یمن در دستور کار دیپلماسی ماست
یمن در دستور کار دیپلماسی ماست
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: دستیار ارشد آقای ظریف سفرهایی به افغانستان داشته و مشغول رایزنی با مقامات افغانستانی هستند.

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری صبح امروز (دوشنبه) خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه که به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: ابراز همدردی می‌کنم با همه خانواده ها و بازماندگان کسانی که در این ایام عزیزانشان را در سراسر دنیا از دست دادند و امیدواریم هرچه سریعتر شر این ویروس منحوس از سر بشریت کم شود.”یمن در دستور کار دیپلماسی ماست”

وی افزود: به همه اعضای کادر درمانی کشور هم خسته نباشید می‌گویم که شبانه روز در خدمت هموطنان خود هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: به رغم تحولاتی که در زمینه پزشکی در دنیا رخ داده، دیپلماسی ادامه دارد و وزیر امور خارجه و شخص رئیس جمهور تماس های زیادی را با مقامات جهانی داشته اند و برخی برنامه ها نیز در حال انجام است که در آینده انجام می گیرد.

 یمن در دستور کار دیپلماسی ماست

موسوی افزود: وزیر امور خارجه ۱۴ تماس تلفنی با مقامات سیاسی دنیا داشته اند و عمده مباحث درباره شرایط جاری دنیا، تروریسم و تحریم های آمریکا علیه کشورهای مستقل است. بحث افغانستان و یمن هم در دستور کار دیپلماسی ایران است؛ آقای ظریف امروز هم به سوریه می‌رود و دیدارهایی در مورد اوضاع این کشور خواهند داشت و اخبار آن به اطلاع خواهد رسید.

وی در پاسخ به سوالی در زمینه دیپلماسی ایران در موضوع افغانستان و برنامه وزارت خارجه برای میانجی گیری در موضوع این کشور، گفت:جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور همسایه افغانستان به دنبال کشوری امن و با ثبات بوده و همیشه سیاست ما بر این موضوع بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: بعد از انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان و مشکلاتی که پیش آمد، تماس هایی را آقای ظریف با چند مقام افغان داشت و دستیار ارشد آقای ظریف هم سفرهایی به افغانستان داشتند و هنوز در این کشور هستند و مشغول رایزنی با مقامات افغانستانی هستند.

موسوی اضافه کرد: همواره همسایگان جز اولویت های ما بوده اند و ما برای ثبات افغانستان تلاش کرده و می کنیم.

وی با بیان اینکه ما به آمریکا کاری نداریم و روش های مستقل خود را دارا هستیم و پیگیر ثبات و صلح در افغانستان بوده و هستیم،تاکید کرد: ما به عنوان کشوری همسایه تمامی تلاش خود را برای بازگشت ثبات به افغانستان می کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد سفر آقای ظریف به سوریه، بیان کرد: طیف وسیعی از مسایل در سفر آقای ظریف به سوریه مطرح خواهد شد. لازم بود برای هماهنگی امور و به ویژه شرایط موجود میان تهران و دمشق این سفر انجام شود. این سفر به تازگی برنامه ریزی شد و قرار است در این سفر در مورد شرایط کنونی سوریه صحبت شود.

روند آستانه مختل نشده است

موسوی با بیان اینکه روند آستانه به عنوان بهترین راه حل برای حل بحران مناقشه بوده و هنوز در دستور کار است،اظهار داشت: قراربود نشست سران عضو روند آستانه را در تهران داشته باشیم که به دلیل ویروس کرونا این امر به تعویق افتاده اما این بدان معنا نیست که رایزنی‌ها و هماهنگی‌های ما در این زمینه مختل شود. این سفر لازمی بود که در این شرایط انجام شد و امیدوارم به نتایج خوبی منجر شود.”یمن در دستور کار دیپلماسی ماست”

 آمریکا مانع گشت‌زنی قانونی نیروهای ایران شده بودند

وی در پاسخ به سوالی در زمینه حضور تحریک آمیز آمریکا در خلیج فارس، تصریح کرد:ما اساسا حضور خارجی های و آمریکا را تحریک آمیز و نامشروع می دانیم. اینجا منطقه ما بوده و ما باید امنیت آن را باگشت زنی تامین کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه تا آنجا که می دانیم آمریکا مانع گشت زنی نیروهای ایرانی شده و پاسخ مقتضی را دریافت کرده است،افزود: ما مسئول حفاظت از آبراه مهم تنگه هرمز را به عهده داریم. دیگر نیروها باید به هشدارها توجه کرده و توصیه می کنیم زودتر این منطقه را ترک کنند تا امنیت و ثبات به آن بازگردد.

