جریمه کاریاب‎های غیرمجاز در بازار سیاه استخدام افزایش یافت
جریمه کاریاب‎های غیرمجاز در بازار سیاه استخدام افزایش یافت

پس از کلاهبرداری کاریابی های غیر مجاز در بازار سیاه استخدام، مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار گفت: برای کاریابی های غیر مجاز جریمه ۵ تا ۴۰ میلیونی در نظر گرفته شده که پیشنهاد داده ایم جریمه ها تا ۶۰ میلیون تومان افزایش یابد. در فضای بیکاری بیش از ۳میلیون نفری جامعه […]

پس از کلاهبرداری کاریابی های غیر مجاز در بازار سیاه استخدام، مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار گفت: برای کاریابی های غیر مجاز جریمه ۵ تا ۴۰ میلیونی در نظر گرفته شده که پیشنهاد داده ایم جریمه ها تا ۶۰ میلیون تومان افزایش یابد.

در فضای بیکاری بیش از ۳میلیون نفری جامعه و صف طول و دراز بیکاری، آگهی استخدام سایت‌های رنگارنگ، آزمون‌های استخدامی با شرایط مختلف و تبلیغات جورواجور استخدام و کاریابی روزنامه‌ها بیشتر از هرچیزی توجه‌تان را جلب می‌کند.

در میان جولان کاریابی های غیر مجاز که هدفشان چیزی جز خالی کردن جیب مشتری نیست، این چنین مسائلی در بازار شلوغ بیکاری وجود دارد. در شرایطی که وضع بیکاری در ایران به مرز بحران رسیده است رونق بازار سیاه استخدام هم به رونق افتاده است. به طور مثال  «استخدام تضمینی با ۲۰‌میلیون تومان در آلمان» عنوان یک اطلاعیه استخدامی است که حدود ۸میلیارد تومان از کارجویان کلاهبرداری کرده است.

در راستای این اطلاعیه بابک‌ هاشمی‌پور، رئیس هیأت‌مدیره کانون انجمن‌های صنفی کاریابی‌های کشور می‌گوید: جولان کاریابی‌های غیرمجاز باعث تعطیلی ۷۰‌درصد کاریابی‌های مجوزدار شده‌اند.  کاریابی‌های غیرمجاز به راحتی در روزنامه‌های سراسری و پایگاه‌های اینترنتی آگهی استخدام منتشر می‌کنند و دایره فعالیت آنها به اینستاگرام و تلگرام نیز کشیده است.به جز این آنها با دریافت هزینه آزمون استخدامی و برگزاری امتحانی که هیچ قبولی ندارد، ترفند دیگری برای کلاهبرداری از کارجویان ایجاد کرده‌اند.

اما در این میان  محمد اکبرنیا، مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار هشدار داد: برای کاریابی های غیر مجاز جریمه ۵ تا ۴۰ میلیونی در نظر گرفته شده که پیشنهاد داده ایم جریمه ها تا ۶۰ میلیون تومان افزایش یابد.

 مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار گفت: با توجه به فضای جدید مجازی و  گستردگی کار کنترل بسیار سخت است. به خاطر فضای جدیدی که در فضای مجازی بوجود آمده اکثر کاریابی ها نسبت به فضایی که ایجاد شده مجوز دارند چون افراد مختلفی فعالیت دارند ممکن است بعضی کاریابی ها قانونی نباشد. بیشتر این کاریابی ها برای سودجویی است و با توجه به نرخ بالای بیکاری این کار زمینه ای برای سودجویی است.

وی افزود: در کاریابی فیزیکی که در گذشته وجود داشت نظارت ها بیشتر بود. نظارت بر اداره جات در استان ها تاکید دارد که هرگونه فعالیت کاریابی باید تحت نظارت کار و امور اجتماعی باشد و هرکاری نظارت خود را می طلبد، اما در فضای مجازی کنترل ها سخت است. ما مذاکراتی با پلیس فتا داشتیم و پلیس فتا نیز معتقد است برای مقابله با این افراد در فضای مجازی مجوز دادستانی نیاز است بنابراین مذاکرات و مکاتبه ای با دادستانی کل کشور انجام شده است و به دنبال مصوبه ای هستیم که افرادی که در سایت های کاریابی فعالیت می کنند اگر مجوز نداشته باشند در اسرع وقت رسیدگی شود و از نظر حقوقی برخورد قانونی صورت گیرد.

مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت کار در ادامه افزود: ما از پلیس فتا انتظار داریم که در این زمینه با ما همکاری بیشتری داشته باشند. ما در سایت وزارت کار آیتمی به نام کاریابی طراحی کرده ایم که تمام سایت های کاریابی مجاز با آدرس، شماره تلفن و اسم مدیر قابل رویت است.

وی افزود: اداره کل ما در کاریابی های غیر مجاز رصد دارد و با همکاری پلیس فتا بتوانیم به فوریت به موارد غیر مجاز رسیدگی کنیم و سایت غیرمجاز مسدود شود. برای کاریابی های غیر مجاز جریمه ۵ تا ۴۰ میلیونی درنظر گرفته شده که پیشنهاد داده ایم جریمه ها تا ۶۰ میلیون افزایش یابد.

 اکبرنیا گفت: تخلفات سایت های اجتماعی در زمینه مالی و اخلاقی است. به طور مرتب  گزارش ها به صورت استانی بررسی می شود.   روند نظارتی به گونه ای خواهد بود که بخشی از نظارت به عهده خود مردم خواهد بود. مردم قبل از اینکه به دنبال کاریابی بروند اگر قبل از همه کارها به سایت وزارت کار مراجعه کنند مطمئن خواهند شد که سایت مورد نظر مجاز است برای کاریابی یا غیر مجاز.