افزایش نامعقول قیمت پروازها
افزایش نامعقول قیمت پروازها
یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که کمیسون عمران از قبل پیگیر افزایش نامعقول قیمت پروازها در برخی از ایام بوده و تا زمانی که به نتیجه برسد به پیگیری خود ادامه می‌دهد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد علیم یار محمدی با اشاره به غیر قانونی بودن افزایش قیمت بلیت هواپیما در ایام خاص، بیان کرد: بارها در این زمینه از وزرای راه و شهرسازی و مسئولان سازمان هواپیمایی کشور طرح سوال کرده‌ایم اما پاسخ قانع کننده‌ای در این زمینه دریافت نکرده‌ایم.”کمیسیون عمران افزایش نامعقول قیمت پروازها در ایام خاص را دنبال می کند”

وی در ادامه اظهار کرد: فروش بلیت بالاتر از قیمت مصوب در ایام خاص غیر قانونی است. بر اساس گزارش‌ها آژانس‌هایی خاص بلیت‌ها را با قیمت معقول می‌فروشند اما برخی از چارترها هستند که بلیت‌ها را خریداری کرده و با قیمت بالاتر عرضه می کنند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس تصریح کرد: اینکه بعضا شاهد هستیم در ایام خاص که تقاضا بیشتر از سایر اوقات است، قیمت بلیت‌ها با افزایش غیر معقولی روبه رو می‌شود؛ قابل قبول نیست و دستگاه‌های نظارتی باید به این مسئله ورود کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: متاسفانه آنطور که باید و شاید بر مجموعه‌هایی که در فروش بلیت هواپیما نقش دارند، نظارت اعمال نمی شود. علی رغم پیگیری‌های انجام شده از سوی کمیسیون عمران مجلس نیز تا به حال به پاسخ قانع کننده‌ای نرسیده‌ایم.

وی افزود: کمیسیون عمران و بنده نیز این موضوع را تا زمانی که به نتیجه برسد، دنبال می کنیم  تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم.

هرچند نرخ ارز در بازارهای داخلی هفته‌های گذشته را با ثباتی نسبی پشت سر گذاشته اما به نظر می‌رسید نتایج افزایش چند برابری آن در سال ۹۷، هنوز گریبان بسیاری از حوزه‌های اقتصادی ایران را رها نکرده است. در این میان حمل و نقل یکی از اصلی‌ترین حوزه‌هایی بود که با فشارهای جدی در مدیریت هزینه‌های خود مواجه شد و حمل و نقل هوایی و قیمت پروازها با توجه به تعامل بالایی که با فضای بین‌المللی دارد، بیشترین تاثیر را از این موضوع پذیرفت.

دولت در گام‌های ابتدایی تلاش کرد با اجرای مرحله‌ قانون آزادسازی، جلوی ایجاد فشار قیمتی به بازار را بگیرد اما نبود تجربه کافی در اجرای این طرح، مشکلاتی را به وجود آورد. اصلی‌ترین اشکال در نخستین دوره‌های پیک سفری خود را نشان داد؛ جایی که تعدادی از آژانس‌های هواپیمایی و شرکت‌های مدیریت‌کننده تورها، قیمت پروازها را در ایام نوروز به شکل قابل توجهی افزایش دادند و شوک بزرگ این اتفاق باعث شد سازمان هواپیمایی برای طراحی راه‌حل‌های کوتاه‌مدت خود را آماده کند. یکی از این راه‌ها رسیدن به یک نرخ توافقی با شرکت‌های هواپیمایی برای ایام پیک مانند اربعین یا نوروز بود و عملا در این زمان‌ها، یک نرخ مصوب اجرایی شد تا از شکل‌گیری بازار سیاه جلوگیری شود.
  • منبع خبر : ایسنا