موسوی در پاسخ به سوالی در خصوص رخی ادعاها در مورد توقیف کشتی «هنگ کنگی» در خلیج فارس، گفت: من در این مورد خبری نشنیده ام اما نیروهای ایرانی همیشه گشت زنی هایی دارند و هشدار لازم را می دهند. اگر چنین موضوعی رخ داده، احتمالا سوتفاهمی بوده وحل شده است.

وی در مورد اولین تبادل مالی «اینستکس» و بحث تهدید آمریکا برای عدم انجام معامله در این قالب، اضافه کرد: اینستکس مقدمه ای برای انجام تعهدات اروپا در قبال خروج آمریکا از برجام است و آنها اعلام کرده بودند که برای انجام تعهدات خود نیازمند ایجاد یک کانال مالی هستند.

اروپا باید به تعهدات خود عمل کند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: ما ضمن استقبال از این ابتکار گفته بودیم که این کافی نیست و اروپا باید به تعهدات ۱۱ گانه خود عمل کنند؛ من نشنیده ام که آنها عقب نشینی کرده باشند.

موسوی بیان کرد: ما منتظر اروپا نبوده و نیستیم اما اروپا باید به تعهدات خود عمل کرده و به حقوق ما در برجام باید عمل شود. ایران منتظر اروپا نخواهد ماند.

وی گفت: اروپایی ها موقعی که اینستکس را ایجاد کردند اعلام کردند که آمادگی دارند کشورهای دیگر به این ساز و کار بپیوندند.”یمن در دستور کار دیپلماسی ماست”

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد گزارش گزارشگر ویژه حقوق بشر درباره زندانیان در ایران، افزود: این گزارش ها را من رد می کنم. بر اساس نگاه انسانی که ایران داشته، تا اواسط فروردین ۹۵ هزار زندانی داخل ایران با بررسی پرونده و تشخیص قاضی به مرخصی رفته و مرخصی بسیاری نیز تمدید شده‌است.

موسوی ادامه داد: هیچ گونه تبعیضی نشده و هر کسی شرایط آن را داشت، شامل این مرخصی شده  وتبعیضی برای ایرانیان و خارجی ها نبوده است. قوه قضائیه مجددا در حال بررسی پرونده‌های دیگری است که اگر کسانی شامل شوند، مرخصی داده خواهد شد. این گزارش ها را ما رد می کنیم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد طرح ایران برای همکاری منطقه‌ای بین ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در شرایط کنونی   اظهار داشت: از جمله اتفاقات خوب که فرصتی برای دنیا در دوران کرونا است، تغییر اولویت ها و جهت گیری ها و نزدیکی کشورها در بعضی از موضوعات است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: ما همیشه آماده تعامل و همکاری با همسایگان در منطقه بوده ایم و گفته بودیم که بدون پیش شرط برای رفع سو تفاهمات حاضر هستیم گفتگو کنیم. دیپلماسی و همکاری اولویت دارد از این رو اگر کشورهای حاشیه خلیج فارس و دو سه کشور که اختلافاتی دارند، آماده باشند، حاضر به گفتگو هستیم.

موسوی در مورد پاسخ های کشورهای منطقه در مورد طرح امید برای صلح در خلیج فارس، گفت: در برخی صحبت ها و رفت و آمدها با کشورهای منطقه، اعلام شد که این طرح در حال بررسی است. ما آمادگی داریم تا تک تک یا با تمامی کشورها در مورد این طرح صحبت کنیم.

  • منبع خبر : مهر