برای نخستین بار در بودجه‌ریزی کشور به عرضه نیروی کار توجه کردیم
برای نخستین بار در بودجه‌ریزی کشور به عرضه نیروی کار توجه کردیم

وزیر کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در کشورهای دیگر بین یک تا دو درصد جی‌‌دی‌پی برای مداخله در بازار کار ترزریق می‌شود گفت: برای نخستین بار در بودجه‌ریزی کشور به عرضه نیروی کار توجه کردیم. ربیعی در مراسم آغاز اجرای دو برنامه ایجاد اشتغال برنامه فراگیر اشتغال ۹۶ و همچنین ایجاد اشتغال روستایی […]

ربیعی

وزیر کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در کشورهای دیگر بین یک تا دو درصد جی‌‌دی‌پی برای مداخله در بازار کار ترزریق می‌شود گفت: برای نخستین بار در بودجه‌ریزی کشور به عرضه نیروی کار توجه کردیم.

ربیعی در مراسم آغاز اجرای دو برنامه ایجاد اشتغال برنامه فراگیر اشتغال ۹۶ و همچنین ایجاد اشتغال روستایی و عشایری که در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد گفت: در حال حاضر ۳٫۳ میلیون بیکار در کشور داریم که باید برای یک میلیون نفر ورودی جدید نیز اشتغال ایجاد کنیم و این کار برای اقتصادهای بزرگ جهان با رشد ۶ درصد هم بسیار سخت به دست می‌آید.

وی افزود: امروز دیگر سیاستهای مبتنی بر رشد پاسخگو نیست و حتی اگر بطور مداوم رشدهای ۷ درصدی داشته باشیم باید اذعان کرد که این رشدها تاثیر چندانی در اشتغال ندارد.

ربیعی ادامه داد: امروز یک درصد رشد دیگر ۱۰۰ هزار شغل ایجاد نمی‌کند چرا که هزینه ایجاد شغل در صنایع بسیار بالاست به عنوان مثال برای ایجاد شغل در صنعت نفت ۱۰ میلیارد تومان، در صنعت پتروشیمی ۳ میلیارد تومان، در صنعت لاستیک ۸۰۰ میلیون تومان و در صنعت فولاد ۷۰۰ میلیون تومان نیاز است.

وزیر کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در بهترین حالت رشد اقتصادی می‌تواند ۴۰۰ هزار شغل ایجاد کند و بنابراین ۶۰۰ هزار شغل در سال کسری داریم گفت: با پیگیری‌های دکتر روحانی برنامه رشد فراگیر با برنامه اشتغال خصلت ضدفقر در دولت ارائه شده است.

ربیعی افزود: باید روی رسته‌شغل‌هایی که پرکشش هستند سرمایه‌گذاری کنیم تا کیفیت اشتغالزایی را افزایش دهیم.