بورس هفته را با چراغ قرمز آغاز کرد
بورس هفته را با چراغ قرمز آغاز کرد
بازار سرمایه امروز روندی نزولی داشت و شاخص کل بورس بیش از ۸۰۰۰ واحد کاهش یافت.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد شاخص کل بورس با  ۸۱۷۳ واحد کاهش در رقم یک میلیون و ۱۶۹ هزار واحد ایستاد.”بورس هفته را با چراغ قرمز آغاز کرد”

شاخص کل با معیار هم وزن هم با ۳۳۰ واحد کاهش به رقم ۴۳۰ هزارو ۹۳۴ واحد رسید. در این بازار ۴۲۹ هزار معامله به ارزش ۳۴ هزار و ۲۹۵ میلیارد ریال انجام شد.

ملی صنایع مس ایران، صنایع پتروشیمی خلیج فارس؛   فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه گذاری تامین اجتماعی، پالایش نفت اصفهان، بانک ملت و بانک پاسارگاد نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند.

در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس هم با ۷۹ واحد کاهش رقمی ۱۶ هزار و ۹۰۵ واحد را ثبت کرد. معامله گران این بازار ۳۴۲ هزار معامله به ارزش ۱۶۳ هزار و ۷۲۱ میلیارد ریال انجام دادند.

بیمه پاسارگاد، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، پلیمر آریا ساسول، صنعتی مینو، و سرمایه گذاری صبا تامین نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل رایان هم افزا و پتروشیمی زاگرس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی فرابورس گذاشتند.

به عقیده کارشناسان شرایط بازار به گونه‌ای پیش می‌رود که بازار واکنشی به خبرهای خوب نشان نمی‌دهد. خبرهایی همچون افزایش قیمت نفت که نزدیک به ۷۰ دلار شده است، حمایت از سهامدارانی که پرتفوی زیر ۱۰ میلیون دارند و کاهش سود بین بانکی تاثیری در روند معاملات نداشته است.”بورس هفته را با چراغ قرمز آغاز کرد”

در شرایط مشابه در شش ماهه اول سال شاهد آن بودیم که اخبار منفی، افزایش تحریم‌ها و نرخ دلار و اخباری از این دست در روند معاملات بازار تاثیری نداشت و روند صعودی شاخص ادامه‌دار بود. بازار امروز شاید به اخباری با اهمیت بیشتر همچون توافق با آمریکا یا برگشت به برجام و اخباری از این دست بتواند واکنشی نشان دهد و روند بازار کمی تغییر کند.”بورس هفته را با چراغ قرمز آغاز کرد”

علی خسروشاهی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز در رابطه عدم واکنش بورس به اخبار منفی گفت: اعتماد نسبت به بازار سهام از بین رفته و همین دلیل نیز باعث شده تا کمبود پول در بازار سهام تشدید شود. بازگشت اعتماد به سهامداران و متقاعد شدن آن‌ها در سرمایه‌گذاری دوباره امری زمان‌بر است و به نظرم بیش از شش ماه طول خواهد کشید.

این کارشناس در رابطه با احتمال بازگشت دامنه نوسان به حالت قبلی گفت: بازگشت دامنه نوسان به حالت قبل بهتر است زیرا بازار سهام و سهم‌ها زودتر متعادل خواهد شد و نقدشوندگی بورس بیشتر می‌شود و روند فرسایشی بورس از بین می‌رود.

  • منبع خبر : ایسنا