دستور رئیس‌جمهور به وزیر کشور برای ساخت خانه‌های استیجاری
دستور رئیس‌جمهور به وزیر کشور برای ساخت خانه‌های استیجاری
عضو کمیسیون عمران مجلس از ابلاغ آیین نامه ساخت خانه های استیجاری از سوی رئیس جمهور به وزیر کشور خبر داد.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد به نقل از خانه ملت، مجید کیانپور با اشاره به برنامه‌ریزی شهرداری‌های کل کشور برای تولید مسکن استیجاری، گفت: اخیرا نشستی با حضور شهرداران کلانشهرهای کل کشور برگزار شد و در این نشست محورهای طرح تولید مسکن استیجاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رئیس جمهور اواخر تیر ماه در نامه ای به وزارت کشور، آیین نامه ساخت مسکن استیجاری را ابلاغ کرد، اقدامی که با استقبال شهرداری های کل کشور همراه بود.

وی با اشاره به رویکرد دولت برای تولید مسکن و اجرای طرح جامع ملی مسکن، افزود: یکی از محورهای این طرح، تولید مسکن استیجاری است حال برای تحقق این مسئله می توان از ظرفیت شهرداری ها برای تولید مسکن استفاده کرد.

شهرداری ها به ویژه شهرداری کلانشهرها می توانند در قالب طرح های مشارکتی با سازندگان نسبت به تولید مسکن استیجاری اقدام کنند، به این صورت که شهرداری اقدام به ارائه زمین کرده و تولیدکنندگان پروژه ها را اجرایی می کنند

کیانپور ادامه داد: شهرداری ها به ویژه شهرداری کلانشهرها می توانند در قالب طرح های مشارکتی با سازندگان نسبت به تولید مسکن استیجاری اقدام کنند، به این صورت که شهرداری اقدام به ارائه زمین کرده و تولیدکنندگان پروژه ها را اجرایی می کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: به نظر من تولید مسکن استیجاری بازی دو سر برد است، زیرا با این اقدام، هم بخشی از مشکلات مستأجران برای تأمین مسکن حل شده و هم اینکه شهرداری ها می توانند از این مسیر به درآمدزایی خوبی دست یابند.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی یکی از مباحث مطروحه اصلاح حرایم شهری است تا با استفاده از این مسئله، دولت و شهرداری ها اقدام به تولید انبوه مسکن و مسکن استیجاری کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: در شرایط کنونی حدود ۵۰ درصد از درآمد خانوارها صرف پرداخت اجاره بها می شود، حال می توان با تولید مسکن استیجاری سهم هزینه خانوارها در این حوزه را کاهش داد.

  • منبع خبر : مهر