تحول در صنعت برق ایران
تحول در صنعت برق ایران
به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد تلاش‌های متخصصان داخلی صنعت برق در دولت تدبیر و امید ۱۰ دستاوردی را برای این صنعت رقم زد که علاوه بر آنکه برخی از آنها برای نخستین بار در تاریخ صنعت برق حاصل شده، تحولی شگرف را برای این صنعت و کل کشور به همراه دارد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد تلاش‌های متخصصان داخلی صنعت برق در دولت تدبیر و امید ۱۰ دستاوردی را برای این صنعت رقم زد که علاوه بر آنکه برخی از آنها برای نخستین بار در تاریخ صنعت برق حاصل شده، تحولی شگرف را برای این صنعت و کل کشور به همراه دارد.”تحول در صنعت برق ایران ”

رشد صنعت برق ایران با وجود مشکلاتی که به واسطه اعمال تحریم‌های ظالمانه و فراهم نبودن دسترسی سهل به فناوریهای روز، در بخش‌های مختلف دولتی و غیردولتی در دولت تدبیرو امید، با شتاب بیشتر ادامه داشته است.

در واقع جایگاه فعلی صنعت برق ناشی از تلاش‌های بی‌وقفه صنعت گران و متخصصانی و مدیرانی است که در دولت تدبیر و امید با وجود برخی مشکلات با حفظ پایداری صنعت و استمرار روند خدمت رسانی و تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز بخش‌های مختلف اقتصادی و تولیدی کشور، به موفقیت‌های کم نظیر و ارزشمندی دست یافته‌اند.”تحول در صنعت برق ایران ”

دستاوردهای ۱۰گانه صنعت برق که در سال گذشته و در سایه تلاش‌های دولت تدبیر و امید حاصل شده وضعیت مناسبی را برای تولید و تامین برق مورد نیاز کشور فراهم کرده است در این گزارش مورد اشاره قرار می‌گیرند.

رسیدن رشد اوج توان مصرفی برق کشور به یک درصد

نخستین و مهمترین این دستاوردها رسیدن رشد اوج توان مصرفی برق کشور  به یک درصد در سال گذشته است.

اوج توان مصرفی برق که دارای رشد میانگین ۱۰ ساله بالای پنج درصد بود، در سال ۱۳۹۷ نسبت به قبل آن(۱۳۹۶) ۲.۹۸درصد کاهش یافت.

اقدام‌های انجام شده در قالب برنامه ۰۹۸(تامین برق با خاموشی صفردرتابستان۹۸) و گسترش برنامه‌ها و اقدام‌های مدیریت مصرف درسال ۹۸به شکل بی سابقه‌ای رشد اوج توان مصرفی برای نخستین بار به یک درصد رساند.

تحقق کاهش توان اوج مصرفی برق بیانگر آن است که تداوم سیاست مدیریت مصرف و تقاضای برق، گسترش اقدام‌های فنی و اجتماعی و به خصوص ارتقای مشارکت مردم آثار و پیامدهای مطلوبی را درپایداری فنی و اقتصادی صنعت برق دارد.

مانایی شبکه برق کشور در بازه فرکانسی تعیین‌شده با حداقل انحراف

مانایی شبکه برق کشور در بازه فرکانسی تعیین‌شده با حداقل انحراف دومین دستاوردی است که تحقق آن شبکه برق کشورمان را از جهت پایداری و کنترل شبکه‌های قدرت در زمره بهترین شبکه‌های جهان قرار داده است.

تک رقمی شدن تلفات شبکه توزیع برق کشور

تک رقمی شدن تلفات شبکه توزیع برق کشور دستاورد مهم دیگری بود که در سایه تلاش‌های دولت تدبیرو امید به وقوع پیوست تا آنجا که تلفات انرژی در بخش توزیع برای نخستین بار در تاریخ صنعت برق ایران، سال گذشته تک رقمی شد و به عدد ۹.۷۶ درصد رسید.”تحول در صنعت برق ایران ”

بنابر اعلام معاونت برق و انرژی وزارت نیرو، میزان تلفات شبکه توزیع نیروی برق در سال ۹۲ حدود ۱۴.۸۳ درصد بود که این رقم به ترتیب در سال ۹۳ به حدود ۱۲.۹۳ درصد، در سال ۹۴ به حدود ۱۱.۹۳ درصد، در سال ۹۵ به حدود ۱۱.۵۴ درصد، در سال ۹۶ به حدود ۱۰.۷۹ درصد، در سال ۹۷ به حدود ۱۰.۴۱ درصد و در نهایت در سال ۹۸ این عدد تک رقمی شده و به حدود ۹.۷۶ درصد رسید.

