ارزش پول ملی سوئد به پایین‌ترین سطح ۱۰ سال اخیر رسید
ارزش پول ملی سوئد به پایین‌ترین سطح ۱۰ سال اخیر رسید
کرون سوئد در پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۰۹ مبادله شد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد  به نقل از فایننشیال تایمز، در معاملات امروز بازارهای ارز اروپا، ارزش کرون سوئد به سطوح پایین کم سابقه‌ای رسید. آندرس اکلوف، استراتژیستارزی “سوئد بانک” دلیل این مساله را چنین توضیح می‌دهد: کرون از جمله ارزهایی است که به ریسک‌های جهانی واکنش زیادی نشان می‌دهد و بانک مرکزی سوئد نیز تمایل چندانی برای اتخاذ سیاست‌های حمایتی از کرون در ماه‌های پیش رو ندارد.

کرون سوئد از ابتدای امسال تاکنون ۵.۴ درصد از ارزش خود در برابر یورو را از دست داده است و امروز هر یورو به ازای ۱۰.۷۲۶۴ کرون مبادله شد که از سال ۲۰۰۹ تاکنون بی سابقه بوده است. به گفته تحلیل گران، تهدیدات دونالد ترامپ برای افزایش تعرفه بر واردات کالاهایی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار از چین، اصلی‌ترین دلیل کاهش عمده ارزشکرون سوئد در مبادلات امروز بوده است.

کرون پیش تر این هفته به دنبال اعلام تصمیم بانک مرکزی برای حفظ نرخ بهره در سطح منفی ۰.۲۵ درصد کنونی بیش از یک درصد ارزش خود را از دست داده بود. این بانک هم چنین از تصمیمش برای خرید ۴۵ میلیارد کروناوراق قرضه دولتی از ماه ژوئیه تا انتهای سال خبر داده است.

در هفت سال اخیر کرون حدود یک سوم ارزش خود در برابر یورو و نیمی از ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است و گزارش جدید بانک “نوردیا” سوئد پیش‌بینی کرده است روند کاهش ارزش پول ملی این کشور کماکان ادامه داشته باشد.

اقتصاد سوئد علاوه بر کاهش شدید ارزش پول ملی با پدیده کاهش شدید رشد اقتصادی نیز مواجه است و رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه نخست امسال منفی شده است. مرکز آمار سوئد نیز خبر از رسیدن نرخ تورم به ۱.۲ درصد در ماه فوریه داده است.

  • منبع خبر : ایسنا