۱۰ کشوری که کمترین بازدیدکننده را در جهان دارند
۱۰ کشوری که کمترین بازدیدکننده را در جهان دارند

نگاهی به کشورهایی که کمترین بازدید کننده را در جهان دارند. به گزارش واحد فرهنگی خبرگزاری صبح اقتصاد هر ساله، سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، آمار گردشگران خارجی ورودی به هر کشور را جمع آوری می کند. من آمارهای آن ها را به دست آوردم و لیستی از مناطق ناشناخته جهان و کشورهایی که کمترین بازدیدکننده ورودی را دارند […]

نگاهی به کشورهایی که کمترین بازدید کننده را در جهان دارند.

به گزارش واحد فرهنگی خبرگزاری صبح اقتصاد هر ساله، سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، آمار گردشگران خارجی ورودی به هر کشور را جمع آوری می کند. من آمارهای آن ها را به دست آوردم و لیستی از مناطق ناشناخته جهان و کشورهایی که کمترین بازدیدکننده ورودی را دارند تهیه کردم. اگر شما از خوانندگان دائمی باشید، می دانید که من عاشق رفتن به جاهای ناشناخته جهان و مکان های پرتی هستم که کمتر کسی خواهان سفر به آنجا است. امیدوارم که این لیست به شما در سفر بعدی تان کمک کند! به دلیل دهه ها جدا بودن از جهان بیرون، ترکمنستان مناطق کشف نشده زیادی دارد و با این حال هنوز یکی از کشورهای جذاب و پرطرفدار در آسیای مرکزی است. بیشتر از ۸۰% از زمین آن کویر است، و زندگی سنتی ترکمن ها (قومی در ترکمنستان) به صورت چادرنشینی و چوپانی است، اگرچه برخی در شهرهای تاریخی ساکن اند. فعالیت های معمول تحت تاثیر این نوع سبک زندگی است، مثلا رفت و آمد با اسب ها آخال تکه، شترسواری در کویر و زندگی عشایری در طبیعت. از زیباترین مناظر در این کشور، دهانه های آتشفشانی معروف به دروازه جهنم و شهر پایتخت، عشق آباد است.
صفرمراد نیازوف تا سال ۲۰۰۶ بر این ملت کمتر شناخته شده حکمرانی کرد، و وقت خود را صرف ساختن و نصب مجسمه ها طلایی از خود در سطح کشور کرد، و هنوز هم در سطح کشور پر از این مجسمه ها است، همراه با مقبره های بزرگی برای حاکمی که دیگر زنده نیست. حکومت ظالمانه او حتی تا یک دهه بعد از مرگش تاثیرگذار بود و سیاست هنوز موضوعی است که در گفتگو با بومی های ترکمن باید از آن پرهیز کرد.  پس با ما در مجله همگردی همراه باشید برای سفر به اسرار آمیزترین مناطق جهان…
۱۰٫ سائوتومه و پرینسیپ: ۸۰۰۰ بازدیدکننده

سائوتومه و پرینسیپ در آفریقا، از جاهای ناشناخته جهان که کمترین بازدیدکننده را دارد. این جزیره کوچک در کنار سواحل آتلانتیک آفریقای مرکزی و در خلیج گینه، روی خط استوا و در ۲۲۵ کیلومتری غرب گابون واقع شده است. بعد از کشف و سلطه پرتغال بر آن در قرن ۱۵، اقتصاد بر محور شکر این جزیره، در قرن ۱۹ جای خود را به قهوه و کاکائو داد که تماما کشت و زرع آن به وسیله کارگران برده بود، که در قرن ۲۰ از بین رفت. اگرچه استقلال آن در سال ۱۹۷۵ به دست آمد ولی اصلاحات دموکراکتیکی آن تا آواخر دهه ۸۰ پایه ریزی نشد و اولین انتخابات آزاد در سال ۱۹۹۱ برگزار شد.
شهر سائوتومه از معماری جذاب پرتغالی بهره می برد، اما بیشتر افراد برای غواصی بی نظیر، ماهی گیری و تماشای وال ها، بین ماه های جولای و اکتبر به آنجا می روند. یکی دیگر از جاذبه های اصلی پارک ملی اوبو (Obo) است، جایی که شما می توانید به تماشای پرنده ها بنشینید، برای صعود به قله ۲۰۲۴ متری پیکو در سائوتومه بروید، سفری به یک آبشاری مخفی داشته باشید یا از میان ۱۰۹ گونه گل ارکیده که در این جزیره وجود دارد، هر تعدادی را که می توانید پیدا کنید.

