گنبد آهنین کارآیی ندارد
گنبد آهنین کارآیی ندارد
یوسی لانگوتسکی از ناکارآمدی سامانه گنبد آهنین رژیم صهیونیستی خبر داد.

گنبد آهنین کارآیی ندارد

به گزارش واحد بین الملل خبرگزاری صبح اقتصاد یوسی لانگوتسکی، یک ژنرال ارتش رژیم صهیونیستی اذعان کرد سامانه گنبد آهنین این رژیم کارآیی ندارد و به سبب نقص‌های زیاد موجود در این سامانه اگر در آینده جنگی رخ دهد، رژیم صهیونیستی بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد.

بر این اساس، یوسی لانگوتسکی، ژنرال اسرائیلی و فرمانده تیپ ۱۸ فناوری، در یادداشتی در روزنامه معاریو، نوشت: گنبد آهنین ناکارآمد بودن و ناتوانی خود را در متوقف کردن موشک‌های گروه‌های مقاومت فلسطین ثابت کرده است. به منظور دادن پاسخی موثر به تهدید‌های موشکی، که ممکن است در جنگ آینده به جبهه داخلی، تاسیسات راهبردی و نیرو‌های ارتش ضرر‌های زیادی وارد کند؛ اسرائیل نباید فقط به سیستم دفاعی تکیه کند که بر پایه فناوری موشک‌های رهگیر، قرار دارد. گنبد آهنین فقط می‌تواند پاسخی جزئی و کوتاه مدت به حملات بدهد که در این پاسخ‌ها هم شکاف‌هایی وجود دارد.

به نوشته لانگوتسکی، سیستم گنبد آهنین، محدودیت‌های زیادی دارد، از جمله چارچوب رهگیری موثر موشک‌های رهگیر کوتاه برد؛ چرا که در بسیاری از رهگیری‌ها این اقدام بر فراز منطقه هدف صورت می‌گیرد. همچنین در رهگیری موشک‌های بالستیک میان برد و دور برد محدودیت دارد و نمی‌تواند با موشک‌های نقطه زن برخورد کند و هزینه پرتاب هر موشک از سامانه گنبد آهنین بیش از صد هزار دلار است. گاهی اوقات دو موشک برای رهگیری فقط یک موشک پرتاب می‌شود و این مسئله نیازمند ذخیره کافی از موشک‌های سامانه گنبد آهنین است و با افزایش موشک پرانی‌ها میلیارد‌ها دلار باید هزینه شود و به همین سبب ارتش اسرائیل خواهد توانست فقط تعداد محدودی موشک را مستقر کند که تنها برای راه اندازی سیستم‌های گنبد آهنین در مدت زمان محدود کافی خواهد بود و تولید موشک‌های جدید زمان زیادی به خود اختصاص خواهد داد و در غیر اینصورت اسرائیل قدرت دفاعی خود را از دست می‌دهد.

اسرائیل نمی‌تواند دفاع راهبردی خود را بر پایه یک فناوری قرار دهد، هرقدر هم که این فناوری خوب باشد. نهاد نظامی اسرائیل از ابتدا می‌بایست دفاع در برابر تهدید موشکی راهبردی را بر پایه دست کم دو فناوری مختلف قرار می‌داد؛ چرا که فقط با مجموعه‌ای چند منظوره که شامل لیزر سیار هوایی و زمینی است می‌توان به صورتی موثر با این تهدید‌ها برخورد کرد.

این ژنرال اسرائیلی در ادامه با اشاره به شکست اسرائیل در جنگ علیه غزه در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ نوشت: اسرائیل در این جنگ‌ها در رهگیری موشک‌های فلسطینیان شکست خورد و بهای سنگینی پرداخت کرد و در آینده هم به سبب نقص‌های زیادی که در سامانه گنبد آهنین وجود دارد بهای سنگینی پرداخت خواهیم کرد. همه آنچه گفته شد، می‌طلبد که تصمیم گیرندگان در اسرائیل در همه سطوح، به شکل مناسبت تری برای ناکام گذاشتن تهدید‌های راهبردی موشکی آماده باشند به خصوص در سایه عدم تلفیق کامل بین سیستم‌های گنبد آهنین، عصای سحر آمیز و پیکان.

لانگوتسکی در پایان نوشته است: تهدید موشکی، یک تهدید واقعی و فاجعه بار برای اسرائیل است که باید در اقدامی اضطراری برای جلوگیری از وقوع این تهدید اقدام شود چرا که در شرایط سختی که در گذشته رخ داد، ثابت شد سامانه گنبد آهنین از نظر راه اندازی کارآیی ندارد.

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان