احتمال لغو موافقت‌نامه اوراسیا
احتمال لغو موافقت‌نامه اوراسیا
رئیس سازمان توسعه تجارت گفت:‌ اگر تا سه سال آینده با اتحادیه اوراسیا به توافق‌نامه تجارت آزاد نرسیم، این موافقت‌نامه لغو خواهد شد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد حمید زادبوم امروز در حاشیه همایش آشنایی با فرصت‌های تجاری بخش کشاورزی ایران و اتحادیه اوراسیا گفت: قرار است به مدت سه سال تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا را به سرانجام برسانیم.

وی که اگر این تجارت آزاد به نتیجه نرسد چه اتفاقی می‌افتد، گفت: اگر ما تا سه سال آینده نتوانیم به توافق تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا یعنی کشورهای روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس نرسیم، موافقت‌نامه‌ای که با این اتحادیه داریم، لغو خواهد شد.

زادبوم ادامه داد: چرا تصور می‌کنید ما به تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا دست پیدا نکنیم، ما با این کشورها روابط خوبی داریم و ارتباط ما می‌تواند اقتصاد ما را بهتر کند.

وی ادامه داد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اگر به توافق تجارت آزاد با این کشور هم برسیم، مفهوم آن این نیست که بلافاصله باید آن را اجرا کنیم، بلکه می‌توانیم در یک محدوده چند ساله و گام به گام آن را اجرایی کنیم، ضمن اینکه مفهوم تجارت آزاد صفر کردن همه تعرفه‌ها نخواهد شد و ما می‌توانیم روی ۱۵ درصد کالاها تعرفه اعمال کنیم.

به گفته وی، تجارت ما با اتحادیه اوراسیا می‌تواند ۱۵ میلیارد دلار ارزش تجارت ایران را افزایش دهد. ضمن اینکه اگر کشورهایی در آینده با اتحادیه اوراسیا توافق‌نامه‌هایی داشته باشند، انجام تجارت ایران با این کشورها هم وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به تحریم‌ها نحوه مبادلات مالی ما با این کشورها چگونه خواهد بود، گفت: ‌انجام مبادلات ما از طریق تسهیل صادرات از نظر تعرفه‌ها است و خیلی ارتباطی به مبادلات مالی ندارد، اما بانکمرکزی هم در این زمینه برای ما کمک خواهد کرد.

وی با بیان اینکه مبادلات ایران در حال حاضر هم هیچ مشکلی ندارد، گفت : انجام ۴۲ میلیارد دلار مبادلات تجاری ایران تنها طی ۶ ماهه نخست امسال حاکی از این است که ما راه‌های زیادی برای تجارت داریم و اکنون لزوم برای توضیح آن نمی‌بینم.

به گفته این مقام مسئول، در ۶ ماهه نخست امسال صادرات ایران ۲۲٫۵ درصد از نظر وزنی افزایش داشته و ۱۰ درصد از نظر ارزشی کاهش داشته است.

  • منبع خبر : فارس