند و از دریافت یارانه حذف خواهند شد.تعداد زیادی نبودند اما همین تعداد شایستگی مدیریت ندارند و با آنها برخورد خواهد شد.من بدم امد از اینکه فردی با این شرایط همان ۴۵ هزار تومان را هم می گرفته است. اینها باید همان میزانی را هم که گرفتند پس بدهند.

سخنگوی دولت درباره اینکه هنوز در مناطق زلزله زده غرب اسکان موقت به پایان نرسیده گفت: درست است که هنوز کار اسکان موقت کرمانشاه به پایان نرسیده اما بخش قابل توجهی از آن صورت گرفته است. ما از نظر پول هیچ مشکلی نداریم دولت همه منابع مورد نیاز را تامین کرده و می کند اگر در کنار بنیاد مسکن پیمانکار دیگری هم اعلام آمادگی کند ما استقبال می کنیم. اعلام کردند ظرف هفته های آینده مسئله اسکان موقت را تکمیل خواهند کرد.

وی درباره امکان زلزله شدید تر در تهران افزود: جلساتی با شهردار تهران داشتیم. برنامه هایی را درباره رخدادی که می تواند در آینده وجود داشته باشد داریم. مردم باید آموزش ببینند که اگر اتفاقی رخ داد کجا بروند و چه کار کنند.

نوبخت درباره اینکه دولت سال آینده چه برنامه ای برای مهار گرانی دارد، گفت: ما سال آینده حتما سیاست مهار تورم را خواهیم داشت. در کنار این هر چه بتواند موجبات گران فروشی را فراهم کند نظارت قانونی انجام خواهید داد.

نوبخت درباره اینکه آیا برای برخورد با بحران احتمالی در تهران با کشوری رایزنی کردیم یا نه گفت: خودمان این توانایی را داریم تا با وجود تمام نگرانی ها در شرایط بحران و سختی با مشکلات مواجه شویم.