تابستان بدون خاموشی سپری می‌شود؟
تابستان بدون خاموشی سپری می‌شود؟
مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: با توجه به محدودیت‌های موجود در شبکه برق، باید میزان مصرف در حد استاندارد باشد، علاوه‌ بر این، بسته به پارامترهای مختلف، می‌توانیم تابستان را بدون خاموشی برنامه‌ریزی شده سپری کنیم اما از اکنون نمی‌توان درباره تابستانی بدون خاموشی صحبت کرد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد حسین صبوری  با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای گذر از تابستانی بدون چالش، اظهار کرد: همانند سال‌های گذشته اکنون در حال انجام اقداماتی برای اصلاح و بهینه‌سازی شبکه هستیم، در کنار این مساله نیز برنامه‌های مدیریت مصرف را به طور جدی دنبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: به همین منظور تفاهم‌نامه‌ای را با مراکز صنعتی، تجاری، دستگاه‌ها و سازمان‌هایی که دارای مولدهای اضطراری هستند، به امضا رسانده‌ایم که در زمان پیک بتوانیم از کمک این مراکز استفاده کنیم.

اهمیت مدیریت مصرف از سوی مشترکان

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف از سوی مشترکان، تاکید کرد: تقاضای ما از تمامی مشترکان این است که در زمان پیک از لوازم برقی پر مصرف استفاده نکنند و اگر همراهی آن‌ها را شاهد باشیم، با مشکلی مواجه نخواهیم شد و یا حداقل می‌توانیم مشکلات را کاهش دهیم.

صبوری با بیان این‌که وجود خاموشی در شبکه به علل مختلفی بستگی دارد، گفت: نوع مصرف، شرایط آب‌وهوایی و مسائل فنی می‌تواند در بروز خاموشی شبکه مؤثر شد اما ما امیدواریم که با همکاری مردم شاهد هیچ‌گونه خاموشی نباشیم.

وی پیک مصرف برق در سال گذشته را ۴۶۰۰ مگاوات دانست و افزود: مطابق هر سال میزان مصرف پنج درصد افزایش می‌یابد اما تلاش ما این است که میزان مصرف را همچون سال گذشته حفظ کنیم چراکه در غیر این‌صورت با چالش‌هایی مواجه خواهیم شد.

طبق اعلام وزارت نیرو، در حال حاضر ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های کشور به حدود ۸۰ هزار و ۵۰۹ مگاوات رسیده است که در این بین واحدهای سیکل ترکیبی با ۲۵ هزار و ۸۳ مگاوات، بیشترین ظرفیت (۳۱.۲ درصد) نصب شده نیروگاهی را به خود اختصاص داده‌اند.

هم‌اکنون ۲۹.۹ درصد نیروگاه‌های ایران مربوط به واحدهای گازی است که حدود ۲۴ هزار و ۷۷ مگاوات از ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های ایران مربوط به این بخش است. واحدهای بخار نیروگاهی نیز ۱۹.۷ درصد ظرفیت منصوبه این حوزه را به خود اختصاص داده‌اند و با ظرفیت ۱۵ هزار و ۸۲۹ مگاواتی خود در میان سه بخشی قرار گرفته که بیش‌ترین ظرفیت نصب شده نیروگاهی را دارند.

  • منبع خبر : ایسنا