در حال حاضر درصد تلفات در بخش توزیع برق کشور از بسیاری از کشورهای مطرح دنیا از جمله برزیل، ترکیه، مکزیک، مجارستان، کرواسی، هند و پاکستان کمتر شده است.

افزایش ظرفیت تولید برق به ازای هر ایرانی به یک هزار وات

چهارمین دستاورد حاصل شده در دولت تدبیرو امید افزایش ظرفیت تولید برق به ازای هر ایرانی به یک هزار وات است براین اساس سرانه ظرفیت تولید برق به ازای هر ایرانی با رسیدن ظرفیت نیروگاهی کشور به ۸۳ هزار و ۳۵۰ مگاوات در سال گذشته، برای نخستین بار به هزار وات رسید.

سال گذشته دو هزار و ۸۵۰ مگاوات نیروگاه جدید شامل نیروگاه‌های حرارتی، تولیدپراکنده و تجدیدپذیر وارد مدار شد و ظرفیت نیروگاهی کشور به ۸۳ هزار و ۳۵۰ مگاوات رسید؛ به این ترتیب قدرت سرانه نصب شده کشور به یک هزار وات به ازای هر نفر رسید که این شاخص، فاکتور ملموسی در رشد، توسعه و رفاه اجتماعی است.

افزایش راندمان نیروگاه‌های حرارتی تولید برق برای نخستین بار

افزایش راندمان نیروگاه‌های حرارتی تولید برق برای نخستین بار دستاورد دیگر صنعت برق که پارسال محقق شد.

براین اساس راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور پارسال با اقدام‌های صورت گرفته افزایش یافت و برای نخستین بار در تاریخ صنعت برق کشورمان به ۳۸.۵۶درصد رسید که در سطح مناسبی در مقایسه با سایر کشورهای جهان است.

راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشورمان درحالی پارسال به ۳۸.۵۶درصد رسید که این رقم در جهان ۳۷.۳ درصد است.

تولید بیش از یک چهارم برق کشور بدون استفاده از سوخت فسیلی

تولید بیش از یک چهارم برق کشور بدون استفاده از سوخت فسیلی دستاورد دیگری است که در دولت دوازدهم محقق شد.

بیش از ۲۵ درصد برق تولید شده در نیروگاه‌های کشور برای نخستین بار توسط بخش بخار واحدهای سیکل ترکیبی، نیروگاه‌های برق آبی، اتمی و انرژی‌های تجدید پذیر محقق شد.”تحول در صنعت برق ایران ”

سیستم‌های پیشرفته کنترل نیروگاهی

سیستم‌های پیشرفته کنترل نیروگاهی از دستاوردهای جدید صنعت برق کشور است که نیروگاه‌های ساخت داخل به آنها مجهز می‌شوند.

معاونت برق و انرژی وزارت نیرو برای نخستین بار در سال ۹۸ گزارش کرد که طراحی و ساخت سیستم‌های کنترل پیشرفته نیروگاه‌ها توسط شرکت مپنا در داخل کشور انجام و روی دو واحد نیروگاهی (غرب کارون ۱ و ۲) نصب شد.

این واحدها با سیستم‌های کنترل با دانش فنی ایرانی به شبکه سراسری متصل شدند و با بومی‌سازی این تجهیزات، از این پس، نیروگاه‌های ساخت داخل با سیستم‌های کنترل پیشرفته ایرانی به مدار خواهند آمد.

اتصال شبکه برق ایران و عراق

اتصال شبکه برق ایران و عراق از دستاوردهای مهم دیگری که در دولت تدبیرو امید محقق شد.

عملیات اتصال شبکه برق ایران به شبکه برق کشور عراق براساس توافق‌های به عمل آمده بین وزارتخانه‌های نیروی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق آبان‌ماه پارسال با اتصال خط ۴۰۰ کیلوولت العماره _ کرخه انجام شد که دستاوردی مهم در کارنامه دولت تدبیر و امید محسوب می‌شود و می توان با تکیه بر آن اوج مصرف برق را مدیریت کرد.

