کشته شدن ۴۵ هزار نیروی امنیتی افغانستان از سال ۲۰۱۴ تاکنون
کشته شدن ۴۵ هزار نیروی امنیتی افغانستان از سال ۲۰۱۴ تاکنون

رئیس جمهوری افغانستان طی اظهاراتی در مجمع اقتصادی داووس گفت که از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۴۵ هزار نیروی امنیتی افغانستان در جنگ علیه تروریسم کشته شده اند. به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان که برای شرکت در نشست اقتصادی داووس در سوئیس بسر می برد در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌ان گفت که […]

رئیس جمهوری افغانستان طی اظهاراتی در مجمع اقتصادی داووس گفت که از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۴۵ هزار نیروی امنیتی افغانستان در جنگ علیه تروریسم کشته شده اند.

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان که برای شرکت در نشست اقتصادی داووس در سوئیس بسر می برد در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌ان گفت که از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۴۵ هزار نظامی افغان در جنگ علیه تروریسم جان خود را از دست داده اند و در این مدت تنها ۷۲ نظامی خارجی در افغانستان جان باخته‌اند.

وی با سنگین خواندن تلفات نظامیان افغان افزود: این نشان می‌دهد که نظامیان افغان عملا در میدان‌های نبرد حضور دارند و تلفات سنگین را نیز همین نیروها متقبل شده‌اند.

غنی در این مصاحبه با اشاره به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت: آمریکایی ها صرفا به‌ خاطر افغانستان در این کشور حضور ندارد بلکه آنها به‌ خاطر تامین امنیت و منافع کشور خود در افغانستان حضور دارند.

رئیس جمهوری افغانستان بار دیگر پاکستان را متهم به پناه دادن به تروریست ها کرد و گفت که طالبان با بزرگترین سازمان‌های مافیایی جهان در ارتباط است و وجود پایگاه های امن برای طالبان و دیگر گروه‌ها در پاکستان سبب شده است تا تمامی این گروه‌ها تحت حمایت طالبان در افغانستان فعالیت کنند.

وی به پاکستان هشدار داد که اگر سیاست‌های خود در برابر افغانستان را تغییر ندهد، بیش از پیش، منزوی خواهد شد اما اگر  سیاست خود را تغییر دهد و به همکاری‌های منطقه‌ای بپیوندد، از وضعیتی که اکنون دارد، رهایی خواهد یافت.

غنی بحران افغانستان را دارای ابعاد ملی،  منطقه‌ای، اسلامی و جهانی خواند و افزود که اگر به تمام این بعدها رسیدگی نشود، حل‌کردن تنها یک بُعد، برای صلح پایدار در افغانستان کافی نخواهد بود./مهر