حقوق‌‌های سال آینده دقیقا چه تغییری کرد؟
حقوق‌‌های سال آینده دقیقا چه تغییری کرد؟
پرونده افزایش حقوق‌ها در سال آینده بسته شده و براساس آن حداقل حقوق کارمندی ۳٫۵ میلیون تومان و حداقل حقوق کارگری ۲٫۶ میلیون تومان است.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد با تعیین میزان افزایش حقوق کارگران در سال آینده پرونده حقوق سال آینده بسته شد.”حقوق‌‌های سال آینده دقیقا چه تغییری کرد؟”

کارگران

جلسه شورای عالی کار در ساعات پایانی شنبه ۲۳ اسفند به نتیجه رسید. طبق مصوبه این شورا که سه گروه کارگری، کارفرمایی و دولت بر سر آن توافق دارند حداقل حقوق کارگران در سال آینده ۳۹ درصد افزایش یافت.

در سال ۹۹ حداقل حقوق یک میلیون و ۹۱۰ هزار تومان بود، اما برای سال آینده پایه حقوق اداره کاری دو میلیون و ۶۵۵ هزار تومان برآورد می‌شود.

همچنین بن کارگری ۶۰۰ هزار تومان، بن مسکن ۴۵۰ هزار تومان، پایه سنوات ۱۴۰ هزار تومان و حق اولاد ۳۴۵ هزار تومان تعیین شد.

سایر سطوح درآمدی نیز ۲۶ درصد افزایش یافت. در واقع حداقل حقوق برای یک خانواده سه نفره چهار میلیون و ۱۹۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

کارمندان

نمایندگان مجلس افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارمندان در سال آینده را تصویب کردند.

در سال گذشته مصوب شده بود که دریافتی هیچ کارمند و بازنشسته‌ای در سال ۹۹، کمتر از دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در ماه نباشد.

با افزایش ۲۵ درصدی که روی حقوق کارمندان در سال آینده اعمال می‌شود، حداقل حقوق کارمندان دولت و بازنشستگان لشگری و کشوری کمتر از سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان نیست.

بازنشستگان تامین اجتماعی.”حقوق‌‌های سال آینده دقیقا چه تغییری کرد؟”

در خصوص بازنشستگان تامین اجتماعی، مجلس در بودجه امسال تصویب کرد که مبلغ ۹۰ هزار میلیارد تومان جهت متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تخصیص یابد.

براساس پیگیری‌های تجارت‌نیوز از سازمان تامین اجتماعی، متناسب‌سازی از فروردین سال ۱۴۰۰ در فیش حقوقی بازنشستگان اعمال می‌شود. حقوق بازنشستگان همچنین مشمول افزایش حقوق ۳۹ درصدی نیز می‌شود.

بنابراین با انجام این مرحله از متناسب‌سازی، با فرض این که بازنشسته‌ای حداقل‌بگیر بوده و ۳۰ سال سابقه کاری کامل دارد، معادل حداقل حقوق سال آینده یعنی حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می‌کند.

  • منبع خبر : تجارت نیوز