داخلی‌سازی ۷۷ قطعه خودرو
داخلی‌سازی ۷۷ قطعه خودرو
سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از داخلی‌سازی ۷۷ قطعه مهم در صنعت خودرو خبر داد و گفت: بر این اساس، ۹۱ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی صورت گرفته است.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد مهدی صادقی نیارکی در دومین میزگرد تخصصی تعمیق ساخت داخل با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت مصمم به پیاده سازی طرح ساخت داخلی در صنعت خودرو است، گفت: با تلاش‌های این وزارتخانه و همراهی قطعه‌سازان، ۷۷ قطعه موجود در صنعت خودرو داخلی سازی شده است.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: بر این اساس، با داخلی‌سازی این قطعات ۹۱ میلیون یورو از ارزبری این صنعت کم شده است، البته برآوردها نشان می‌دهد که ارزش این قراردادها ۱۲۳۱ میلیارد تومان است.

وی تصریح کرد: همچنین قرارداد برای داخلی سازی قطعات خودرو به ارزش ۷۴۰ میلیارد تومان با ۳۲ شرکت قطعه ساز منعقد شده است که از طریق آن، بیش از ۸۵ میلیون یورو کاهش ارزبری طی یک سال ایجاد خواهد شد.

صادقی نیارکی با بیان اینکه ۹ قطعه به تولید انبوه رسیده و تنها با تولید ۳ قطعه حدود ۲۰ هزار دستگاه خودرو از کف پارکینگ ها جمع شده است، خاطرنشان کرد: ما مصمم به اجرای طرح تعمیق ساخت داخلی در صنعت قطعه سازی و خودروسازی هستیم.

برای تحقق اقتصاد مقاومتی در صنعت خودرو و حمایت از کالاهای ایرانی در این حوزه، بایستی پارامتر «عمق داخلی سازی» یا «درصد ساخت داخل» و روش اندازه گیری آن دقیق و شفاف شود. در کشورهای پیشرفته، عمق ساخت داخل خودرو به دقت اندازه گیری شده و سیاست های حمایتی بر اساس آن اعمال می شود.میزان ارزش افزوده یک کالا در هر کشور تحت عنوان «عمق داخلی سازی» یا «درصد ساخت داخل» آن محصول بررسی می شود. در واقع ارزش افزوده هر خودرو برابر است با قیمت فروش هر خودرو منهای قیمت مواد اولیه و قطعات آن. در واقع این پارامتر نشانگر درون زایی صنعت خودرو از منظر استفاده از قطعات داخلی است.

  • منبع خبر : مهر