کارهای بزرگی در راستای انتقال آب صورت گرفت
کارهای بزرگی در راستای انتقال آب صورت گرفت
رئیس جمهور گفت: طرح‌های بزرگی که آرزوی مسئولین بود در حوزه انتقال آب صورت گرفت.

به گزارش واحد سیاسی خبرگزاری صبح اقتصاد حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه افتتاح طرح‌های پنجاهمین هفته افتتاح طرح های بزرگ در رابطه با اهمیت پروژه های انتقال آب اظهار کرد: دوستانی به من می گفتند این طرح قابل اجرا نیست، الحمد الله این طرح به خوبی آغاز شد .”کارهای بزرگی در راستای انتقال آب صورت گرفت”

وی ادامه داد: همان طور که مردم عزیز می دانند سه فاز خط یک این طرح را کامل افتتاح کردیم. آبی که به منطقه سیرجان می رسید ، به مس سرچشمه و اردکان یزد می رسد و  افتتاح شد.

وی تاکید کرد: این مسیر باید ادامه پیدا کند به سمت خراسان جنوبی و مشهد الرضا که خط دوم است باید برود. خط چهارم که از منطقه عمان برای سیستان و بلوچستان است هم انجام می شود و یک تحول بسیار بزرگ است.

روحانی گفت: ما امروز در ساخت پمپاژ ها خودکفا هستیم قدیم باید همه را وارد می کردیم. در شرکت های دانش بنیان کارهای بزرگی انجام گرفت. بخشی اش در زمینه پمپ های آب ، گاز و نفت بوده که کار بزرگی است.

وی گفت: این طرح جزء آرزوی من و همه مسئولین از اول انقلاب بوده است. همان طور که گفته شد خط اول هر سه فازش آغاز شد.

وی ادامه داد: در دولت یازدهم و دوازدهم در آب و خاک نه یک جهش، بلکه یک انقلاب بزرگ صورت گرفت.

رئیس جمهور یادآور شد:کاری که در فلات مرکزی کشور داریم امروز انجام می دهیم تحول عظیمی در حوزه خاک و آب بود.

وی یادآور شد: این طرح یک تحول بسیار بزرگ برای شرق کشور و تحول بزرگی برای تولیدات صنعتی به ویژه در تولید مس به وجود می‌آورد که هم تحول برای کشور و هم برای استان و هم برای مردم رفسنجان است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در انتقال آب از جنوب به شمال که البته مرحوم رفسنجانی بسیار امید داشت که طرح بزرگتری باشد تا خلیج فارس را به دریای عمان متصل کند، اما به یک شکل دیگری در این دولت اجرایی و عملیاتی شد.

روحانی گفت: از سال ۹۴ تا امروز کار بزرگی انجام گرفت و امروز شاهد هستیم آب دریای خلیج فارس و عمان از استان کرمان به یزد می رسد و آبی که به آنجا منتقل می شود مقداری هم بیشتر است و می تواند به مصرف های مورد نیاز دیگر برسد. البته اساس این آب برای تحول صنعتی و با سرمایه گذاری شرکت های بزرگ معدنی انجام می گیرد.”کارهای بزرگی در راستای انتقال آب صورت گرفت”

وی ادامه داد: امیدواریم این خط انتقال آب موجب تحول بزرگ نه برای استان ها بلکه برای تاریخ شرق ایران باشد.

وی تصریح کرد: کار بزرگی برای انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس به شهر اصفهان و خراسان جنوبی و خراسان رضوی انجام می‌گیرد. حدود ۳۰ درصد این خط از پیش آغاز شده است اما طرحی است که باید در طول ۴ تا پنج سال با تلاش به افتتاح برسد؛ ان‌شاءالله در دولت سیزدهم به افتتاح برسد. طرحی که آرزوی سال‌های قبل مردم خراسان و اصفهان بود که آب پایداری برای توسعه صنایع آنها در اختیارشان قرار گیرد.

رئیس جمهور تصریح کرد: این طرح، طرح بسیار مهمی است که عملیات اجرایی آن در شرق کشور، استان سیستان و بلوچستان برای آب پایدار خواهد بود و مقصد اول این طرح به سمت زاهدان و بعد به سمت زابل است. البته شرکت در صورتی می تواند به سرعت این طرح را ادامه دهد که هم وزارت صمت و هم وزارت نیرو تعهدات و کمک های خود را انجام دهند.”کارهای بزرگی در راستای انتقال آب صورت گرفت”

روحانی خاطرنشان کرد: برای ما آبادانی سیستان و بلوچستان بسیار اهمیت دارد، همانطور که در این دولت گازرسانی انجام گرفت و راه آهن بسیار عظیمی در این استان در حال اجرا است و طرح بسیار مهم کشاورزی در منطقه سیستان به اجرا در آمد و تحولاتی که در معادن استان در حال اجرا است که می تواند پشتوانه اصلی برای این طرح باشد. البته این طرح برای آب آشامیدنی مردم هم به مصرف خواهد رسید. امیدواریم این طرح تا چهار سال دیگر عملیات آن اجرایی و تمام شود تا مردم بتوانند از این آب پایدار استفاده کنند.

  • منبع خبر : ایسنا