آسیب جدی به تولید ملی کشور با برداشت زودهنگام سیب‌زمینی
آسیب جدی به تولید ملی کشور با برداشت زودهنگام سیب‌زمینی
در استان اردبیل قطب تولید سیب‌زمینی کشور به دلیل قیمت بالای این محصول برداشت زودهنگام آغاز شده که می‌تواند آسیب جدی به تولید ملی کشور وارد کند و خودکفایی در این محصول را با خطر مواجه کند.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد  سیب‌زمینی‌کاران این استان به دلیل قیمت بالای این محصول در بازار برداشت خود را حداقل یک ماه زودتر آغاز کرده‌اند که این برداشت زودهنگام به تولید محصول در این استان آسیب جدی وارد می‌کند.

سیب‌زمینی‌کاران استان اردبیل در حالی که قیمت بازار این محصول کیلویی بیش از ۸ هزار تومان است وسوسه شده‌اند تا برداشت این محصول را آغاز کنند بلکه با فروش آن در بازار پول خوبی به جیب بزنند غافل از آنکه برداشت زودتر حداقل تولید آنها را ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش خواهد داد.

علی ایوبی سیب‌زمینی‌کار استان اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، گفت: برداشت محصول در این استان در شهریور آغاز می‌شود. این در حالی است که تعداد زیادی از سیب‌زمینی‌کاران این منطقه به دلیل قیمت بالا در بازار برداشت خود را شروع کرده‌اند اما سیب‌زمینی‌های برداشت شده همگی کوچک‌تر از اندازه معمول هستند و پوست آنها هنوز کامل سفت نشده است.

وی اضافه کرد: برداشت زودهنگام تولید آنها را ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد ضمن اینکه چون پوست سیب‌زمینی هنوز کامل سفت نشده است میزان ضایعات و فساد این محصول را تا رسیدن به دست مصرف‌کننده بیشتر می‌کند.

به گزارش فارس، ایران با تولید ۵ میلیون تن سیب‌زمینی در سال در این محصول خودکفا است و صادرات هم دارد. برداشت زودهنگام در استان اردبیل که قطب تولید این محصول در کشور است می‌تواند تولید امسال را به شدت کاهش دهد و تهدیدی بر خودکفایی این محصول در کشور محسوب می‌شود.

در این میان مروجان بخش کشاورزی باید این مسأله را جدی گرفته و به سیب‌زمینی‌کاران این استان هشدار دهند که برداشت زودهنگام به دلیل اینکه در نهایت تولید مزرعه آنها را کاهش می‌دهد این به درآمد نهایی آنها تأثیر زیادی نخواهد داشت ضمن اینکه به تولید ملی هم آسیب جدی وارد خواهد کرد.

در روزهای گذشته قیمت سیب‌زمینی در بازار تهران به ۱۰ هزار تومان هم رسید و مشاهدات خبرنگار فارس در استان اردبیل حاکی است از اینکه قیمت هر کیلو سیب‌زمینی در این استان به قیمت کیلویی ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ هزار تومان عرضه می‌شد.

  • منبع خبر : فارس