پیش‌بینی ما بر ثبات بازار است/ هیچ پهپاد ایرانی مورد هدف آمریکا قرار نگرفته است
پیش‌بینی ما بر ثبات بازار است/ هیچ پهپاد ایرانی مورد هدف آمریکا قرار نگرفته است
سخنگوی دولت گفت: توقیف نفتکش انگلیسی در راستای تامین امنیت تنگه هرمز و محیط زیست بود.

به گزارش واحد سیاسی خبرگزاری صبح اقتصاد علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز (دوشنبه) در نشست خبری خود در خصوص موضع دولت در قبال واکنش انگلیس به توقیف نفتکش توسط ایران اظهار داشت: جالب است زمانی که نفتکش انگلیسی تخلف می‌کند و ایران واکنش به جا و به حق نشان می‌دهد برخی سریعاً واکنش منفی نشان می‌دهند.

وی گفت: نفتکش انگلیسی دستگاه GPS خود را خاموش کرده، از مسیر خروجی وارد تنگه هرمز شده و به هشدارهای ما توجه نکرده، بنابراین اقدام ما در راستای امنیت آبراه و محیط زیست است.

ربیعی افزود: آنها می‌خواهند اقدام ایران را به عنوان واکنش به توقیف نفتکش ایرانی جلوه دهند. وقتی انگلیسی‌ها رفتار خصمانه در قبال نفتکش های ما نشان می‌دهند، که البته رفتار آنها غیر قانونی هم بود، دیگر نباید توقع داشته باشند که ایران اغماضی در تضمین امنیت آبراه‌های خود داشته باشد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: اقدام ایران به هیچ وجه بحث تلافی نبوده بلکه اقدامی قانونی و بجا بوده است. ما معتقدیم راهکارهای دیپلماتیک در این خصوص وجود دارد.

وی بیان کرد: زمانی که آمریکا و انگلیس کاری انجام می‌دهند به حق است و دیگران که چنین کاری کنند به ناحق است.

ربیعی در خصوص آخرین وضعیت بازار ارز گفت: همین امروز قطعاً رشد تورمی به شکل قبل دیگر وجود ندارد و روند کاهشی دارد، یعنی گرانی شتاب‌دهنده در حال توقف است. حتماً آثار میان مدت و بلند مدت این وضعیت را روی قیمت برخی کالاها خواهیم داشت.

وی ادامه داد: پیش بینی این است که رشد در حال مثبت شدن است. ثبات بازار به سرمایه گذاری کنش‌گران اقتصادی کمک می‌کند. در کوتاه مدت مجبور بودیم چند نرخی بودن را برای ایجاد ثبات در بازار ارز تحمل کنیم.

سخنگوی دولت بیان کرد: دولت برای حمایت از دهک‌های پایین کماکان ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای کالاهای خاص تا پایان سال در نظر می‌گیرد.

ربیعی با بیان اینکه ما با رفتارهای غیر اقتصادی به این ثبات در بازار ارز نرسیدیم، تصریح کرد: بازار متشکل ارزی کشف نرخ ارز است. نرخ ارز از پیش تعیین شده نخواهیم داشت.

سخنگوی دولت گفت: بخش اعظم دلیل کاهش قیمت ارز اتخاذ تصمیمات درست دولت و رفتار اقتصادی درست مردم بوده است.

وی افزود: ما همراه با نگرانی مردم هستیم و امیدواریم شوکی که در ۱۸ ماهه اخیر تحریم های شدید برای ما ایجاد کرد را با رفتار صحیح مردم و سیاست های مناسب دولت به خوبی پشت سر بگذاریم.

ربیعی در خصوص بازار متشکل ارزی هم گفت: علت تأخیر صرفاً فنی است. من این موضوع را سوال و بررسی کردم. برای کسب اطمینان از اینکه این بازار دقیق و به صورت صحیح خدمت‌رسانی کند مقداری زمان‌بر بوده و در مرحله آزمایش است.

سخنگوی دولت بیان کرد: مسئولان بانک مرکزی اعلام کردند به محض اطمینان از کامل شدن، قطعاً عملیاتی خواهد شد؛ البته وظیفه بازار متشکل ارزی، کشف قیمت ارز است و به هیچ عنوان نرخ ارز از پیش تعیین شده نخواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: کاهش قیمت ارز هم ناشی از اتخاذ سیاست‌های درست بوده و بخش مهم تر و قابل توجه آن کنش اقتصادی و رفتار اقتصادی درست مردم بوده است. مردم با واکنش‌ها و رفتارهای اقتصادی درست خود به نحوی به تعادل بازار کمک کردند.

گرانی در برخی از بازارها همچنان وجود دارد

ربیعی بیان کرد: طبیعی بود که آن شوک اولیه با آن عملیات روانی عظیمی که در کشور صورت داده بودند تاثیراتی را بر رفتارهای اقتصادی مردم داشته باشد. خوشبختانه بانک جهانی و شبکه خبری بلومبرگ هم چشم‌انداز خوبی برای اقتصاد سال آینده ایران پیش بینی کرده است. در عین حال گرانی در برخی از بازارها همچنان وجود دارد.

سخنگوی دولت افزود: دولت با دقت گسترش رنج آور گرانی را دنبال می کند و مشکلاتی هنوز باقی است که امیدواریم با اقدامی که برای همبسته کردن اقدامات بازرگانی دولت صورت دادیم، کنترل بیشتری بر قیمت ها و همچنین توزیع داشته باشیم.