۹٫ نیوئه: ۸۰۰۰ بازدیدکننده

این کشور جزیره ای کوچک و صخره ای از اسرار آمیزترین مناطق جهان، در میانه جنوب اقیانوس آرام قرار دارد. با تنها ۲۶۰ کیلومتر مربع بزرگی و حدود ۱۰۰۰ نفر جمعیت، نیوئه احتمالا یکی از بزرگترین جزیره های با تالاب مرجانی است، ولی همچنین یکی از کوچکترین کشورها و مناطق ناشناخته جهان نیز است.
نیوئه که با صخره ها احاطه شده است و آب و هوای گرمسیری بر آن حاکم است، علاوه بر اندازه کوچک و سواحل زیبایش، یک ویژگی منحصر به فرد دیگر نیز دارد. سطح بالای رادیواکتیویته در خاک آن! نگران نباشید، هیچ اثرات منفی از آن گزارش نشده است. نیوئه می تواند بهترین جزیره برای عاشقان سفر باشد، از آنجایی که اولین کشور در جهان بود که در سل ۲۰۰۳ برای کل کشور وای فای رایگان را ارائه کرد.

۸٫ لیبی: ۶۲۵۰ بازیدکننده

اگرچه لیبی هفدهمین کشور بزرگ جهان و از اسرار آمیزترین مناطق جهان است ولی بیشتر از حالت معمول با مشکلات دست و پنجه نرم می کند. جنگ داخلی به کشور آسیب رسانده است و درگیری ها در سطح کشور فراوان است و حمله هایی که به وسیله گروه های مسلح اتفاق می افتد، تقریبا در همه جا روی می دهد و حتی گردشگران ساکن هتل ها را هم تحت شعاع قرار می دهد. اخیرا داعش هم در این کشور حضور یافته است.
آب و هوای لیبی هم به اندازه تهدیدات خشونت آمیز آن مانعی برای سفر به آنجا است، چون ۹۰% زمین آن را بیابان خشک و بی آب و علف تشکیل می دهد. این شکوه تنها منطقه شمالی در دریای مدیترانه است که از آب و هوایی ملایم تر بهره می برد. برای آن دسته از گردشگرانی که شهامت و جرئت کافی برای کنار آمدن با شرایط محیط زیستی و سیاسی را داشته باشند، می توانند از میراث تاریخی هیجان انگیز آن بهره مند شوند. “لپتیس ماگنا”، در شرق طرابلس، یکی از شهرهای اصلی امپراتوری روم بود و امروزه برخی از حیرت انگیزترین و دیدنی ترین خرابه های دوران روم را در خود دارد. به طور مشابه، قیروانی در سال ۶۳۰ پیش از میلاد به وسیله یونانیان بنا شده است و هنوز هم یک مکان برای باستان شناسی و از مناطق ناشناخته جهان در شهر شحات کشور لیبی است.

۷٫ جزایر مارشال: ۶۰۰۰ بازدید کننده

با بیش از ۱۰۰۰ جزیره جدا از هم و جزایر کوچک دیگر، نام جزایر مارشال کاملا برازنده آن است. این کشور از مناطق ناشناخته جهان پر از ماهی گیران و دریانوردان حرفه ای و افرادی است که معیشت آن ها به دریا گره خورده است. جزایر مارشال حتی بزرگترین منطقه ممنوعه شکار کوسه را هم به منظور محافظت از اقیانوس ایجاد کرده است. این کشور رابطه دوستانه ای با آمریکایی ها دارد که حتی نیازی به تبدیل پول با آن ها ندارند چون دلار آمریکا به عنوان پول رسمی کشور داد و ستد می شود.
متاسفانه، رابطه نزدیک با آمریکا همیشه برای جزایر مارشال مثبت و مفید نبوده است. این کشور مکان آزمایش بزرگترین سلاح هسته ای تاریخ آمریکا بوده است و تشعشعات رادیواکتیویته آن هنوز کشور را تحت تاثیر قرار می دهد. رادیواکتیویته تنها نگرانی کشور نیست، بلکه این کشور از نظر غرق شدن در زیر آب بر اثر تغییرات آب و هوایی در جهان بیشتر از همه در معرض خطر قرار دارد. اگر ذوب شدن کوه های یخی و بالا آمدن آب دریا ادامه پیدا کند، ممکن است جزایر مارشال تا چند سال آینده ناپدید شود.

