گزاش از اقدام ریاست قوه قضائیه در عفو برخی محکومان امنیتی
گزاش از اقدام ریاست قوه قضائیه در عفو برخی محکومان امنیتی
هفته گذشته همزمان با ایام ولادت پیامبر اکرم(ص) رهبر معظم انقلاب با عفو وتخفیف مجازات ۳۵۵۲ نفر از محکومان محاکم عمومی و انقلاب موافقت کردند که نسبت به عفوهای گذشته بی‌نظیر بود و مورد استقبال افراد مختلف از دو جناح قرار گرفت.

گزاش تسنیم از اقدام ریاست قوه قضائیه در عفو برخی محکومان امنیتی| عدلیه در مسیر عقلانیت

هفته گذشته همزمان با ایام ولادت پیامبر اکرم(ص) رهبر معظم انقلاب با عفو وتخفیف مجازات ۳۵۵۲ نفر از محکومان محاکم عمومی و انقلاب موافقت کردند که نسبت به عفوهای گذشته بی‌نظیر بود و مورد استقبال افراد مختلف از دو جناح قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری صبح اقتصاد، روز پنجشنبه(۲۳ آبان) رهبر معظم انقلاب در پیامی همزمان با ایام ولادت پیامبر اکرم(ص) با پیشنهاد عفو و تخفیف مجازات ۳۵۵۲ نفر از محکومانِ محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند.

گذشته سخن گفت و اظهار داشت: معمولاً در عفوهای موردی که لیست تنظیم و تقدیم مقام معظم رهبری می‌شد، عدد مشمولین عفو بین هفتصد تا هزار نفر بود اما در این مرحله عددی معادل ۳۵۵۲ نفر از محکومان دادگاه‌های عمومی، انقلاب، نظامی و تعزیرات حکومتی مورد عفو مقام معظم رهبری قرار گرفتند که در عفوهای موردی این تعداد، یک عفو بی‌سابقه است.

اسماعیلی از حضور تعدادی از محکومان امنیتی و دانشجویان در این لیست خبر داد و گفت: با تدبیر خاص ریاست قوه قضاییه تعدادی از محکومان امنیتی، تعدادی از دانشجویانی که در حوادث سال‌های اخیر محکومیت پیدا کرده بودند، تعدادی از اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه که دوره‌های گذشته محکومیت پیدا کرده بودند و محکومیت آن‌ها در حال اجرا و یا در آستانه اجرا بود، در لیست پیشنهادی قوه قضاییه گنجانده شد.

ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین بر قوه قضائیه از ۱۶ اسفندماه سال گذشته با حکم رهبر معظم انقلاب آغاز شد، هرچند مدتی قبل از آن اخبار حکایت از تصدی این کرسی توسط آقای رئیسی داشت. خبری که با استقبال اکثر فعالان سیاسی و همچنین شخصیت‌های قضایی و حقوقدانان مواجه شد چراکه برخلاف روسای سابق دستگاه قضایی که از شورای نگهبان به قوه قضاییه می‌آمدند، رئیسی قریب ۴۰ سال در بخش‌های مختلف قوه قضائیه مسئولیت داشت و چنین انتصابی امید به اصلاحات در دستگاه قضایی را افزایش می‌داد.

حجت‌الاسلام رئیسی در قوه قضاییه مبارزه جدی با فساد را آغاز کرده و غیر از برخورد با برخی قضات و کارکنان سابق دستگاه قضائی و همچنین چهره‌هایی از جناح‌های مختلف، یکی از کارهای وی تجدیدنظر در برخی احکام صادره مربوط به فعالان سیاسی بود. از جمله دستور ویژه‌ای که برای تجدیدنظر و رسیدگی منصفانه در خصوص احکام سنگینی فعالان کارگری در شهریورماه امسال داد.

در هفته گذشته نیز برخی دستگیرشدگان پرونده‌ اعتراضات کارگری مانند اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، مرضیه امیری، امیرحسین محمدی فرد و امیر امیرقلی با سپردن وثیقه آزاد شدند.

یکی دیگر از این دست اقدامات رئیس قوه قضائیه، اقدام وی در عفو بی‌سابقه ۳۵۵۲ نفر از محکومان دادگاه‌های عمومی و انقلاب بود که شامل محکومان امنیتی نیز شد و مورد استقبال شخصیت‌های سیاسی از دو جناح اصولگرا و اصلاح‌طلب شد. اقدام اخیر قوه قضاییه را می‌توان هم گامی در جهت افزایش سعه صدر در نگاه قضات و کاهش مجازات زندان و حبس دانست و هم عقلانیتی موجب کاهش اقدامات غیرمنطقی و رادیکال شدن فضای اعتراضات مدنی و دانشجویی  می‌شود

