بیمه‌ خودروهای سایپا متوقف شد
بیمه‌ خودروهای سایپا متوقف شد
درپی بدهی بیش از ۱۱۰۰ میلیارد تومانی شرکت خودروسازی سایپا به شرکت‌های بیمه، دبیرکل سندیکای بیمه‌گران ایران از توقف صدور بیمه‌نامه توسط شرکت‌های بیمه برای محصولات شرکت خودروسازی سایپا تا اطلاع ثانوی خبر داد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد محمد علیپور – دبیرکل سندیکای بیمه گران ایران – با بیان اینکه مسئله اختلاف و بدهی شرکت‌های بیمه با خودروسازی سایپا حدود دو سال ادامه داشته است، اظهار کرد: به دلیل به نتیجه نرسیدن مذاکرات با سایپا، صبر شرکت‌های بیمه تمام شده و از این پس هیچ بیمه‌نامه‌ای برای خودروهای تولید شده صفر کیلومتر شرکت سایپا صادر نخواهد شد.

واحدهای بیمه جلوی کارخانه مستقر شده‌اند

علیپور از استقرار واحدهای صدور بیمه‌نامه سیار برای خودروهای صفرکیلومتر سایپا هم خبر داد و گفت: در حال حاضر به منظور جلوگیری از به مشکل خوردن شهروندان، واحدهای سیار صدور بیمه‌نامه در مقابل درب شرکت خودروسازی سایپا مستقر شده و برای خودروهای که تازه از کارخانه ترخیص می‌شوند بیمه نامه صادر می‌کنند.

دبیر کل سندیکای بیمه گران ایران می‌گوید که شرکت‌های بیمه هیچ مشکلی با دیگر خودروساز داخلی (ایران خودرو) نداشته و برای صدور بیمه نامه توسط این خودروساز مشکلی وجود ندارد.

سایپا بیش از ۱,۱۰۰ میلیارد تومان بدهی دارد

او میزان بدهی شرکت خودروسازی سایپا به شرکت‌های بیمه را بیش از ۱,۱۰۰ میلیارد تومان برآورد کرد و گفت که این بدهی به شرکت‌های بیمه‌ای از ۲۰ میلیارد تومان تا بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان متغیر است.

علیپور همچنین از شکایت چند شرکت بیمه برای احقاق طلبشان از سایپا خبر داد و گفت: انباشت بدهی سایپا به شرکت‌های بیمه در حالی وارد دومین سال خود می‌شود که این خودروساز، هزینه بیمه‌نامه‌ها را به صورت مستقیم روی قیمت خودروهای فروخته شده اضافه کرده اما آن را به حساب شرکت‌های بیمه که فروشنده اصلی بیمه نامه‌ها هستند واریز نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، پیش از این محسن پورکیانی – مدیرعامل بیمه ایران – از بدهی بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومانی شرکت خودروسازی سایپا به صنعت بیمه خبر داده و گفته بود که این شرکت خودروسازی بدهی خود را به بیمه‌ها پرداخت نمی‌کند.

همچنین یونس مظلومی – مدیرعامل بیمه تعاون – نیز از شکایت این شرکت بیمه‌ای از شرکت خودروسازی سایپا بابت طلب ۱۶۵ میلیارد تومانی خود خبر داده و گفته بود که این شرکت خودروسازی متعهد بوده است حق بیمه مربوط به سال گذشته خود را که به صورت نقدی در زمان فروش خودرو از مشتریان خود دریافت کرده به شرکت‌های بیمه پرداخت کند، اما در عمل این اتفاق نیافتاده است.

به گفته مظلومی، خودروسازی سایپا برای مدتی با یک شرکت بیمه کار کرده و به همین شکل در حال حاضر چندین شرکت بیمه‌های خصوصی را گرفتار کرده است.

  • منبع خبر : ایسنا