انتظارات معامله گران از قیمت دلار تا هفته آینده
انتظارات معامله گران از قیمت دلار تا هفته آینده
برخی از معامله گران با قاطعیت از نزول قیمت دلار در 10 روز آینده می گویند می دانید چرا؟ شروع دهه فجر. اما این اتفاق تاریخی چه ربطی به قیمت دلار دارد؟

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد اگر این روزها به بازار ارز سری بزنید، از برخی معامله گران این جمله را می شنوید که« قرار است دلار تا ۲۲ بهمن ارزان تر شود». از نگاه این گروه، بانک مرکزی بازیگر بزرگ بازار است و توان جهت دهی به قیمت دلار را دارد. آن ها عنوان می کنند، بانک قبل از آغاز دهه فجر، قیمت دلار را بالا برده است و با نزدیک شدن به ۲۲ بهمن، فروش های خود را بیشتر می کند. به باور این گروه، پایین آوردن قیمت دلار در نزدیکی سالگرد پیروزی انقلاب مورد تمایل بازارساز است. این صحبت ها در حالی توسط معامله گران سنتی بازار مطرح می شود که حداقل در سال های اخیر، قیمت دلار در بهمن ماه و در دهه فجر سیر صعودی داشته است.”انتظارات معامله گران از قیمت دلار تا هفته آینده

روند دلار در سه بهمن

در دهه فجر سال ۹۸، اسکناس آمریکایی درمقطعی از کانال ۱۳ هزار تومانی به کانال ۱۴ هزار تومانی رفت و در سال ۹۷، از کانال ۱۱ هزار تومانی به کانال ۱۲هزار تومانی رهسپار شد. سال ۹۶ نیز قیمت از ۴ هزار و ۶۰۰تومان به ۴ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. آخرین باری که دلار در ده روز دهه فجر روند نزولی داشت، به سال ۹۴ برمیگشت و در سال ۹۵ نیز میزان نوسانات بسیار اندک بود.با توجه به این آمارها می توان گفت، انتظار معامله گران ارزی برای افت قیمت دلار در دهه فجر از پشتوانه آماری خاصی برخوردار نیست.”انتظارات معامله گران از قیمت دلار تا هفته آینده”

در معاملات پشت خطی روز شنبه نیز روند قیمتی به صورتی بود که حداقل از افزایش قیمت دلار در ابتدای روز یک شنبه حمایت می کرد. با این حال، بازار برای اینکه بالای مرز ۲۵ هزار تومانی تثبیت شود، نیاز به نرخ حواله درهم بالای مرز ۷ هزار تومان دارد. تا زمانی که درهم در مرز ۶ هزار و ۵۰۰ تومانی نیز قرار دارد، احتمال افت معنادار در بازار ارز داخلی دشوار است.

در بازار امروز قیمت طلایی درهم از سوی تحلیل گران فنی ۶۸۰۵ عنوان شده که گرچه در مقایسه با قیمت طلایی روز شنبه ۱۵۵ تومان بالا رفته اما از نگاه معامله گران قادر به شسکت مرز ۷ هزار تومان نیست. عدد طلایی در بازار یعنی سطحی که اگر قیمت ۱۰ دقیقه بالای آن معامله شود پتانسیل افزایش را دارد. با این حال تحلیل گران فنی بالاترین حد قیمتی در بازار امروز را ۶ هزار و ۹۸۰ تومان برآورد کرده اند.

 

  • منبع خبر : ایران جیب