۶٫ گینه استوایی: ۵۷۰۰ بازدیدکننده

کشور آفریقایی گینه استوایی که به یک سرزمین اصلی و پنج جزیره آتشفشانی (که معروف ترین آن ها جزیره بایکو است) تقسیم می شود و از اسرار آمیزترین مناطق جهان است و به خاطر زیبایی و سواحل با شن سفید متعدد خود شناخته می شود. شگفتی های طبیعی در جای جای این کشور پراکنده است اما از جاهای ناشناخته جهان است، مثل مناطق آتشفشانی حیرت انگیز، سواحل شنی و جنگل های ناشناخته.
این کشور برای دوست داران حیوانات هم جذاب است، زیرا جنگل بارانی گینه استوایی خانه پستانداران متعدد در خطر انقراض است و سواحل آن میزبان لانه های لاک پشت های دریایی است.

۵٫ سودان جنوبی: ۵۵۰۰ بازدیدکننده

سودان جنوبی که اخیرا از کشور سودان جدا شده است، یکی از جدیدترین کشورهای و مناطق ناشناخته جهان است و هنوز هم از جنگ های داخلی رنج می برد. به خاطر تنوع نژادی (شامل مسلمانان، مسیحیان و آمینیست ها) و همچنین جغرافیای متنوع، سودان جنوبی برای بیش از ۴۰ سال از جنگ های داخلی خشونت آمیز رنج برده است. سودان از جاهای ناشناخته جهان، حتی با وجود این سیاست پر آشوب و آب و هوای خطرناک، مهمان نوازی سودانی ها در هر دو کشور عالی بوده است و کسانی که به این کشور پر از جنگ سفر کرده اند اغلب آن را به عنوان مقاصد مطلوب خود معرفی کرده اند. با تاریخ تمدنی غنی و باستانی، سودان جنوبی غذاهای خوشمزه (برگرفته از غذاهای ترکی، مصری  و اتیوپیایی) و چندین مکان جذاب دارد. ۴٫ کیریباتی: ۴۰۰۰ بازدیدکننده

کیریباتی با سرزمین به مساحت ۸۰۰ کیلومتر مربع و جزایری که در سطحی به اندازه ۳٫۵ کیلومتر مربع پراکنده اند، یک کشور کاملا منزوی از نظر جغرافیایی است. این کشور به لطف منزوی بودن و دور از دسترس بودن جزایر آن، کاملا دست نخورده است. برای آنکه به آنجا بروید، می توانید ازنائورو یا جزایر مارشال پرواز کنید، پروازهایی که هر دو هفته یک بار انجام می شود، یا از فیجی که در هفته دو پرواز به تاراوای جنوبی، پایتخت کیریباتی دارد اقدام کنید.
این کشور فرهنگ بی نظیری دارد، بومی ها آن واقعا مهربان و مهمان نواز هستند و از گردشگران دعوت می کنند تا به تماشای اعمال فرهنگی جالب آن ها بنشینند و یا در آن شرکت کنند. یکی از جنبه های نمادین این فرهنگ، رقص کیریباتیایی است، که از مشخصه های آن حرکات کوچک و مخصوصا حرکات تند سر شبیه به پرنده ها است. حتی در پرچم کیریباتی از یک نوع پرنده دریایی استفاده شده است که از این رقص شبیه به پرندگان الهام گرفته شده است.

۳٫ تووالو: ۲۰۰۰ بازدیدکننده

تووالو از جاهای ناشناخته جهان که واقعا کشوری دور از دسترس است، طبق گزارشات سازمان جهانی گردشگری، امسال ۱۰۰۰ بازدیدکننده داشته است. به عنوان یکی از کوچکترین و همچنین اسرار آمیزترین مناطق جهان، به سختی قابل دسترسی است و همچنین از مسیرهای زمینی هم بسیار دور است. برای رفتن به آنجا مجبورید از  یک هواپیمای باری از فیجی که هر هفته دوبار به آنجا می رود استفاده کنید. همچنین کشتی های باری هم بین فیجی و تووالو رفت و آمد می کنند. (که به عنوان کشتی مسافربری هم کاربرد دارند).
با بهره گیری از تنوع وسیعی از حیات دریایی، تووالو از جاهای ناشناخته جهان مکانی عالی برای تفریحاتی مثل غواصی زیر آب است. ۹ تالاب مرجانی، صخره های مرجانی متعدد، تالاب ها و جزایر کوچکی وجود دارند که می توانید برای روزها یا هفته ها در آن وقت بگذرانید. وقتی هم که گردشگری به این سرزمین پای بگذارد، می تواند از فرهنگ متمایز و دوستانه پلینزی، همراه با هنرها، مهارت ها، موزیک، رقص و داستان های منحصر به فرد لذت ببرد.

