تمدید و آغاز بازارگردانی ۲ شرکت بورسی
تمدید و آغاز بازارگردانی ۲ شرکت بورسی
شرکت بورس اعلام کرد عملیات بازارگردانی شرکت‌ پارس خودرو در بازار سرمایه آغاز و بازارگردانی شرکت سرمایه‌گذاری‌ مسکن‌ در این بازار تمدید شده است.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد  شرکت بورس تهران از آغاز بازارگردانی شرکت‌ پارس خودرو با نماد معاملاتی «خساپا» و تمدید عملیات بازارگردانی شرکت سرمایه‌گذاری‌ مسکن‌ با نماد معاملاتی «ثمسکن» تا ۲۲ آبان ۱۴۰۰ خبر داد.”تمدید و آغاز بازارگردانی ۲ شرکت بورسی

در حالی از ۱۰ مهر پارسال تمامی شرکت‌های بورسی و تا ۱۵ مهر شرکت‌های حاضر در فرابورس، ملزم به معرفی بازارگردان شدند که به گفته مدیر نظارت بر ناشران بورس، همه ناشران پذیرفته شده در بورس موظف هستند برای انعقاد قرارداد بازارگردانی و معرفی بازارگردان به بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران اقدام کنند.
بر این اساس، ناشران در صورت اجرا نکردن این ابلاغیه، متخلف محسوب شده و جرایمی برای آنان در نظر گرفته می‌شود. این جرایم و ضمانت اجرایی آنها شامل تذکر، اخطار، محدودیت موقت یا دائم در دسترسی به سامانه معاملات، تعلیق یا لغو مجوزهای صادره توسط سازمان، محرومیت دریافت خدمات از ارکان بازار سرمایه برای مدت معین، جریمه نقدی، محرومیت از تصدی در هیات‌مدیره اشخاص تحت نظارت، سلب صلاحیت و لغو پذیرش می‌شود.

بورس از نیمه دوم مرداد ماه سال گذشته ریزش‌های شدیدی را داشت. بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان بازار معتقدند بعد از تشویق‌های مکرری که از مردم برای حضور در بازار صورت گرفت،دخالت‌های دولت هم در بورس اوج گرفت تا حدی که با قیمت‌گذاری دستوری در صنایع اصلی بازار و برهم زدن مکانیزم عرضه و تقاضا راه هموار بازار را ناهموار کرد و هنوز بعد از گذشت حدودا یک سال هنوز بازار سرمایه به روال باثبات قبلی خود برنگشته است.
سلمان نصیرزاده، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه درباره راهکارهای بازگشت اعتماد سهامداران به بورس به تجارت‌نیوز گفت: ثبات در قوانین مهم‌ترین کمکی است که سیاست‌گذار می‌تواند انجام دهد و نیازی به تزریق منابع در بازار نیست به طور کلی تسهیل در قوانین و از میان برداشتن موانع در بورس موثرترین راهی است که باید شکل بگیرد.
این کارشناس بازار در بخش دیگری تشریح کرد: تعدیل در حجم مبنا و دامنه نوسان باعث می‌شود تا نقدشوندگی که مهم‌ترین شاخصه بازار سرمایه است از بین نرود و شفافیت در بازار با الزام شرکت‌ها به انتشار به موقع صورت‌های مالی و گزارشات ماهانه به صورت مستمر ایجاد شود.
نصیرزاده با تاکید بر لزوم ایجاد انجمن حمایت از سهامداران خرد گفت: یکی دیگر از راه‌های کمک به عمق و بازگشت اعتماد به بازار ایجاد چنین انجمنی است که سهامداران خرد بتوانند در نظارت و اجرای آن سهیم باشند و از این طریق به شفافیت بازار کمک شود.
  • منبع خبر : تجارت نیوز