توزیع روغن با کارت ملی! / چرا روغن دوباره نایاب شد؟
توزیع روغن با کارت ملی! / چرا روغن دوباره نایاب شد؟
ماجرای کمبود روغن در شهرهای مختلف جدی است. برخی می‌گویند توزیع روغن با کارت ملی انجام می‌شود و برخی می‌گویند تنها در قبال خرید کالاهای دیگر فروشنده یک عدد روغن در نایلون سیاه به آنها می‌فروشد. این در حالی است که دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی می‌گوید ماجرای فروش مشروط روغن را برای اولین بار است که می‌شنود.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد گزارش‌های مردم از شهرهای مختلف حاکی از کمبود و گرانی روغن است. گویا این مشکل در تهران کمتر دیده می‌شود و در شهرهای دیگر بیشتر است.” توزیع روغن با کارت ملی! ”

در برخی از شهرها روغن گرانتر از قیمت درج شده روی جعبه فروخته می‌شود. یکی از اهالی پارس‌آباد مغان می‌گوید «۵ کیلو روغن را ۱۵۵ هزار تومان خریده است. آن هم بعد از خرید ۵۰۰ هزار تومانی از فروشگاه.» این مساله در یکی از شهرهای مشهد هم گزارش شده است. «در مغازه‌ها روغن ۸۰۰ گرمی ۲۲ هزار تومان است. درفروشگاه زنجیرهای قیمت نصف است اما کم گیر می‌آید و اکثرا نیست.»

اهالی سبزوار و کیش هم همین مشکل را دارند. در شهر سبزوار در فروشگاه‌های بزرگ روغن‌های قیمت مناسب را از قفسه‌ها جمع کرده‌اند و به ازای هر خرید فقط یک عدد روغن می‌دهند. در کیش خرده‌فروشی‌ها ۲۰ تا ۵۰ درصد قیمت روغن را بالا برده‌اند و در برخی از فروشگاه‌ها فقط روغن خارجی پیدا می‌شود.

فروش روغن با کارت ملی!
در بهبهان هم روغن کم است. فرد دیگری هم خبر داده که در یکی از شهرهای کردستان روغن فقط با کارت ملی توزیع می‌شود. یکی از اهالی مرودشت هم می‌گوید کم مانده در شهر ما روغن را قرعه‌کشی کنند!

گویا تامین روغن برای برخی از استان‌ها دشوار شده. از جمله استان فارس و شهر شیراز که مردم هنوز از وجود صف‌های طولانی برای خرید روغن خبر می‌دهند. آنها می‌گویند مسئولانی که مدعی وجود روغن هستند به یکی از فروشگاه‌های شیراز بیایند و روغن بخرند که ببینند روغن هست یا نه!

ماجرای کمبود روغن در فارس به صحن علنی مجلس هم رفت. امروز محمدمهدی فروردین، نماینده فیروزآباد در تذکری به وزیر صمت گفت: بعد از گذشت پنج ماه از بحران روغن هنوز مردم استان فارس از تامین روغن عاجز هستند و هر روز شاهد صف‌های طولانی آن هم در این شرایط کرونایی هستیم.

اما این مشکل فقط مربوط به شیراز نیست. در گرگان، هرمزگان، اهواز و کرمان هم مردم از نبود روغن گله دارند. یکی از مخاطبان تجارت‌نیوز می‌گوید «بنده از یک فروشگاه با کلی سفارش یک روغن گرفتم ردو بدل روغن طوری بود اگه پلیس مبارزه با مواد صحنه را می‌دید حتما بازداشتم می‌کرد.» افراد دیگری هم می‌گویند که خرید و فروش روغن سخت شده و فروشنده از پشت قفسه‌ها یک روغن در نایلون سیاه به مشتری می‌دهد. انگار در حال خرید و فروش قاچاقیم.

یکی از مردم اهواز هم می‌گوید روغن مایع نیست و فقط روغن جامد وجود دارد آن هم با ماندن در صف‌های طولانی.

چرا روغن دوباره نایاب شد؟
اما مشکل کمبود روغن نباشی چیست؟ دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی گفته «مشکلی در تولید و توزیع روغن مایع وجود ندارد و روزانه چهار هزار تن روغن در بازار توزیع می‌شود.»

پایگاه خبری وزارت صمت هم به نقل از حسن حنان، معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران خبر داده که در دو ماه آخر سال حدود ۴۰۰ هزار تن روغن وارد کشور می‌شود و هیچ کمبودی وجود نخواهد داشت.

حمید آذرمند، کارشناس اقتصادی اما در حساب توییتری خود نوشته ماجرای کمبود روغن و گرانی آن نوعی جوسازی است و پای دلالان و واردکنندگان روغن با ارز دولتی میان است.

او گفته «در مورد افزایش قیمت روغن جوسازی می‌شود تا توجیهی بر تداوم واردات روغن با ارز رانتی ۴۲۰۰ باشد. کشور ظرفیت بسیار خوبی برای کشت دانه‌های روغنی دارد که هم نیاز کارخانجات روغن را تامین می‌کند و هم کنجاله مورد نیاز صنعت طیور را. ارز رانتی ۴۲۰۰، مانع توسعه کشت دانه‌های روغنی است.»

  • منبع خبر : تجارت نیوز