تأمین منابع ارزی و ریالی کالاهای اساسی
تأمین منابع ارزی و ریالی کالاهای اساسی
رئیس کل بانک مرکزی از تأمین منابع ریالی و ارزی کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم در پایان سال خبر داد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد  به نقل از صدا و سیما، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه نحوه تأمین کالاهای اساسی پایان سال که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، گفت: جلسه امروز هم مانند جلسات قبل، دغدغه دولت درباره تأمین کالاهای اساسی پایان سال و کالاهای ضروری مورد نیاز مردم اختصاص داشت که در این باره معاون اول رئیس جمهور به بخش‌های مختلف تاکیداتی داشت.

وی افزود: تأکیدات امروز این بود که تا حد امکان بخش‌های مختلف که متولی تأمین کالاهای ضروری مردم در شرایط هستند این وظیفه و مهم را انجام دهند ضمن اینکه ما هم در این‌باره اعلام آمادگی کردیم البته از نظر ارزی و ریالی منابع مورد نیاز را از طریق بانک‌ها تأمین کرده ایم.

رئیس کل بانک مرکزی درباره تداوم تأمین کالاهای اساسی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی گفت: اگرچه در این‌باره بحث‌های مختلفی در جامعه انجام شده، اما دولت تاکنون هیچ تصمیمی نگرفته بلکه با بحث‌های مختلف کارشناسی که داریم هدف این است مشکلات تأمین کالاهای اساسی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی که در همین حد هم باید در اختیار مصرف کننده قرار گیرد، اما دچار انحراف و در بعضی زمینه‌ها دچار افزایش قیمت شده با بحث‌های کارشناسی بررسی و حل شود.

همتی افزود: هر طرح جدید ابعاد مثبت و منفی دارد بنابراین اینگونه نیست که در یک جلسه بتوان تصمیم گرفت و آنرا اجرا کرد بلکه با بحث‌های مختلفی که می‌شود باید همه ابعاد هم دیده شود و بگونه‌ای باشد که تصمیم به نفع مردم باشد یعنی هم بهینه باشد هم بتواند معایب سیستم فعلی را رفع کند.

وی با بیان اینکه در این باره ۲ تا ۳ پیشنهاد کارشناسان و صاحب نظران ارائه شده گفت: ما هم در بانک مرکزی با اقتصاددانان جلسات متعددی داشتیم ضمن اینکه در دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی هم تأثیر پیشنهادها بر روی قیمت کالا، ارز، تولید و دسترسی مردم به کالاهای اساسی بررسی می‌شود تا بتوان با بررسی ابعاد مختلف، تصمیم را در جهت منافع مردم اخذ کرد.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین افزود: آرامش در نظام بانکی برقرار است و مردم از خدمات مختلف استفاده می‌کنند ضمن اینکه تأمین اسکناس از طریق بانک‌های عامل نیز انجام می‌شود همچنین این اجازه داده شده که مردم با کارت بانکی خود از خودپردازهای همان بانک بتوانند در ایام پایان سال به صورت نقدی تا ۵۰۰ هزار تومان برداشت کنند.

همتی درباره سقف استفاده از کارت بانکی در دستگاه‌های کارت خوان بانکی گفت: این سقف همان ۵۰ میلیون تومان روزانه است و تغییری نمی‌کند.

جلسه ستاد تنظیم بازار امروز ۱۵ اسفند ماه با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

در این جلسه که به ریاست اسحاق جهانگیری برگزار شد وزرای صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، دادگستری رئیس کل بانک مرکزی و شهردار تهران، گزارشی از اقدامات انجام شده برای تنظیم بازار ارائه کردند.

قراراست در این جلسه در راستای تنظیم بازار، تصمیماتی اتخاذ شود که تا پایان ایام نوروز شرایط مطلوبی بر بازار اقلام اساسی حاکم باشد. یکی دیگر از اهداف این جلسه، بررسی وضعیت ذخایر کالاهای اساسی با هدف تأمین نیازمندی مردم در ایام تعطیلات نوروز و همچنین رفع نیازمندی‌ها در حوزه حمل و نقل شهری و برون شهری، جاده‌ای، هوایی و ریلی اعلام شده است.

  • منبع خبر : مهر