جهش ۳۴ هزار واحدی شاخص بورس امروز شنبه ۹ مرداد
جهش ۳۴ هزار واحدی شاخص بورس امروز شنبه ۹ مرداد
بورس اوراق بهادار تهران روز اول هفته را با رشد مداوم شروع کرد. البته امروز قیمت دلار هم رو به افزایش بود که به نظر می‌رسد عمده افزایش رشد ...

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد ۷۸۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند. اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز بیش از ۲۳۱۰ میلیارد تومان شد را هم در نظر بگیریم، ارزش معاملات دو بازار امروز از ۸ هزار و ۹۵ میلیارد تومان فراتر رفت.” جهش ۳۴ هزار واحدی شاخص بورس امروز شنبه ۹ مرداد

امروز همه شاخص‌های بورس سبز بودند به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با نگاه وزنی ـ ارزشی با ۲٫۶ درصد رشد همراه شدند. این دو شاخص با معیار هموزن یک درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور ۱٫۹ درصد رشد کرد. شاخص بازار اول بورس ۲٫۸ درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۲٫۳ درصد افزایش یافت.

نمادهای شاخص ساز در بورس شامل حوزه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه که به تازگی از فرابورس به بورس ارتقا یافته، ملی مس، پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، گل گهر، چادرملو و هلدینگ نفت و گاز پتروشیمی تامین بودند.

نمادهای پرتراکنش شامل سپید ماکیان، فولاد مبارکه، شستا، ملی مس، لیزینگ کارآفرین، ایران خودرو و پالایش نفت اصفهان بودند.

در فرابورس ایران امروز شاخص کل با رشد ۳۹۸ واحد به رقم ۱۹ هزار و ۷۹۴ واحد رسید.” جهش ۳۴ هزار واحدی شاخص بورس امروز شنبه ۹ مرداد”

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۹۱ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز در فرابورس بیش از ۱٫۸ میلیارد سهام، در قالب ۳۵۸ هزار معامله و به ارزش ۲۴۰۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

خریداران پالایشی بعد از ۱۱ ماه با ۳۰ درصد زیان مواجهند در حالی که قرار بود سود کنند. دولت قول داده بود زیان آنها با سهام جایزه جبران شود که هنوز این وعده عملی نشده است.

امروز نمادهای شاخص‌ساز در فرابورس شامل بیمه پاسارگاد، آریاساسول، سنگ آهن گهر زمین، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان، ذوب آهن و فولاد ارفع بوده است.

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل محصولات کاغذی لطیف، گسترش صنایع روی ایرانیان، غذای دنا آفرین فدک، ذوب آهن اصفهان، سرمایه گذاری هامون صبا، چوب خزر کاسپین و توسعه سرب و روی ایرانیان بوده‌اند.

به گزارش فارس، امروز رئیس سازمان بورس در نامه‌ای به رئیس شورای رقابت خواستار معرفی مجموعه‌هایی شد که در قیمت‌گذاری خودرو دخالت دارند. شرکت‌های خودرو در بورس حضور دارند و طبق قانون نباید مشمول قیمت‌گذاری محصول شوند.

همچنین در نامه‌ای دیگر به رئیس بانک مرکزی خواستار معرفی افرادی شد که در بانک‌ها دسترسی به اطلاعات خاص دارند.

امروز همچنین قیمت دلار رو به افزایش بود به گونه‌ای که در مرز ۲۵ هزار و ۸۷۴ تومان معامله می‌شد و عمده رشد سهام شرکت‌های بورسی به خاطر چشم‌انداز افزایش نرخ دلار است. البته در فصل مجامع اکثر شرکت‌های حاضر در بورس سود شناسایی کرده و به سهامداران خود سود پرداخت کردند. در عین حال سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است و باید با احتیاط و دقت سرمایه‌گذاری انجام شود.

  • منبع خبر : ایران جیب