جلوگیری از ناترازی سیستم بانکی در دستور کار بانک مرکزی/ ‌تورم رو به کاهش است
جلوگیری از ناترازی سیستم بانکی در دستور کار بانک مرکزی/ ‌تورم رو به کاهش است
عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در یادداشت اخیر خود به سخنرانی رهبر معظم انقلاب در رابطه با اقتصاد کشور اشاره و در این رابطه توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد  عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: رهبر معظم انقلاب ، در دیدار ۴ آذرماه ۹۹ با اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی، نکات مهم و راهبردی درخصوص اقتصاد کشور بیان فرمودند.” جلوگیری از ناترازی سیستم بانکی در دستور کار بانک مرکزی/ ‌تورم رو به کاهش است”

ایشان در بخشی از بیاناتشان درمورد نحوه تأمین کسری بودجه دولت، روش فروش اوراق و سهام دولت را مورد تأکید قرارداده و استقراض از بانک مرکزی و انتشار پول برای تأمین کسری بودجه را نفی کردند. از بابت عنایت ویژه ایشان به کنترل پایه پولی و نقدینگی در جهت مهار تورم صمیمانه قدردانی میکنم.

همراهی دولت محترم در تأمین کسری بودجه ۸ ماه اول سال ، از طریق انتشار اوراق بدهی و فروش سهام نیز قابل تقدیر است. نیز امیدوارم با توجه به مجوزهای قانونی اخذ شده، این روند، درماههای باقیمانده سال نیز، با جدیت ادامه یابد تا بتوان بودجه امسال را به صورت سالم و با کمترین اثرات جانبی بر اقتصاد کلان و معیشت مردم، تأمین مالی کرد.

بانک مرکزی نیز با توجه به آرامش موجود در بازارها و چشم انداز آن، ضمن تقویت اقدامات و جدیت برای ایجاد تعادل در بازار ارز، از کلیه ابزارهای پولی در دسترس خود، در نیل به تورم هدف گذاری شده استفاده خواهد کرد.

سیاست‌های احتیاطی کلان برای جلوگیری از ناترازی سیستم بانکی و اثر آن بر متغیرهای پولی و تورم در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد. در این راستا شورای پول و اعتبار نیز پیشتر کنترل رشد ترازنامه شبکه بانکی را به تصویب رسانده وهمکاران من دستورالعمل های مرتبط با این مصوبه وسقف های تعیین شده برای میزان رشد دارایی بانک‌ها را بزودی اعلام خواهند کرد.

با توجه به تغییر قابل ملاحظه در انتظارات تورمی در هفته های اخیر، امید می رود که با این اقدامات التهابات و ناطمینانی‌های تورمی کاهش یافته و از مسیر کاهش تورم انتظاری در افق پیش رو، بستر مناسب تری برای فعالیت بنگاه‌های اقتصادی و تقویت سرمایه‌گذاری و جهش تولید فراهم شود.

 

  • منبع خبر : اقتصاد آنلاین