ایران و سوریه در زمینه رفاه و اشتغال سند مشترک همکاری امضا کردند
ایران و سوریه در زمینه رفاه و اشتغال سند مشترک همکاری امضا کردند
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و وزیر امور اجتماعی سوریه سند مشترک همکاری امضا کردند.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به بازدید روز سه‌شنبه (دیروز) ریما قادری وزیر امور اجتماعی و کار سوریه از مراکز فنی و حرفه ای استان البرز گفت: خوشوقتیم که امروز همکاران ما به جمع بندی خوبی در زمینه سند همکاری مشترک دست یافته اند. یقیناً این سند ارزشمندی است که امضا شد و نقشه راه همکاری ما و شما طی پنج سال آینده خواهد بود.

وی به ویژگیهای برنامه اقدام مشترک میان ایران و سوریه اشاره کرد و گفت: این برنامه مشترک، آغاز عملی همکاری برای توسعه مناسبات دو جانبه در حوزه وظایف دو وزارتخانه است. علاوه بر این سند یاد شده بخش های مختلفی دارد که نشان از علاقه مشترک همکاری ما و شما است.همچنین یک سند همکاری در زمینه فنی و حرفه ای نیز به عنوان یک سند جانبی ضمیمه این سند خواهد بود.

وی در ادامه افزود: همچنین امیدوارم ملاقاتی که با رییس بنیاد شهید داشته اید مفید بوده باشد و در هیات دولت تاکید می کنم تا ملاقاتی هم با رییس کمیسیون مشترک ایران و سوریه داشته باشید تا شناخت کاملی از توانمندی ها و فرصت های همکاری مشترک صورت گیرد.

ریما قادری وزیر امور اجتماعی و کار سوریه هم با قدردانی از حسن میزبانی شریعتمداری گفت: هر وقت به ایران سفر می کنم احساسم این است که در کشور خودم هستم و از میزبانی گرم و صمیمانه شما تشکر می کنم.

وی افزود: ما طی دو روز گذشته برنامه های فشرده بازدید میدانی داشتیم و اعتقاد عمیقی پیدا کردم که ایران در زمینه آموزش نیروی انسانی، بهزیستی و فنی و حرفه ای کارهای بسیار شایسته ای انجام داده است.

وی تصریح کرد: به عنوان وزیر کار سوریه از تلاش این وزارتخانه و سازمان های وابسته به خاطر توجه به جامعه و ارایه خدمات به آنها تشکر می کنم و آن را نتیجه حکمتی می دانیم که از ایران سراغ داریم و این نتیجه مدیریت درست است.

ریما قادری تصریح کرد: ما به یک نقشه راه برای همکاری مشترک رسیدیم و تلاش خواهیم کرد تا اقدامات عملی برای تقویت روابط ایران و سوریه انجام دهیم و سطح روابط خود را توسعه دهیم.

وی افزود: نکات مشترک زیادی در زمینه مسائل اجتماعی و بازار کار وجود دارد و این اشتراکات کار ما را برای تقویت همکاری آینده تسهیل خواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد: یقیناً شرایط برای هر دو کشور ایجاب می کند تا ما چالش ها را به فرصت ها تبدیل کنیم.

گفتنی است بر اساس برنامه مشترک همکاری که به امضا وزرای کار دو کشور ایران و سوریه رسید ارتقای روابط دوجانبه ما بین دو کشور و تبادل دانش، تجربه و همکاریهای فنی بین دو وزارتخانه در حوزه های رفاه اجتماعی، توسعه روستایی، تامین سرمایه خرد، کار، اشتغال و کارآفرینی از جمله محوری ترین مواردی است که در این سند برآن تاکید شده است.

علاوه بر این تبادل تجارب در مورد روش ها و ابزار حمایت و توانمند سازی زنان سرپرست خانوار و ارایه خدمات به آنان همچنین توسعه برنامه های توانبخشی جامعه محور برای افراد دارای معلولیت و نیز آموزش مربیان سوری در حوزه توابخشی و نیز تبادل هیات های کارشناسی در حوزه رفاه اجتماعی از دیگر محورهایی بود که دو طرف برآن تاکید کردند.

همچنین تبادل تجارب در زمینه تشکیل صندوق های های مالی کوچک روستایی و بنگاههای کوچک و خرد و نیز همکاری در زمینه اشتغال و کارآفرینی بویژه فعال سازی بازار کار، آموزش های فنی و حرفه ای از جمله صنایع دستی و نیز تبادل هیاتهای کارشناسی از دیگر مواد برنامه اقدام مشترک همکاری میان دو وزارتخانه است.

  • منبع خبر : مهر