انسداد ۳۸حلقه چاه غیرمجاز/جلوگیری از برداشت ۷۳۰ هزار مترمکعب آب
انسداد ۳۸حلقه چاه غیرمجاز/جلوگیری از برداشت ۷۳۰ هزار مترمکعب آب
مدیر امور منابع آب تهران بزرگ گفت: طی یک ماه گذشته با انسداد ۳۸ حلقه چاه غیر مجاز، از برداشت سالانه حدود ۷۳۰ هزار متر مکعب آب جلوگیری شد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از وزارت نیرو، علیرضا نیکنام گفت: با تلاش کارشناسان حقوقی، همکاری گروه گشت و بازرسی و اخذ دستور قضایی طی یک ماه گذشته ۳۸ حلقه چاه غیرمجاز در محدوده عملکرد این امور در تهران و پردیس در مجموع به عمق  ۱۲۲۲ متر و با دبی ۳۶.۹  لیتر برثانیه مسدود شد.

وی همچنین با بیان اینکه این تعداد چاه‌ها در جهت اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی و صیانت از منابع آبی پر شده است، افزود: با انجام این عملیات از خروج ۷۳۰ هزار متر مکعب آب در سفره‌های زیرزمینی این امور جلوگیری خواهد شد. در همین مدت در بخش آب‌های زیرزمینی، ۳۵ حکم قضایی اجرا شده و همچنین با پیگیری های واحد بازرسی و نظارت نسبت به نصب ۲۱ دستگاه کنتور حجمی هوشمند روی چاه‌های پروانه‌دار اقدام شد.

نیکنام با تاکید بر ارتباط خوب و همکاری تنگاتنگ دستگاه قضایی برای برخورد با متخلفان و متجاوزان به منابع آب سطحی و زیرزمینی گفت: برداشت‌های بی‌رویه آب سبب افت سطح آب‌های زیرزمینی شده است و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی خطرات و عواقب جبران ناپذیری از جمله ایجاد فروچاله، فرونشست زمین، شور شدن آب، کاهش کیفیت آب را در پی دارد که با توجه به اهمیت موضوع، این امور از هیچ کوششی در جهت صیانت از منابع آب دریغ نمی‌کند. امور منابع آب تهران بزرگ بر اساس قانون با هرگونه تخلف در زمینه آب‌های سطحی و زیرزمینی با اهتمام جدی برخورد قانونی خواهد کرد.

  • منبع خبر : مهر