پنتاگون رسما برنامه کاهش نیروها در عراق و افغانستان را اعلام کرد
پنتاگون رسما برنامه کاهش نیروها در عراق و افغانستان را اعلام کرد
سرپرست وزارت دفاع آمریکا سه‌شنبه اعلام کرد، دونالد ترامپ تعداد نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان را تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ به ۲۵۰۰ نیرو در هر کدام از این دو کشور کاهش می‌دهد.

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد روز دوشنبه شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از دو مقام آمریکایی گزارش داد، پنتاگون پیش‌بینی می‌کند که دونالد ترامپ به‌زودی دستوری در خصوص کاهش نیروها در عراق و افغانستان تا ۱۵ ژانویه صادر کند.”پنتاگون رسما برنامه کاهش نیروها در عراق و افغانستان را اعلام کرد”

به دنبال آن کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع آمریکا به خبرنگاران گفت: تا ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱، نیروهای ما و تعداد آنها در افغانستان به ۲۵۰۰ تن کاهش می‌یابد. بزرگی نیروهای ما در عراق هم تا همان تاریخ به ۲۵۰۰ تن می‌رسد.

این تصمیم، در راستای سخنان ترامپ برای پایان دادن به “جنگ‌های بی‌پایان” صورت می‌گیرد. کریستوفر میلر هم گفت، این اقدامات به منظور “رساندن جنگ‌ها در افغانستان و عراق به نتیجه‌ای موفقیت‌آمیز و مسوولانه و بازگرداندن نیروهای شجاعمان به خانه” انجام می‌شود.

براساس گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، میلر همچنین توضیح داد: این اقدامات مطابق با برنامه‌های تدوین‌شده و اهداف استراتژیک است که از سوی مردم آمریکا حمایت می‌شود و به معنای تغییر در سیاست یا اهداف آمریکا نیست.

واکنش‌ها

اندکی پس از اعلام این خبر رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت، ترامپ امیدوار است که تمام نیروهای آمریکایی را از عراق و افغانستان تا ماه مه “به صورت امن و به طور کامل” منتقل کند.

میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنای آمریکا هم درباره هرگونه تغییرات مهم در سیاست خارجی یا سیاست دفاعی آمریکا از جمله کاهش نیروها ظرف ماه‌های آتی هشدار داد. مک‌کانل گفت: در اینجا اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد که ظرف چند ماه آتی هیچ نوع تغییرات تکان‌دهنده در خصوص وضعیت دفاعی یا سیاسی نداشته باشیم.”پنتاگون رسما برنامه کاهش نیروها در عراق و افغانستان را اعلام کرد”

گزارش‌ها درباره دستوری برای کاهش نیروها در عراق و افغانستان اوایل روز دوشنبه منتشر شدند و طبق آنها یک “دستور هشداردهنده” از سوی پنتاگون برای آغاز برنامه‌ریزی برای کاهش نیروها صادر شد؛ این در حالیست که مارک اسپر، وزیر دفاع وقت آمریکا که اوایل همین ماه از سوی ترامپ اخراج شد، مخالف کاهش نیروهای آمریکایی از این کشورها بود.