آبان ماه پارسال بود که در یک برنامه خبری با حضور «رضا اردکانیان» وزیر نیروی ایران و«نافع عبدالساده» معاون برق عراق  و تعداد زیادی از خبرنگاران عملیات اتصال شبکه برق ایران به شبکه برق کشور عراق کلید خورد.این اتصال با هدف پایداری بیشتر برق دو کشور، امکان صادرات برق و بر طرف‌کردن نیازهای برقی دو کشور انجام شد.”تحول در صنعت برق ایران ”

مراسم سنکرون‌سازی شبکه برق در خط ۴۰۰ کیلوولت العماره _ کرخه انجام شد و با اتصال شبکه‌های برق،  دو کشور می‌توانند به راحتی برق را با یکدیگر تبادل کرده و در زمان‌های اوج مصرف از توان یک‌دیگر استفاده کنند.

جلوگیری از مصرف ۱۱۰۰ تن کاغذ، دستاورد طرح ملی قبض سبز

حذف قبوض کاغذی در شبکه توزیع برق (طرح ملی قبض سبز) دستاوردهای مهمی به دنبال داشته که حذف مصرف ۱۱۰۰ تن کاغذ از چرخه، از جمله این دستاوردهاست.

طرح ملی قبض سبز با هدف حذف قبوض کاغذی و تسهیل در ارائه خدمات غیر حضوری به مشترکان در سال ۹۸ اجرا شد.

شماره‌های تماس نزدیک به ۳۶ میلیون مشترک (معادل ۹۸ درصد مجموع مشترکان) جمع‌آوری شد که در ارائه قبض پیامکی و ایجاد ارتباط دوسویه با مشترکان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایجاد هاب متمرکز قبض سبز و بستر رویت و پرداخت صورتحساب‌های برق به‌صورت مجازی از مهم‌ترین اقدام‌های انجام شده در طرح ملی قبض سبز است.”تحول در صنعت برق ایران ”

روش‌های مشاهده و پرداخت غیرحضوری قبوض شامل استفاده از وب‌سایت شرکت‌های توزیع، اپلیکیشن‌های تلفن همراه، مشارکت ۱۲ سامانه پرداخت الکترونیک(PSP)، سامانه تلفنی ۱۵۲۱، دستگاه‌های ATM بانک‌ها و POS فروشگاه‌ها و نیز دفاتر پیشخوان دولت و ICT روستایی بوده است که همچنان در حال توسعه و ارتقای سطح خدمات هستند.

مجموع اقدام‌های صورت گرفته به رشد میزان پرداخت‌های غیرحضوری تا ۹۸.۴ درصد منجر شده است.

مهمترین دستاوردهای طرح ملی قبض سبز شامل حذف ۱۱۰۰ تن کاغذ، بهبود شاخص‌های عملکردی مانند قرائت، وصول مطالبات، تسهیل ارتباط با مشترک و ایجاد فرصت ارتباط دوسویه با مشترک است.

حذف چاپ و توزیع سالانه بیش از ۲۲۰ میلیون قبض برق و عدم نیاز به ۱۱۰۰ تن کاغذ معادل حدود ۷ میلیون دفترچه است.”تحول در صنعت برق ایران ”

این طرح همچنین موجب جلوگیری از قطع سالانه ۱۲ هزار درخت، جلوگیری از واردات بخش قابل توجهی کاغذ در شرایط تحریم کنونی و امکان ایجاد و توسعه دیگر خدمات غیرحضوری مبتنی بر تلفن هوشمند شده اس

عملیات احداث نیروگاه ملی

عملیات احداث نیروگاه ملی یکی دیگر از دستاوردهای مهم صنعت برق کشورمان است.

طرح نیروگاه ملی با واحدهای پیشرفته ساخت داخل منطبق با شرایط اقلیمی نقاط مختلف کشور و با اهداف افزایش توان و راندمان، انطباق با شرایط زیست‌محیطی و کاهش مصرف آب، کنترل آلاینده‌ها، کاهش هزینه‌های احداث و بهبود بازه‌های تعمیرات، در مطالعات و بررسی‌های علمی و کارشناسی ابتکاری مانند طرح اچ. ای. اس (HAS – Hight Ambient Solution) تهیه شده است.”تحول در صنعت برق ایران ”

نخستین نمونه این طرح نیز با استفاده از واحد پیشرفته ساخت داخل MGT ۷۵ خواهد بود که قرار است در سال ۹۹ اجرای آن در یکی از نیروگاه‌های کشور آغاز شود.

  • منبع خبر : ایرنا