خرید اوراق بدهی توسط بانک‌ها
خرید اوراق بدهی توسط بانک‌ها
بیست‌وسومین مرحله فروش اوراق بدهی در روز دوشنبه با فروش یک هزار و ۱۶۹ میلیارد تومان اوراق بدهی برگزار شد. این در حالی است که در حدود ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اوراق عرضه شده‌بود. در این مرحله بر خلاف دو مرحله گذشته، بانک‌ها در خرید اوراق بدهی مشارکت کردند.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد ، در این مرحله با توجه به تعطیلی روز سه شنبه، هیچ اوراقی از طریق بازار سرمایه بفروش نرسید و کل اوراق فروش رفته توسط بانک‌ها خریدارای شد. در این مرحله چهار بانک در مجموع یک هزار و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سفارش خرید ثبت کرده‌بودند که وزارت اقتصاد با یک هزار و ۱۶۹ میلیارد تومان آن موافقت کرد.

این در حالی بود که طی دو مرحله گذشته بانک‌ها هیچ اوراق بدهی خریداری نکرده بودند و در سایه مشارکت پایین بانک‌ها طی چند هفته گذشته میانگین فروش اوراق بدهی طی شش مرحله پیشین به حدود ۳۰۰ میلیارد تومان کاهش یافته‌ بود.

در این مرحله ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اوراق عرضه شده‌بود که حاکی از فروش ۱۸٫۲ درصدی در این مرحله است. همچنین نرخ بهره مؤثر اوراق فروش رفته در این مرحله به زیر ۲۱ درصد کاهش یافت. این درحالی است که در مرحله گذشته در حدود یک درصد اوراق عرضه شده بفروش رسید و نرخ بهره مؤثر ۲۱ درصد بود.”خرید اوراق بدهی توسط بانک‌ها پس از ۲هفته”

افزایش مشارکت بانک‌ها در مرحله بیست و سوم نسبت به شش مرحله گذشته قابل توجه است اما همچنان فاصله زیادی با فروش هفتگی ۴تا۵ هزار میلیارد تومانی دارد که کارشناسان برای جبران کسری بودجه انتظار دارند.

در مجموع طی مراحل برگزار شده تا امروز، حدود ۷۱ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی بفروش رسیده‎‌است. مرحله بعدی حراج اوراق بدهی، سه‌‎شنبه هفته آینده با عرضه ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان اوراق ادامه می‌یابد.”خرید اوراق بدهی توسط بانک‌ها پس از ۲هفته”

 

  • منبع خبر : اقتصاد آنلاین