وی بخش اعظمی از نگرانی ها برای زمان واردات، تخصیص ارز و خروج از گمرک را به دلیل همین عدم تقدم و تاخرها دانست و گفت: خوشحالیم با تصمیمی که دولت گرفته بتوانیم بازار را کنترل کنیم و کالا به موقع وارد شده و در بازار توزیع شود. همه این مواردی که گفته شد، نگرانی ما را از گرانی نمی کاهد و ما با نگرانی مردم در این زمینه همراه هستیم.

ربیعی در خصوص سفر مقامات عراقی به تهران و تلاش این کشور برای میانجیگری میان ایران و آمریکا، اظهار داشت: معمولاً کشورهای دوست هر کدام که به ایران می‌آیند یا ملاقاتی با مسئولان ما انجام می‌دهند، ابراز تمایل می‌کنند تا از میزان تنش در منطقه بکاهند اما اینکه ما پذیرفته‌ایم کشوری به عنوان میانجی صحبت کند، این تصمیم را تاکنون اتخاذ نکرده‌ایم.

سخنگوی دولت ادامه داد: این مساله را طبیعی می‌دانیم که در هر ملاقات از سوی مقامات کشورهای خارجی با مسئولان ایرانی، آنها این مسائل را بیان کنند. حتی ممکن است آنها نگرانی‌های خودشان را از ناامنی منطقه مطرح کرده و دیدگاه‌هایشان را تشریح کنند و خواهان شنیدن دیدگاه‌های ما نیز باشند.

وی در خصوص عدم سوخت‌رسانی به دو کشتی ایرانی در برزیل گفت: این دو کشتی توقیف نشده‌اند. دولت برزیل تحریم‌های آمریکا برای ندادن سوخت را اعمال کرده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: متاسفانه در نظام ظالمانه جهانی، کشوری تحریمی را اعمال می‌کند و بعد به همه کشورها فشار می‌آورد تا آن را اجرا کنند. در این چارچوب ممکن است کشورهای مختلف از جمله کشورهای آمریکای جنوبی نیز در این باره تبعیت کنند.

ربیعی افزود: در حال دنبال کردن این موضوع هستیم تا سوخت لازم را از ایران یا از کشورهای دیگر برای این کشتی ارسال کنیم؛ زیرا کالاهای این کشتی نباید فاسد شوند. مجموعه اقدامات دیپلماتیک و عملیاتی به سرعت در حال انجام و پیگیری است تا این کشتی‌ها به ایران بازگردند.

سخنگوی دولت در خصوص واگذاری تیم های استقلال و پرسپولیس، گفت: ما در دولت با آقای سلطانی فر و دژپسند در این باره صحبت کردیم.

وی افزود: در مورد باشگاه های بزرگ نمی توانیم مثل یک شرکت تجاری برخورد کنیم، وزارت ورزش و اقتصاد این نحو از واگذاری را دچار مشکل می دانند.

سخنگوی دولت بیان کرد: آقای سلطانی فر به شدت دنبال واگذاری است و برای آن با مجلس مذاکره می کند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص عدم اهتمام جدی دولت در مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تصریح کرد: فردا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را داریم، سیاست های مبارزه با قاچاق در دولت وجود دارد.

ربیعی ادامه داد: آمارهایی که در مورد قاچاق منتشر می شود خیلی بیشتر از ارقام دولت است و صحیح نیست. برخورد انتظامی با قاچاق سوخت به صورت جزیی را نمی پسندیم هر چند برخورد با آن لازم است. با سیاست هایی جلوی این اقدامات تا حدودی گرفته شده است. این اطمینان را میدهیم که دولت با جدیت در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیگیر است.

سخنگوی دولت در خصوص اظهارات اخیر جک استراو وزیر خارجه اسبق انگلیس بیان کرد: دیدگاه مردم ما در مورد کودتای ۲۸ مرداد، جنگ تحمیلی و زدن هواپیمای ما تغییر نخواهد کرد. هر کسی با ایرانی ها رفت و آمد کند متوجه می شود فرهنگ ایرانی زیر بار زور نمی رود و استقلال طلبی دارد.

وی در خصوص دریافت ۹ درصد مالیات از تولید کنندگان، گفت: یکی از گله های اتاق های بازرگانی و صنایع، تجدید نظر کردن در شیوه مالیات بر ارزش افزوده است. باید زودتر این لایحه را به سرانجام برسانیم و با مجلس تعامل داشته باشیم.

ربیعی در خصوص یک میلیارد یورویی که در بحث واردات گم شده است، بیان کرد: آقای همتی نامه ای را در تاریخ ۱۲ خرداد به رئیس جمهور می نویسد که در آن خواستار پیگیری این موضوع میشود که این ارز های تخصیص یافته کنترل و در کالاهایشان تسریع شود و بحث گم شدن پول نیست.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: لیست تمام شرکت ها هم وجود دارد، دولت حتی برای یک سنت هم چشم پوشی نمی کند. روی این نامه آقای واعظی یک یادداشتی می نویسد برای چند وزارت خانه که این مساله را پیگیری کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: رقم قابل توجه آن برای دارو، بوده و بخشی برای لاستیک و کالاهای دامی و انسانی. این حق را وزارت بهداشت دارد که این موضوع را پیگیری کند.