ثبت نام وام کرونا تمدید شد
ثبت نام وام کرونا تمدید شد
بر اساس اعلام سخنگوی دولت، مهلت ثبت نام تسهیلات حمایتی کرونا تا آخر مهر ماه تمدید شده است تا فرصت دیگری در اختیار کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا قرار داده شود.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا از جمله سیاستهای وزارت کار در راستای حفظ اشتغال بنگاه‌ها و صیانت از نیروهای کار است و بر این اساس ۱۴ رسته شغلی منتخب که بیشترین آسیب از شیوع ویروس کرونا را متحمل شده و دارای لیست بیمه در قالب کارفرمایی یا خویش فرمایی بودند، برای استفاده از تسهیلات مذکور به سامانه کارا به نشانی kara.mcls.gov.ir مراجعه و مراحل ثبت نام خود را دنبال کردند.”ثبت نام وام کرونا یک ماه دیگر تمدید شد”

مهلت ثبت نام دریافت تسهیلات حمایتی کرونا پیش از این دوبار از سوی کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا تمدید شده و روز گذشته به پایان رسید اما علی ربیعی ـ سخنگوی دولت امروز در پنجاه و چهارمین نشست خبری خود در زاهدان، از تمدید زمان پرداخت وام به مشاغل آسیب دیده از کرونا تا پایان مهرماه و وام ودیعه مسکن تا پایان دی ماه خبر داد.

مطابق آخرین آمارها، بیش از ۴۹۰ هزار متقاضی در سامانه کارا ثبت نام کردند که بیشترین تسهیلات پرداخت شده در میان رسته‌های کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از کرونا متعلق به رانندگان، معلمان دبستان، بخش حمل و نقل عمومی و آرایشگاه ها بوده است.

برابر اعلام بانک مرکزی، طی یک ماه و نیم اخیر ۴۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات کرونایی از سوی شعب بانکی به واحدهای کسب و کار پرداخت شده  است.

 عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف گفت: ۴۰ هزار میلیارد تومان به صنوفی که از کرونا آسیب دیده بودند اختصاص داده شد که از این مبلغ حدود ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان ثبت نام کردند و ۵۰۳ هزار نفر ثبت نام کرده اند که از این تعداد ۱۰۵ هزار نفر صنفی هستند و پولی که تاکنون دریافت کرده اند ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و هزار میلیارد تومان آن صنفی است.

درستی گفت: به این دلیل که وام با خسارات وارده همخوانی نداشت و مبلغ وام به مراتب کمتر از ضرر و زیان مشاغل بود، باعث شد یک بدهی به بدهی‌های اصناف اضافه شود.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف در خصوص علل استفاده نکردن برخی‌ها از وام کرونا گفت: افراد برای استفاده از وام مذکور در سامانه کارا ثبت نام کردند و کد رهگیری هم گرفتند، ولی دولت پرداخت وام را دیر به بانک‌ها ابلاغ کرد و بانک‌های عامل هم هماهنگی لازم را برای اجرا مصوبات ستاد کرونا نداشتند،برخی دیگرچک‌های برگشتی و اقساط معوقه داشتند.

  • منبع خبر : ایسنا