بورس‌های اروپایی ریزش کردند
بورس‌های اروپایی ریزش کردند
اخبار ناامید کننده جنگ تجاری باعث قرمزپوش شدن شاخص‌های بورسی در اروپا و آسیا شد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از رویترز، روند آخرین روز از معاملات هفتگی بازارهای بورس جهانی بار دیگر تحت تاثیر اخبار مربوط به جنگ تجاری بین چین و آمریکا قرار گرفت. نشریه وال استریت ژورنال به نقل از برخی منابع آگاه در کاخ سفید مدعی شده بود که آمریکا و چین بر سر برداشتن متقابل تعرفه‌های وارداتی به عنوان بخشی از فاز نخست توافق تجاری با یکدیگر به توافق رسیده اند اما کمی بعد از انتشار این خبر، دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا- اعلام کرد با چنین خواسته‌ای موافقت نکرده است.” بورس‌های اروپایی ریزش کردند”

این خبر همان طور که انتظارش می‌رفت باعث ریزش شاخص‌های بورسی در آسیا و اروپا شد اما در معاملات بازارهای بورس آمریکا، روند صعودی ادامه یافت. در معاملات اروپا شاخص ” فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ریزش ۰.۶۳ درصدی تا ۷۳۵۹.۳۸ واحد پایین رفت، دیگر شاخص‌های مهم نیز نزولی بودند به گونه‌ای که شاخص ” کک ۴۰” بورس پاریس با ریزش ۰.۴۴ درصدی در سطح ۵۸۸۹.۷۰ واحد بسته شد و شاخص ” دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۴۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۲۲۸.۴۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص ” ایبکس ۳۵” حدود ۰.۵۷ درصد پایین رفت و به ۹۳۹۳.۷۰ واحد رسید.

لارس کرکل- استراتژیست بازارهای جهانی در موسسه ” لگال اند جنرال اینوستمنت منیجمنت” گفت: توافق تجاری هنوز هم اصلی ترین عامل محرک در بازارهای مالی است و ریزش اخیر بورس ها نیز واکنشی طبیعی به اخبار مربوطه بوده است.

“بورس‌های اروپایی ریزش کردند”

تاکاشی هیروکی، استراتژیست ارشد موسسه ” مونکس سکیوریتیز” گفت: چه این خبر درست باشد یا نه، حدس زدن این‌ که چه چیزی در سر آمریکایی‌ها می‌گذرد سخت‌تر شده است. هنوز مشخص نیست که روند پیشرفت مذاکرات تجاری بین چین و آمریکا چگونه خواهد بود اما چیزی که مشخص است این است که بازارها به هر خبر مربوط به آن چه مثبت چه منفی واکنش نشان خواهند داد.

در وال استریت شاخص‌ها بر خلاف همتایان اروپایی، صعودی بودند تا جایی که شاخص ” داوجونز ایدانستریال اوریج” ۰.۰۲ درصد صعود کرد و به ۲۷ هزار و ۶۸۱.۲۴ واحد رسید، شاخص ” اس اند پی ۵۰۰” با ۰.۲۶ درصد صعود تا سطح ۳۰۹۳.۰۸ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی یعنی ” نزدک کامپوزیت” با جهش ۰.۴۸ درصدی در سطح ۸۴۷۵.۳۱ واحدی بسته شد.

از سوی دیگر در معاملات بورس های آسیا، شاخص ” نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با جهش ۰.۲۶ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۳۹۱.۸۷ واحدی بالا رفت، شاخص ” هانگ سنگ” بورس هنگ کنگ با ریزش ۰.۷ درصدی به ۲۷ هزار و ۶۵۱.۱۴ واحد رسید. در چین شاخص ” شانگهای کامپوزیت ” با ریزش ۰.۴۷ درصدی در سطح ۳۹۷۳.۰۱ واحد بسته شد.

“ریزش بورس‌های اروپایی”

در بازار طلای سیاه، هر بشکه نفت ” وست تگزاس اینتر مدیت” با ۰.۰۹ درصد افزایش به ۵۷.۲۴ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۰.۳۵ درصدی به ازای ۶۲.۵۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.

همچنین در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با کاهش ۰.۶۵ درصدی به ۱۴۵۹ دلار رسید. هر اونس نقره با ریزش ۱.۱ درصدی به ازای ۱۶.۸۲ دلار مبادله شد.

  • منبع خبر : ایسنا