یارانه کاغذ آفت‌زاست چون به دست اهلش نمی‌رسد
یارانه کاغذ آفت‌زاست چون به دست اهلش نمی‌رسد
مدیر انتشارات هزاره ققنوس گفت: یارانه کاغذ چاپ کتاب، عاملی آفت‌سازاست و باید حذف شود چون هیچ‌وقت به دست اهلش نمی‌رسد.

رضا حاجی‌آبادی مدیر انتشارات هزاره ققنوس در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره بازار کاغذ ناشران گفت: سوبسید یا یارانه کاغذ، عاملی آفت‌سازاست و باید حذف شود. کلا نیازی به آن نیست چون هیچ‌وقت به دست اهلش نمی‌رسد.

وی افزود: من دو سال است که کاغذ یارانه‌ای نگرفته‌ام و نیاز نشرم را از بازار آزاد تامین کرده‌ام. اما هستند کسانی که بلدند کاری کنند که ارشاد کتابشان را بخرد و کارهای لازم درباره کاغذ را هم بلد هستند.البته این را هم بگویم که اگر الان و در این‌شرایط هم بخواهی کاغذ یارانه‌ای بگیری، از مسیر قانون کاری می‌کنند که نتوانی این‌کاغذ را بگیری. حرف کلی من این است که حداقل در نبودن امکانات با هم برابر باشیم.

این‌مدیر نشر در ادامه گفت: یکی از کارهایی که وزارت ارشاد جدید می‌تواند برای بهبود وضعیت کاغذ ناشران انجام دهد، این است که کار را به اهلش بسپارد. این‌مساله همیشه آرزوی من بوده که کسی وزیر فرهنگ و ارشاد مملکت شود که از لحاظ فکری، قلمی و هنری سرآمد باشد. در دوران‌های دور، وزیر کسی بود که نویسنده‌ها به قلمش قسم می‌خوردند. راهکار دیگر برای بهبود وضعیت کاغذ هم این است که به هرکسی مجوز نشر ندهند و دادن مجوز نشر، امتیازی برای ساکت‌کردن یک‌عده و در حکم رانت به آن‌ها نباشد. خلاصه کلام آن که کسانی وارد کار و حرفه نشر شوند که حرفه‌ای این‌کار باشند و برای کتاب چاپ‌کردن آمده باشند؛ نه این که چون فلانی نویسنده یا شاعر خوبی است یا در ستاد آقای فلانی بوده، به او مجوز ناشرشدن هم بدهیم. این‌مساله هم به سوبسید کاغذ برمی‌گردد.

حاجی‌آبادی گفت: یک‌مورد مهم دیگر هم در این‌بحث وجود دارد و آن، چندگانگی در حوزه فرهنگ است. تصمیم‌گیرنده در این‌زمینه باید یک‌دستگاه باشد. اگر نهادی به اسم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داریم، دیگر نباید نهادهای دیگر در این‌زمینه تصمیم‌گیرنده باشند. در کل تصمیم‌گیری در حوزه فرهنگ نباید ایالتی باشد که مجوز را یک‌جا بدهد و نهادهای دیگر هم مسائل دیگر را حل کنند. در مجموع باید سازمان‌های متولی فرهنگ را با هم یکی کنند. اما خب، سال‌هاست داریم این‌حرف‌ها را می‌زنیم و چهارسال دیگر باز همین‌حرف‌ها را خواهیم زد.

  • منبع خبر : مهر