آغاز عرضه سهام آرامکو
آغاز عرضه سهام آرامکو
امروز شرکت نفتی آرامکوی عربستان طی بیانیه‌ای اعلام کرد: فروش سهام این شرکت آغاز شده است، منابع می‌گویند در گام نخست تا 2 هزار میلیارد دلار سهام این شرکت فروخته خواهد شد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد  به نقل از رویترز، عربستان سعودی امروز یکشنبه عرضه اولیه سهام آرامکو را آغاز کرد. بر اساس اطلاعیه‌ای که منتشر شده هنوز چارچوب زمانی یا میزان سهامی که قرار است به فروش برود تعیین نشده است اما منابع اعلام کردند که این شرکت نفتی یک تا ۲ درصد سهام خود را در بازارهای بورس داخل به ارزش ۲۰ تا ۴۰ میلیارد دلار عرضه خواهد کرد.

تأیید عرضه‌سهام آرامکو پس از ۷ هفته از حمله پهپادی به شرکت نفتی آرامکوی عربستان اتفاق افتاده است. این شرکت پرسودترین شرکت جهان محسوب می‌شود. برخی مقامات گفته‌اند که این عرضه برای ۶ ماه ادامه خواهد داشت.

برخی منابع هم اعلام کردند: شرکت نفتی آرامکوی عربستان دفترچه‌های عرضه سهام را ۱۰ نوامبر منتشر خواهد کرد.

محمدبن‌سلمان روز جمعه برای عرضه‌سهام آرامکو چراغ سبزی نشان داده بود و اعلام کرده بود که عرضه‌سهام این شرکت امروز یکشنبه انجام خواهد شد. ظاهراً تصمیم نهایی در این زمینه طی جلسه‌ای که روز گذشته سران سعودی با بن‌سلمان داشته‌اند اتخاذ شده و ولیعهد عربستان در این جلسه تأکید کرده که حمایت کافی از سوی سرمایه‌داران سعودی برای خرید سهام آرامکو در بازار داخلی این کشور وجود دارد.

برخی منابع هم گفته‌اند که احتمالاً عرضه‌سهام آرامکو در روی میزان ۱۵۰۰ میلیارد دلار بسته خواهد شد.

عرضه سهام آرامکو به ایده بن‌سلمان ولیعهد عربستان انجام می‌شود که مدعی است با فروش سهام این شرکت و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های عربستان رفاه برای مردم این کشور خواهد آورد.

پیش از این  پس از حملات  به تاسیسات نفتی عربستان، احتمالاً این کشور نتواند تا پایان سال جاری میلادی سهام آرامکو، بزرگترین شرکت نفتی خود را در بورس عرضه کند.

عرضه اولیه سهام آرامکو، بزرگترین شرکت نفتی جهان، ستون اصلاحات اقتصادی محمد بن سلمان ،ولیعهد عربستان است که قصد دارد میلیاردها دلار برای کمک به متنوع کردن اقتصاد عربستان و دور شدن از نفت به دست آورد.

یاسر الرمایان، رئیس شرکت آرامکو هفته گذشته پس از حملاتی که تولید نفت بزرگترین صادر کننده نفت جهان را نصف کرد گفت طی یک سال برای عرضه سهام آرامکو در بورس آماده می شود.

  • منبع خبر : فارس