استقبال مردم از چای داخلی
استقبال مردم از چای داخلی
رییس سازمان چای کشور گفت: رونق صنعت چای موجب کاهش جلوگیری از تغییر کاربری باغات چای شده است.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد حبیب جهانساز  اظهار کرد: چای ایرانی بسیار سالم است و ارتقاء آگاهی مردم در این مسئله باعث شده است که استقبال خرید مردم از چای داخلی افزایش یابد.

وی افزود: بازار مناسب و قیمت خوب خرید برگ سبز چای توسط کارخانجات از چایکارن موجب شده است که از تغییرکاربری باغات چای نیز جلوگیری شود و چایکاران حتی باغ‌های رهاشده را احیا کنند.

جهانساز به خرید رقابتی برگ سبز چای در کارخانجات اشاره کرد و ادامه داد: باید از ظرفیت های صندوق حمایت از توسعه صنعت چای کشور نهایت استفاده را ببریم در هیچ بانکی امروز نمی شود تسهیلات ارزان قیمت دریافت کرد اما این صندوق تسهیلات چهار درصد برای به‌زراعی باغات، بهسازی و نوسازی کارخانجات چایسازی، آبیاری تحت فشار،خریدماشین آلات هرس و برداشت چای و … را در اختیار چایکاران قرار می دهد.

وی خاطرنشان کرد: امسال باتوجه به رضایتمندی چایکاران بسیاری از آنها متقاضی آبیاری تحت فشار، به زراعی باغات، احیاء باغات رهاشده و خرید ماشین آلات کشاورزی هستند.

جهانساز به نظارت مدیران ادارات شهرستان‌ها بر تغییرکاربری اراضی چایکاری تاکید و تصریح کرد: هر گونه تغییرکاربری‌ها به مدیریت جهادکشاورزی در شهرستان‌ها گزارش داده شود. قبل از هرگونه ساخت و ساز باید از تغییرکاربری باغات چای جلوگیری شود.

رییس سازمان چای کشور گفت: از هم‌اکنون باید برای سال زراعی آینده چالش‌ها، پیشنهادات و برنامه‌های سازمان را پیش‌بینی کنیم و یک برنامه کامل به وزارت مطبوع ارائه کنیم.

وی گفت: یکی از برنامه‌های جدی ما برای شش ماه دوم استفاده از کارشناسان کشاورزی بصورت یک قرارداد فی مابین با کارخانجات چایسازی است، این کارشناسان به‌عنوان نمایندگان فنی کارخانجات در زمینه های به زراعی، (هرس، تغذیه، آبیاری …) و فراهم آوردن زمینه برای برگزاری کلاس‌های آموزشی چایکاران، برگزاری کلاس های آموزش متصدیان کارخانجات و اجرای بحث باغ و کارخانه اقدام می‌کنند./ایسنا

  • منبع خبر : ایران آنلاین