شناسایی ۴ مورد جدید کرونای جهش یافته انگلیسی در ایران
شناسایی ۴ مورد جدید کرونای جهش یافته انگلیسی در ایران
وزیر بهداشت از شناسایی چهار مورد جدید کرونای جهش یافته انگلیسی در ایران خبر داد.

به گزارش واحد اجتماعی خبرگزاری صبح اقتصاد دکتر سعید نمکی در ستاد کرونای استان مازندران با اشاره به ابتلای چهار نفر به ویروس کرونای انگلیسی در کشور گفت: چهار مورد جدید از ویروس موتاسیون یافته و جهش یافته انگلیسی یا اروپایی می توانیم در کشور گزارش کنیم که تایید شده است.”شناسایی ۴ مورد جدید کرونای جهش یافته انگلیسی در ایران”

وزیر بهداشت گفت: بعد از موردی که قبلا از ویروس جهش یافته کرونا اعلام کردم، در ردیابی هایی که برای ویروس جدید انجام می دهیم، یک خانواده ایرانی که مسافرتی به اروپا داشتند و به کشور بازگشتند، علامت پیدا کردند. گرچه که مسافران با PCR منفی وارد کشور می شوند اما با سامانه ای مرتب رصد می کنیم و این افراد در خانه ها قرنطینه می مانند و به محض شروع علائم نمونه گیری می کنیم.

وی افزود: در مجموع یکی از هموطنان که با خانواده به خارج از کشور سفر کرده بودند، علامت پیدا کرد. وی در خانه قرنطینه بود. پنجشنبه گذشته تستهای لازم را گرفتیم و بررسی های مجدد انجام شد. نهایت شب گذشته ساعت ۱۱ و نیم به من خبر دادند این چهار مورد هم در آزمایشگاه ریفرانس ما از نوع ویروس موتاسیون یافته انگلیسی است.”شناسایی ۴ مورد جدید کرونای جهش یافته انگلیسی در ایران”

وزیر بهداشت گفت: یعنی چهار مورد جدید تایید شده از ویروس موتاسیون یافته انگلیسی در کشور دیشب نزدیک نیمه های شب به من گزارش کردند. بلافاصله دستورات جدیدی را برای مراقبت از بقیه موارد به معاونت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی صادر و ابلاغ کردم.

وی با بیان اینکه کاهش میزان مرگ و میر ناشی از کرونا، حاصل تلاش شبانه روزی همه همکارانمان در بخش بهداشت و درمان کشور و تمامی دست اندرکاران در سایر بخش ها است، درخصوص ویروس جهش یافته کرونا، خاطرنشان کرد: قرار بود اولین مواردی که از هر نوعی از ویروس موتاسیون یافته را مشاهده کردیم، به اطلاع مردم برسانیم. متاسفانه اولین مورد کووید ۱۹ موتاسیون یافته انگلسیی را در یک هموطن که از انگلیس آمده بود و بعد از مدت ها رصد، پیدا کردیم. وی در یکی از بیمارستان های خصوصی بستری بود و پس از بررسی های مکرر، تست کووید ۱۹ وی از نوع موتاسیون یافته تایید شد.

 

وزیر بهداشت گفت: حال این فرد در حال حاضر خوب است؛ خوشبختانه این فرد از روز نخست بسیار هوشیارانه و آگاهانه عمل کرده و با اینکه با pcr منفی وارد کشور شده بود، بین همراهان و خانواده شان کاملا خود را ایزوله کرده و ایاب و ذهاب به جایی نداشتند، تمام اطرافیان این فرد ارزیابی شدند و خوشبختانه رد و نشانی از این ویروس را در نزدیکان و خانواده شان پیدا نکردیم.

 

وزیر بهداشت درخصوص خبری که در مورد شناسایی نوع جهش یافته ویروس در غرب کشور منتشر شده بود، بیان کرد: این خبر که مربوط به یکی از همکاران پزشک ما بود، کلا تایید نشد و این‌ همکار ما بارها تست شد و بیش از ۲۴۰ نفر هم که با این همکار ما در تماس بودند، چک شدند و خوشبختانه در هیچ یک از آنها ردی از کرونای جهش یافته انگلیسی پیدا نشد.

 

  • منبع خبر : ایسنا