اجرای قانون جدید چک در انتظار اراده جدی بانک مرکزی
اجرای قانون جدید چک در انتظار اراده جدی بانک مرکزی
اجرای قانون جدید صدور چک هنوز مورد توجه بانک مرکزی نیست و آسیب‌های عدم اجرای این قانون جامع، گریبان تجار، بازاریان و اقشار مختلف ...

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد اجرای قانون جدید صدور چک هنوز مورد توجه بانک مرکزی نیست و آسیب‌های عدم اجرای این قانون جامع، گریبان تجار، بازاریان و اقشار مختلف مردم را گرفته‌ است.

به گزارش ایران جیب به نقل از تسنیم، گسترش بیماری کرونا در این مقطع زمانی، و نامعلوم بودن پایان آن، سبب شده‌است که پروتکلهایی از جمله رعایت فاصله اجتماعی و عدم حضور در اجتماعات اهمیت یابد. با توجه به اینکه اکثر قریب به اتفاق پیگیری‌های امور چک هم‌چنان حضوری است، بانک مرکزی باید قانون چک الکترونیک را که قرار بود آذر۹۸ عملیاتی گردد را هرچه سریع‌تر عملیاتی کند. این کار کمک شایانی در عدم مراجعه به بانک و باعث جلوگیری از انتقال کرونا خواهد شد.

هرچند اسناد تجاری همچون سفته، چک و برات در قالب قطعات کاغذی هنوز منسوخ نشده است، اما استفاده از اسناد الکترونیکی برای مبادلات تجاری داخلی و خارجی در جهان روز به روز رواج بیشتری پیدا می‌کند. پیشرفت‌های حوزه زیرساخت و هم‌چنین توسعه فناوری به حدی گسترش یافته‌است که باید از این فرصت استفاده کرده و اسناد تجاری را با درجه بالایی از اطمینان و دقت به صورت الکترونیکی ایجاد کرد. یکی از مهم‌ترین اسناد تجاری موجود در بازار، چک است. این ابزار مهم نقش بسزایی در داد و ستد بازار داشته و سهم بالایی از معاملات را شامل می‌شود.

قانون جدید صدور چک، قانونی جامع که بانک مرکزی تمایلی به اجرای آن ندارد!

از سال ۹۷ که قانون جدید چک صادر شد، ابزار چک از لحاظ قانون، بسیار بروز شد و بانک مرکزی موظف شد طبق جدول زمان‌بندی، بندهای جدید این قانون را عملیاتی کند، بندهایی از جمله صدور کد رهگیری چک برگشتی، محدودیت های ماده ۵مکرر که راجع به تنبیهات صدور چک بی‌محل است و از همه مهم‌تر، چک الکترونیک که با اجرای آن، تحول عظیمی در تجارت رخ می‌دهد. متاسفانه چک الکترونیک مورد بی‌مهری بانک مرکزی قرار گرفته و از آذر۹۸ که موعد عملیاتی شدن آن بود، هیچ پیشرفتی در اجرا نداشته‌است.

این درحالی‌است که اجرای چک الکترونیک، تحولی عظیم در نظام بانکی و تجاری ایجاد کرده و خود به خود بسیاری از مشکلات چک کاغذی مانند پولشویی، جعل، دستکاری، عدم داشتن اطلاعات دارنده و هم‌چنین نیاز به لاشه چک به عنوان تنها سند موجود را از بین می‌برد. از میان برداشتن لاشه چک در قانون چک الکترونیک قدمی بسیار بزرگ در جلوگیری از کلاهبرداری‌ها و وابسته بودن به کاغذ ایجاد می‌کند.

چک الکترونیک، راه‌حلی مهم در جهت کاهش مراجعات حضوری به بانک

از طرفی با اجرای چک الکترونیک، مراجعات حضوری مردم به بانک به حداقل می‌رسد. با توجه به اینکه درحال حاضر اکثر خدماتی که بانک‌ها به مراجعان می‌دهند از جمله انتقال وجه، پرداخت قبوض، مشاهده گردش حساب و بسیاری موارد دیگر به صورت غیرحضوری صورت می‌گیرد، می‌توان گفت بخش زیادی از مراجعات فعلی به بانک‌ها مربوط به امور چک است، این خدمت نیز در صورت همت بانک مرکزی و بانک‌ها تا درصدی بالا قابلیت تبدیل به خدمات الکترونیکی دارد و بازدهی و بهینه‌شدن خدمات بانکی را به ارمغان می‌آورد.

ضرورت اجرای چک الکترونیک، بیش از هر زمان دیگر حس می‌شود

با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا در کشور، ضرورت اجرای چک الکترونیک، بیش از هر زمان دیگر حس می‌شود. با توجه به دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر اجتناب از حضور در اجتماعات و محیط های بسته، شایسته است بانک مرکزی به عنوان متولی اجرای قانون، دست به کار شده و با عملیاتی کردن چک الکترونیک، علاوه بر فواید این قانون، مانع گسترش این ویروس به دلیل تجمعات در شعب بانک‌ها گردد. متاسفانه در همین مدت شیوع ویروس کرونا، تعداد قابل ملاحظه‌ای از کارمندان بانک‌ها و افرادی که به هر دلیلی کار بانکی داشته‌اند، به این بیماری خطرناک مبتلا شده و جان خود را از دست داده‌اند. قطعا خسارات ناشی از عدم اجرای چک الکترونیک که از موعد اجرای آن نیز ماه‌ها گذشته را مردم در این شرایط همه‌گیری ویروس کرونا خواهند پرداخت.

عدم اجرای قانون جدید صدور چک، گریبان تجار، بازاریان و اقشار مختلف مردم را گرفته‌است

متاسفانه اجرای قانون جدید صدور چک توسط بانک مرکزی اصلا مورد توجه نیست و آسیب‌های عدم اجرای این قانون جامع، گریبان تجار، بازاریان و اقشار مختلف مردم را گرفته‌است. با اجرای کامل قانون جدید صدور چک، بسیاری از خلا های قانونی قانون قدیم صدور چک پوشش داده شده و راه‌های دور زدن آن تا حدی بسیار زیاد بسته می‌شود. از طرفی مقبولیت و ارزش ابزار چک در بین آحاد مردم افزایش یافته و به همین دلیل داد و ستد با چک رواج می‌گیرد. این امر باعث افزایش تولید داخل و هم‌چنین شکوفایی اقتصاد شده و اثرات بسیار مثبتی بر روند مبادلات خواهد گذاشت.

  • منبع خبر : ایران جیب