استخراج ‌کنندگان غیرمجاز رمزارز را معرفی کنید پاداش بگیرید
استخراج ‌کنندگان غیرمجاز رمزارز را معرفی کنید پاداش بگیرید
سخنگوی صنعت برق کشور گفت: به افرادی که استخراج‌کنندگان غیرمجاز رمز ارز را معرفی کنند تا سقف 10 میلیون تومان پاداش داده می شود.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد سخنگوی صنعت برق کشور گفت: به افرادی که استخراج ‌کنندگان غیرمجاز رمز ارز را معرفی کنند تا سقف ۱۰ میلیون تومان پاداش داده می شود.

مصطفی رجبی مشهدی با بیان این‌که بعد از مصوبه دولت فضا برای فعالیت رمزارزها باز شده است، اظهار کرد: در حال حاضر ۴۰۰ مگاوات میزان دیماند فروخته شده به متقاضیان مراکز رمزارز بوده که بخشی از آن در حال استفاده و بهره‌برداری است و اکنون نیز توصیه می‌کنیم که همه کسانی که متقاضی استخراج رمزارز هستند با مجوز از وزارت صمت به شرکت‌های توزیع نیروی برق و برق منطقه ای برای اخذ مجوز و خرید دیماند و انشعاب مراجعه کنند.

وی افزود: برای آن دسته از افرادی که راهکار قانونی را انتخاب نمی‌کنند و روش‌های غیرقانونی و به اصطلاح برق دزدی را ترجیح می‌دهند یا با تعرفه دیگری مثلا با تعرفه کشاورزی که ارزان آن هم در شرایط پیک تابستان استفاده می‌کنند، جریمه هایی را در نظر گرفته‌ایم و لازم است که این افراد شناسایی شوند.

سخنگوی صنعت برق کشور با اشاره به اقدامات صورت گرفته و راهکارهای موجود برای شناسایی این افراد، گفت: از طریق اندازه‌گیری و روش‌های فنی می‌توان این افراد را شناسایی کرد اما ممکن است برخی افراد از این طریق قابل شناسایی نباشند که برای حل این مساله نیز تا سقف  ۱۰ میلیون تومان حق کشف جهت شناسایی و معرفی درنظر گرفته ایم.

رجبی مشهدی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ مرکز استخراج رمزارز را شناسایی کردیم که مطابق قانون با آن‌ها برخورد شده و اگر خسارتی به شبکه برق وارد کرده باشند خسارت‌ها نیز دریافت شده و با توجه به قیمت تعرفه‌های مصوب در مراکز رمزارز از این افراد هزینه اخذ شده است، تاکید کرد: تعرفه‌ها در حوزه رمزارزها به گونه‌ای است که در تابستان ساعاتی ماینرها قطع می شوند، چراکه شبکه تحت فشار است و قطعا پایداری شبکه و استفاده همه مشترکان از برق اهمیت دارد.

وی افزود: در واقع  یک ساعاتی در تابستان ممکن است با تعرفه‌هایی که لحاظ شده برای ماینرها سودآور نباشد، بنابراین کسانی که از این تعرفه‌ها استفاده نمی‌کنند، به نوعی حقوق سایر مشترکان را جدی نمی‌گیرند و اگر به صورت برق دزدی باشد، حتما برخورد جدی خواهد شد؛ جریمه لحاظ شده متناسب با میزان استفاده از ماینرها و مدت زمان استفاده و همچنین نوع خسارتی که به شبکه برق تحمیل شده است در نظر گرفته می شود.

سخنگوی صنعت برق کشور با بیان با ایجاد امکان تامین برق مراکز استخراج رمزارز از محل سرمایه‌گذاری در طرح‌های صرفه‌جویی انرژی الکتریکی، مدت زمان بازگشت سرمایه‌گذاری در مراکز استخراج رمزارز با کاهش چشمگیری مواجه خواهد شد، گفت: به زودی فراخوانی را برای علاقه مندان بهینه‌سازی مصرف برق اعلام خواهیم کرد، یکی از این طرح‌ها که دارای مصوبه شورای اقتصاد است، طرح جایگزینی کولرهای گازی فرسوده و کم بازده بوده که میزان برق صرفه‌جویی شده آن‌ها مشخص شده و کسانی که بتوانند از این ظرفیت استفاده و گواهی صرفه‌جویی اخذ کنند، می‌توانند برقشان را از طریق بورس برق تامین کنند.

به گفته رجبی مشهدی، دارنده گواهی صرفه‌جویی مجاز است معادل انرژی الکتریکی مندرج در گواهی را براساس مقررات جاری، از طریق بورس انرژی به طور مستقیم و یا از طریق قراردادهای دو جانبه با مالک نیروگاه خریداری و برای مصرف نهایی به هر یک از کاربردهای رایج از جمله استخراج رمزارزها، تخصیص دهد.

  • منبع خبر : ایران جیب