انتشار ۸ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی برای تولید
انتشار ۸ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی برای تولید
معاون وزیر صمت گفت: طی سال‌جاری بیش از ۸ هزار میلیارد تومان انواع اوراق بدهی برای بخش تولید منتشر شده که رشد قابل توجهی نسبت به سال گذشته را نشان می دهد اما هنوز هم این سهم، پایین است.

انتشار ۸ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی برای تولید

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد سعید زرندی در جلسه کارگروه تأمین مالی با بیان اینکه در دنیا بخش مهمی از تأمین مالی واحدهای تولیدی از انتشار اوراق است، اظهار داشت: در سال ۹۸ از مجموع ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی منتشر شده در بازار سرمایه، تنها در حدود ۲.۵ درصد سهم بخش صنعت و معدن بوده است که سهم قابل قبولی نیست. در واقع تنها حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان انتشار اوراق در بخش صنعت و معدن داشتیم.

معاون طرح و برنامه وزیر صمت تصریح کرد: ارقام اوراق بدهی منتشر شده برای شرکتهای تولیدی نشانگر این است که کمتر از یک درصد منابع مالی پرداختی به بخش تولید از شبکه بانکی از محل اوراق تأمین شده است که این سهم حتماً باید افزایش یابد.

وی گفت: اتکا بیش از حد تولید به سیستم بانکی و محدودیت‌های مالی بانک‌ها برای این بخش، دچار اشکال است که باید برای آن چاره اندیشی عملیاتی شود.

زرندی افزود: با برنامه ریزی و پیگیری‌های زیادی که انجام شد تاکنون و طی سال‌جاری بیش از ۸ هزار میلیارد تومان انواع اوراق بدهی برای بخش تولید منتشر شده که رشد قابل توجهی نسبت به سال گذشته را نشان می‌دهد و تا پایان سال این عدد افزایش خواهد داشت که با وجود رشد قابل توجه نسبت به سال گذشته اما هنوز هم این سهم، پایین است.” انتشار ۸ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی برای تولید”

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: ضمن اینکه باید مسیر استفاده از این ابزارها تسهیل شود اما سیستم‌های سنتی مالی در بنگاهها هم باید تغییر کند و به جای اینکه تمام وقت و تلاش بنگاهها صرف دریافت تسهیلات از نظام بانکی شود باید به طرف بهره مندی از ابزارهای نوین مالی حرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه مساله اصلی بنگاه‌ها در استفاده از تامین مالی در بازار بدهی موضوع رکن ضامن است، گفت: رتبه بندی اعتباری بنگاه‌ها که اخیراً عملیاتی شده کمک بسزایی به تسریع و تسهیل تأمین مالی در بازار سرمایه خواهد نمود که می‌بایست تقویت شود.

مزیت اوراق گام در تأمین مالی اعتباری بنگاه‌های تولیدی
زرندی یکی از اوراقی که بنگاههای تولیدی می‌توانند از آن استفاده کنند را اوراق گام نامید و افزود: با استفاده از اوراق گام، ضمن عملیاتی شدن تأمین مالی زنجیره تأمین در زنجیره مثل قطعات خودرو، نساجی و پوشاک، تجهیزات صنعتی و… ظرفیت مناسبی برای جهش تولید در این صنایع ایجاد خواهد شد که با توجه به تعاملات خوب صورت گرفته با شبکه بانکی و بانک مرکزی می‌تواند جایگزین بخشی از روش‌های مرسوم تأمین سرمایه در گردش باشد.

وی گفت: امکان خرید اعتباری مواد اولیه مورد نیاز در سررسیدهای یک تا ۹ ماه؛ عدم شمولیت سقف‌های در نظر گرفته شده در آئین نامه تسهیلات و تعهدات کلان؛ منوط نبودن صدور اوراق گام به اخذ گواهی تبصره یک ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم؛ عدم ضرورت استعلام وضعیت بدهی غیر جاری بنگاه متعهد توسط بانک عامل؛ پرداخت کارمزد حدود دو درصدی به جای سود تسهیلات از مزایای اوراق گام است.

زرندی افزود: امکان نقل و انتقال بدون کارمزد اوراق در مدت یک ششم عمر اوراق در سیستم بانکی؛ نرخ تنزیل منطقی در بازار سرمایه به دلیل تضمین نقد شوندگی اوراق توسط بانک عامل، از دیگر مزایای است که بنگاههای تولیدی با استفاده از اوراق گام از آن بهره مند می‌شوند.” انتشار ۸ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی برای تولید

معاون طرح و برنامه وزیر صمت تاکید کرد: با توجه به اهمیت این ابزار در برنامه‌های وزارتخانه و اهتمام جدی بانک مرکزی برای عملیاتی کردن آن، این موضوع در دستور کار قرار گرفته و دفتر تأمین مالی معاونت طرح و برنامه با جدیت آن را دنبال می‌کند.

وی با بیان اینکه اوراق گام می‌تواند نسبت به تأمین مواد اولیه کارخانجات در کشور بدون پرداخت وجه نقد و با ساز وکار اعتباری کمک بسزایی کند، این روش را مؤثر در جهش تولید دانست.

 

  • منبع خبر : اقتصاد آنلاین