دردسر برای خریداران سهام دولتی
دردسر برای خریداران سهام دولتی
در پی مشکل ایجادشده در پرداخت بهای سهام دولتی برای متقاضیان و اضافه‌برداشت از حساب برخی از آن‌ها،‌ کسانی که از طریق بانک و کارگزاری برای خرید اقدام کرده‌ بودند و با مشکل اضافه‌برداشت مواجه شدند، به بانک و کارگزاری‌شان مراجعه کرده و مبلغ اضافه‌برداشت را پس گرفته‌اند. اما تکلیف کسانی که از طریق یکی از اپلیکیشن‌های داخلی سهام دولتی خریده‌اند، همچنان نامشخص است و نمی‌دانند برای بازگشت پول‌شان چه بکنند!

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد  در اولین صندوقی که حامل سهم دولت از سه بانک ملت، صادرات و تجارت و دو بیمه البرز و اتکایی امین بود، متقاضیان خرید این نوع سهام می‌توانستند از راه‌های مختلفی همچون بانک، کارگزاری و یا اپلیکشین‌های پرداخت بانکی، نسبت به خرید اقدام کنند.”دردسر برای خریداران سهام دولتی”

پس از پایان پذیره‌نویسی و ثبت اطلاعات خرید اولین صندوق ETF، برخی از مردم طی تماس‌هایی با ایسنا، از اضافه‌برداشت در خرید سهام دولتی گلایه کردند که معاون وزیر اقتصاد در پاسخ به این گلایه‌ها توضیح داد که این پول نزد صندوق نیست و به بانک‌ها برگشته است؛ لذا کسانی که از طریق بانک برای خرید سهام دولتی اقدام کرده‌اند و اضافه برداشت داشته‌اند، به بانک خود مراجعه کنند و درخواست برگشت آن را بدهند.

همچنین طبق گفته معمارنژاد، افرادی که از طریق کارگزاری‌ سهام دولتی خریده‌اند و با این مشکل روبه‌رو هستند هم به کارگزاری خود مراجعه کنند.

در بین برخی از خریداران سهام دولتی هم هستند که به دلیل شیوع ویروس کرونا و این‌که مراجعه حضوری به بانک‌ها کمتر شود، شرایطی برای آن‌ها فراهم شده بود تا متقاضیان این سهم بتوانند از طریق یکی از اپلیکیشن‌های پرداخت اقدام به خرید کنند که آن‌ها هم مانند سایر خریداران با مشکل اضافه‌برداشت مواجه شدند.

صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF)، نوعی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که واحدهای آن مانند سهام معمولی در بازار بورس ایران خرید و فروش می‌شود. بر این اساس واحدهای این صندوق از نقدشوندگی بیشتری نسبت به باقی صندوق‌های سرمایه‌گذاری برخوردار هستند و سرمایه‌گذاران می‌توانند در زمان بازار، واحدهای صندوق فوق را به راحتی معامله کنند. لازم به ذکر است که سهام باقی‌مانده دولت در شرکت‌های گفته شده، در قالب صندوق‌های قابل معامله به مردم عرضه می‌شوند. ارزش هر واحد این صندوق ۱۰ هزار تومان است و هر فرد می‌تواند نهایتاً ۲ میلیون تومان، واحد بخرد و حداقل ۱ ماه پس از ثبت اطلاعات کل واحدهای سرمایه‌گذاری، به راحتی می‌توان واحدهای صندوق فوق را خرید و فروش کرد.

  • منبع خبر : ایسنا