بودجه یارانه ۲ میلیون تومانی تامین شد؟
بودجه یارانه ۲ میلیون تومانی تامین شد؟
دولت اگر فقط دو درصد از بدهی خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند، این سازمان می‌تواند به همه‌ی بازنشستگان خود کمک بلاعوض دو میلیون تومانی بپردازد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد نشان می‌دهد که سازمان تامین اجتماعی برای حمایت از بازنشستگان به دنبال پرداخت کمک بلاعوض دو میلیون تومانی است اما مساله اینجاست که دولت بدهی سنگینی به این سازمان دارد و به نظر می‌رسد چنانچه این بدهی سنگین با تامین اجتماعی تسویه نشود، این سازمان برای تامین منابع مورد نیاز این یارانه دچار مشکل شود.” بودجه یارانه ۲ میلیون تومانی تامین شد؟”

سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده که به دنبال این است تا مطالبات خود را از دولت وصول و از این منابع یارانه دو میلیون تومانی را به بازنشستگان این سازمان پرداخت کند.

به گفته رئیس کانون بازنشستگان، سازمان تأمین اجتماعی تا پایان سال گذشته دولت بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی به این سازمان بدهی دارد و طبق اعلام کانون بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بازنشسته و مستمری‌بگیر دارد.

در واقع دولت اگر فقط شش هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان معادل ۲٫۲ درصد از بدهی خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند، این سازمان می‌تواند تا پایان سال به همه‌ی بازنشستگان خود این دو میلیون تومان کمک بلاعوض را پرداخت کند.

وضعیت معیشیت و حقوق بازنشستگان طی ماه‌های اخیر حواشی به همراه داشته، بازنشستگان تامین اجتماعی نسبت به نحوه همسان‌سازی حقوق معترض هستند و در ماه گذشته تجمع کردند، گروه‌های بازنشستگی برای احقاق حق خود به دیوان عدالت اداری شکایت کرده‌اند.” بودجه یارانه ۲ میلیون تومانی تامین شد؟”

در این بین افرادی که در کارهای سخت و زیان‌آور بازنشسته شده‌اند می‌گویند که همسان‌سازی درست اجرا نشده و مدت زمانی که بیمه پرداخت کرده‌اند محاسبه شده است.

در تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۱۴۰۰ که به قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اختصاص دارد، در مجموع ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار و ۶۷۲ میلیارد ریال برای این بخش پیش‌بینی شده است.

جمع مصارف هدفمندی یارانه‌ها یک میلیون و ۸۸۰ هزار میلیارد ریال است که همچون گذشته در ۱۴ محور پرداخت می‌شود. البته دولت در بودجه پیشنهادی خود در کنار پرداخت یارانه به تولید و اشتغال، حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا و حمل و نقل ریلی را هم‌ مورد توجه قرار داده است.

در هشتمین لایحه بودجه پیشنهادی دولت «تدبیر و امید»، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شد با استفاده از همه بانک‌های اطلاعاتی که در اختیار دارد سه دهک بالای درآمدی را شناسایی و حذف کند.

در این تبصره آمده است که منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین نسبت به قیمت قبل از سهمیه‌بندی در سال ۹۸، مشمول عوارض و مالیات بر ارزش افزوده و سهم ۱۴.۵ درصد شرکت ملی نفت ایران است.

همچنین عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از فروش حامل‌های انرژی پس از وصول، در مدت یک ماه به حساب تمرکز وجوه وزارت کشور واریز می شود تا به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پرداخت شود.

همچنین در لایحه بودجه سال آینده، دولت سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها را مکلف کرده امکان ثبت‌نام برای افرادی که موفق به ثبت‌نام برای بهره‌مندی از یارانه نشده‌اند را فراهم کند.

دولت به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اجازه داده در صورت محقق نشدن منابع پیش‌بینی شده، معادل کسری منابع، اوراق مالی اسلامی با تضمین خود منتشر کند تا مصارف موضوع یارانه نقدی، کمک حمایت معیشتی خانوارها و برنامه کاهش فقر مطلق دچار وقفه نشود.

  • منبع خبر : تجارت نیوز