** استقبال نمایندگان از عفو اخیر؛ “تقویت انسجام داخلی” و “نگاه مثبت به دستگاه قضا”

محمد کاظمی عضو فراکسیون امید با بیان اینکه از زمانی که حجت‌الاسلام رئیسی سکاندار قوه قضائیه شده است اقدامات مناسبی را جهت جلب اعتماد عمومی انجام داده است که معرفی محکومان امنیتی، رسانه‌ای و دانشجویی برای قرار گرفتن در لیست عفو عمومی یکی از موارد است، گفت: اقدام اخیر حجت‌الاسلام رئیسی در جهت حمایت از حقوق مردم و شهروندان است، عنوان کرد و امیدوارم این اقدامات در آینده نیز تکرار شود تا افراد بیشتری که با انگیزه حمایت از منافع جامعه و کشور اقداماتی انجام داده‌اند مورد عفو قرار گیرند.

وی یکی از ابعاد این عفو را تقویت انسجام داخلی دانست که مورد عفو قرار گرفتن محکومان امنیتی می‌تواند در کشور وفاق و همدلی ایجاد کند.

یحیی کمالی ‌پور عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نیز درباره این اقدام رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: این اقدام برای اولین بار در چند سال گذشته رخ داده که محکومین امنیتی در لیست عفو عمومی قرار می‌گیرند و باید آن را به فال نیک گرفت چرا که چنین اقدامی باعث نگاه مثبت به قوه قضائیه می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به نظرسنجی‌های که انجام شده اقداماتی که حجت‌الاسلام رئیسی در حال انجام دادن است مورد اقبال مردم قرار گرفته است که مجلس نیز از این اقدامات قطعاٌ حمایت می کند.

محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی مجلس نیز اقدام رئیس قوه قضائیه را بی‌نظیر دانست که بیانگر نگاه باز رئیس قوه قضاییه در این موضوعات است.

وی با بیان اینکه محکومان امنیتی در سایر کشور‌ها شامل چنین معافیت مجازات نمی‌شوند، ادامه داد: اقدام رئیس قوه قضائیه بیانگر رویکرد مثبت و اعتماد سازی وی به دستگاه قضا و همچنین در راستای تحولات اساسی در این قوه است. جای این امیدواری است تا پس از این اقدام شاهد رویکرد‌های جدیدی از سوی معترضان باشیم که در صورت مخالفت با سیاستی، آنها در یک فضای اجتماعی فعالیت داشته باشند و دست به اقدامات ضد امنیتی نزنند این اقدام رئیس دستگاه قضا در درجه اول حسن نیت نظام و در درجه دوم قوه قضاییه را نشان می‌دهد.

** سلیمی نمین: عفو اخیر  افزایش آرامش روانی جامعه و احترام به حقوق شهروندی است

عباس سلیمی‌نمین تحلیلگر مسائل سیاسی در واکنش به اقدام اخیر قوه قضائیه آن را امیدبخش توصیف کرد و گفت: اقدام اخیر آقای رئیسی در جبران احکام صادره قبلی را کمک به تقویت عقلانیت در قوه قضائیه ارزیابی کرد و اظهار داشت: ما نباید جوانی که از سر شور، کاری غیرعقلایی انجام می‌دهد را تبدیل به یک چهره سیاسی کنیم یعنی از وی یک عنصر متفاوت بسازیم و خوشبختانه از طرف آقای رئیسی این نحوه رفتارها جبران شد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه عفو اخیر تاثیر به‌سزایی در افزایش آرامش روانی جامعه و احترام به حقوق شهروندی دارد، گفت: شما برای دانشجویی که مخالفتش را با یک کار غیرمنطقی ابراز می‌کند باید حداقل مجازات را درنظر بگیرید تا جامعه بفهمد که هزینه آن خسارت را باید پرداخت کند اما باید سعی کرد با جرم سیاسی‌اش با اغماض و بزرگواری و بزرگ‌منشی رفتار کرد.

وی اضافه کرد: برخی قضات در گذشته توجه کمتری به موضوع بزرگ‌منشی و نگاه کلان حکومتی داشتند اما‌ آنچه اکنون صورت می‌گیرد نگاه کلان حکومتی را دارد و طبیعتا وقتی یک حکومتی بنیان‌های خودش را تقویت می‌کند، یک احساس مثبتی را به وجود می‌آرود که این احساس مثبت در عملکردهای سیاسی تاثیر دارد.

سلیمی‌نمین تاکید کرد:‌ هرگز ما نمی‌توانیم با روش‌های گذشته حرکت‌های خلاف منطق را قانونمند کنیم یعنی وقتی که شما در برخورد تندروی می‌کنید، آن خطاکار به دنده لجاج می‌افتد اما وقتی بزرگواری می‌کنید امکان اصلاح آن رفتار غلط وجود دارد و موجب می‌شود آن فرد از کارهای خلاف منطق دست بردارد.

  • منبع خبر : تسنیم