تعرفه مشاوران املاک تغییر می‌کند
تعرفه مشاوران املاک تغییر می‌کند
رئیس اتحادیه املاک تهران از موافقت سازمان حمایت با تعرفه ۰٫۳ درصدی کمیسیون مشاوران املاک بدون در نظر گرفتن سقف قیمت خبر داد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد تعرفه کمیسیون املاک و نحوه محاسبه آن، یکی از موارد سوال و حتی شکایت مردم هنگام معاملات ملک بوده است. از سال ۹۵، هر معامله خرید و فروشی که در دفتر مشاوران املاک شهر تهران به ثبت برسد، تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان مشمول دریافت ۰٫۵ درصد کمیسیون از هر طرف معامله شده است (خریدار و فروشنده هر کدام نیم درصد)، پس از آن بسته به ارزش ملک مورد معامله در رقم های بالاتر از ۵۰۰ میلیون، نسبت به مازاد ارزش مورد معامله ۰٫۲۵ درصد به کمیسیون دو طرف معامله افزوده می شود.”تعرفه مشاوران املاک تغییر می‌کند”

این به معنای تعرفه ۷۵ صدم درصدی برای مازاد ارزش ملک نسبت به ۵۰۰ میلیون است. هر چند در گفتار مسئولان این صنف و همچنین واقعیات میدانی تناقضاتی دیده می شود. به عنوان مثال پرس و جوی میدانی در مشهد نشان می دهد که به عنوان مثال برخی مشاورین املاک، از هر طرف معامله یک درصد کمیسیون می گیرند. گزارش تسنیم نیز در سال ۹۶ به نقل از عقبایی رئیس کمیسیون تخصصی

مشاوران املاک، این گونه گفته که نرخ کمیسیون برای معاملات تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان، نیم درصد و مازاد بر آن نیز ۲۵ صدم درصد است!
در هر حال، دیروز خبرگزاری مهر با اشاره به همان فرمول ۰٫۵ درصد و ۰٫۷۵ درصد افزود: با توجه به این که قیمت مسکن در دو سال اخیر رشد مهارنشدنی‌ را تجربه کرده، درآمد مشاوران املاک و واسطه‌های ملکی نیز بر همین اساس از رشد خوبی برخوردار بوده است.

حال اتحادیه مشاوران املاک، از مراجع گوناگون از جمله وزارت صمت به عنوان نهاد بالادستی و وزارت راه و شهرسازی به عنوان نهاد سیاست گذار در بخش مسکن، درخواست کرده با افزایش نرخ تعرفه دلالی مسکن موافقت کنند. این گزارش به نقل از قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک از پیشنهاد اتحادیه مذکور مبنی بر دریافت نرخ ۸ دهم درصد (۰٫۴ درصد از هر یک از دوطرف معامله) بدون داشتن محدودیت سقف یا کف قیمت مسکن خبر داده که البته بر خلاف ادعای مطرح شده، کاهش نرخ را نسبت به وضعیت کنونی نشان می دهد.

با این حال، سازمان حمایت به اخذ ۶ دهم درصد (۰٫۳ درصد از هر یک از دوطرف قرارداد) موافقت کرده است؛ هر چند که هنوز پیشنهاد سازمان حمایت به کمیسیون نظارت وزارت صمت ابلاغ نشده تا این کمیسیون، نرخ‌های جدید را به اتحادیه مشاوران املاک ابلاغ کند.

قلی خسروی در ادامه، تصریح کرد: رقم ۴ دهم درصد را کارشناسان اتاق اصناف تهران تعیین کرده‌اند اما سازمان حمایت بر اساس بررسی میدانی به رقم ۳ دهم درصد رسیده است. وقتی محاسبه می‌کنیم با توجه به قیمت‌ها مشاوران املاک نیمه جنوبی تهران با نرخ ۳ دهم ضرر می‌کنند. به گفته خسروی، حدود ۱۲ هزار نفر در تهران و ۱۴۰ هزار نفر در کل کشور دارای پروانه کسب مشاوره املاک هستند که نشان می‌دهد معیشت نیم میلیون نفر با این صنف به طور مستقیم مرتبط است.

  • منبع خبر : تجارت نیوز