۲٫ سومالی: ۴۰۰ بازدیدکننده

هشدارهای زیادی برای سفر به سومالی به خاطر وجود مناقشات مسلحانه بین حکومت و فرقه های تندرو (مثل الشباب، مرتبط با القاعده) وجود دارد. اما قبل از شروع جنگ های داخلی در ابتدای دهه ۹۰، سومالی پذیرای گردشگران زیادی بوده است اما امروزه از جاهای ناشناخته جهان است. این کشور بیشتر به خاطر آبشارها، رشته کوه ها و پارک های ملی اش مورد توجه است. حیات وحش آن خانه تعداد زیادی از حیوانات وحشی است. این حیوانات شامل شیرها، یوزپلنگ ها، کفتارها، پلنگ ها، غزال آفریقایی و شترمرغ ها است. به علاوه، این کشور طولانی ترین خط ساحلی را نسبت به بقیه کشورها در قاره آفریقا دارد و سواحل بی شماری را در خود جای داده است. خط ساحلی سومالی از مناطق ناشناخته جهان در نزدیکی موگادیشو واقعا زیبا است.  ۱٫ نائورو: ۱۶۰ بازدیدکننده

این کشور جزیره ای کوچک، که کمتر از ۲۱ کیلومتر مربع مساحت دارد و ساکنان آن کمتر از ۱۰۰۰۰ نفر است، در میانه اقیانوس آرام قرار دارد و از اسرار آمیزترین مناطق جهان است. فقط یک خط هوایی (با یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷) به این کشور رفت و آمد می کند و زیرساخت های گردشگری مثل هتل ها و رستوران ها، به طرز وحشتناکی کم است. وسایل جابه جایی بار به ندرت یافت می شود و کار و شغل، از آن نیز دست نیافتی تر است. مراقبت های بهداشتی در بهترین سطح قرار دارد.
علی رغم اقتصاد تیره در حال حاضر آن، این جزیره هنوز نشانه هایی از شکوه گذشته خود را حفظ کرده است، با موج های متلاطم اطراف خط ساحلی و پرندگان دریایی که بر فراز صخره های سبز خشکی پرواز می کنند. بقایای باقی مانده از ابزارآلات ژاپنی ها از جنگ جهانی دوم در سراسر جزیره پراکنده است. اسکلت عظیم زیرساخت های معدن کاوی در جزیره قابل توجه است.
تدابیر امنیتی که باید در هنگام بازدید از این کشورهای با بازدیدکننده کم اتخاذ کنید.

اگر قصد دارید که به یکی از این مکان ها سفر کنید، چند نکته است که باید در نظر داشته باشید:

۱) قبل از سفر به جاهای ناشناخته جهان، با وزارت امور خارجه کشورتان مشورت کنید تا به شما درباره شرایط مقصدتان مشورت بدهد. اگر به مناطق ناشناخته جهان سفر کردید و در آن ناپایداری های سیاسی یا بی نظمی وجود داشت به سفارتخانه کشورتان اطلاع دهید.
۲) همیشه قبل از رفتن خود را بیمه سفر کنید. مطمئن شوید که بیمه گذارتان مقصد شما را تحت پوشش قرار می دهد. گارد مسافرتی چندین مکان دور و ممنوعه جهان را تحت پوشش قرار می دهد. شرکت های خاصی تیم های کمکی دارند که مراقبت های پزشکی و حمل و نقل را هماهنگ می کنند.
۳) آگاه باشید که سفر به مناطق ناشناخته جهان نسبت به یک سفر معمولی درجه ریسکی کمتر یا بیشتر از آن دارد. در مواردی مثل بیماری های جدی، ترک کردن این مکان ها ممکن است ساعت ها یا روزها طول بکشد.
۴) ببینید چه واکسیناسیونی نیاز است انجام شود. مرکز کنترل بیماری (CDC) نقشه ای از شرایط سلامت مرتبط با هر کشور همراه با بیماری های شایع کنونی آن ها را ارائه می کند.
۵) قبل از رفتن ببینید چه وسیله ارتباط راه دوری، در مقصد سفر شما کار می کند. آیا موبایل کار می کند و اینکه چطور به اینترنت دسترسی داشته باشید؟
۶) اخبار را دنبال کنید تا از وضعیت سیاسی مطلع باشید. آخرین وبلاگ ها، وبسایت ها و تالارهای گفتگوی اینترنتی را بررسی کنید که آیا سفر به آنجا ایمن است یا نه.
۷) خانواده تان را از جایی که می روید و اطلاعات هتل تان مطلع سازید. مشخص کنید که اگر پس از مدتی خبری از شما نبود چطور با شما ارتباط برقرار کنند.
۸) برنامه تان را منعطف نگه دارید به گونه ای که بتوانید تغییرات لحظه آخری به آن اعمال کنید. / منبع همگردی