دلایل رسوب کالا در گمرکات کشور
دلایل رسوب کالا در گمرکات کشور
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: بر اساس مدارک و مستندات، بعد از اظهار حداقل ۴۵روز زمان می‌برد تا مجوز بازارگاه به صورت کاغذی به ما ارائه شود.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد  مهرداد جمال ارونقی با حضور در استودیو گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما درباره انباشت نهاده‌ها در گمرکات کشور افزود: در کالا‌های اساسی نیاز به مجوز‌های قانونی داریم که حتماً باید توسط گمرک اخذ شود تا اجازه ترخیص کالا داده شود و بیشتر این‌ها مجوز وزارت جهاد کشاورزی را نیاز دارند که در خصوص سلامت کالا این مجوز‌ها در حداقل زمان ممکن صادر می‌شود و به گمرک ارائه می‌شود.” دلایل رسوب کالا در گمرکات کشور”

وی ادامه داد: مجوز دیگری هم تحت عنوان مجوز عرضه کالا در بازارگاه است که با نرخ مصوب برای کالا‌ها یا نهاده‌هایی که در نظر گرفته شده نیاز است که متاسفانه تاخیر در ترخیص کالا ایجاد می‌کند از این جهت که حداقل زمانی که مجوز بازارگاه به گمرک ارائه می‌شود که البته هنوز به صورت غیر سیستمی است ۴۵ روز به طول می‌انجامد که در این مدت زمان گمرک نمی‌تواند کالا را ترخیص کند که باید اصلاح شود.
 ارونقی گفت: وزارت جهاد کشاورزی با نامه‌ای اعتراض آمیز عنوان کرد که گمرک حق ندارد بدون مجوز بازارگاه نسبت به ترخیص کالا اقدام کند و الان اگر یک کیلو کالا را بدون مجوز فیزیکی بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی ترخیص کنم باید پاسخگو باشم.” دلایل رسوب کالا در گمرکات کشور”
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران افزود: این ۴۵ روز حداقل زمان است و بر اساس مدارک که بعد از اظهار حداقل ۴۵ روز زمان می‌برد که مجوز بازارگاه به صورت کاغذی به ما ارائه شود.
حدود چهار میلیون تن نهاده در بنادر وجود دارد
مدیر کل خدمات بازرگانی خارجی وزارت جهاد کشاورزی گفت: حدود چهار میلیون تن نهاده در بنادر وجود دارد که بیشتر آن در بندر امام خمینی (ره) است.
حسن عباسی معروفان افزود: اگر آمار نیاز کل کشور به نهاده ها را در سال ۱۴۰۰ به میزان ۲۴ میلیون تن فرض کنیم در هر ماه دو میلیون تن گردش کالایی را باید داشته باشیم.
وی ادامه داد: در جلسه ای که حدود یک ماه پیش درباره این موضوع داشتیم مقرر شد نامه ای که سازمان دامپزشکی ارائه می دهد به عنوان ارائه در بازارگاه محسوب شود که تاخیر نداشته باشیم.
 معروفان گفت: موضوعات قاچاق کالا الزام کرده که افرادی که کالا وارد می کنند و در سامانه بازارگاه ارائه نمی شوند عرضه خارج از سیستم تلقی می شود و قاچاق محسوب می شود.
مدیر کل خدمات بازرگانی خارجی وزارت جهاد کشاورزی افزود: واردات در بازرگانی خارجی یک فرآیندی دارد که مرحله به مرحله و پشت سرهم است و افرادی که ثبت سفارش می کنند که بالای ۴۲۰ شرکت وارد کننده غلات و نهاده های دامی در کشور هستند که بیش از ۱۱۰ شرکت فعالیت آنها چشمگیر است و این شرکت ها می توانند اعلام کنند که یک ثبت سفارش از روزی که بارگذاری در سامانه می کنند و روزی که ما تایید می کنیم چقدر طول می کشد و در حال حاضر ۱۴ میلیون و دویست هزار تن ثبت سفارش داریم که تا پایان سال را پوشش می دهد.
وی ادامه داد: ۱۲ سازمان و ارگان در یک تجارت خارجی دخیل هستند و خروجی کار گمرک است.
 معروفان گفت: اینکه کشتی در لنگرگاه وارد می شود ترخیص شود و ۴۵ روز به طول می انجامد را به نوعی تایید می کنم که در کل باید این فرآیند طی ۳۰ روز تمام شود.
مدیرکل خدمات بازرگانی خارجی وزارت جهاد کشاورزی افزود: در نامه ۹۰ درصد ترخیص که با کمک گمرک انجام شده است مقرر شد که افرادی که ارز نگرفتند و به آنها تخصیص داده نشده بتوانند ۹۰ درصد را با نامه ها ترخیص کنند.
وی عنوان کرد: در حال حاضر حدود چهار میلیون تن و چهار کالای نهاده ای در ۱۲ گمرک داریم که بیشتر آن هم ذرت است که به میزان یک میلیون و هشتصد و ۸۰ هزار تن می باشد که این عدد در ۱۰ روز پیش دو میلیون و دویست هزار تن بوده است یعنی ۳۲۰ هزار تن طی ۱۰ روز خارج شده است.
معروفان درباره مشکل ارزی گفت: امروز یک سهمیه ای برای ما به عنوان اعتبار ارزی مصوب شد و برای ۶ ماهه اول سال ۶ میلیارد دلار ارز ترجیحی در نظر گرفته شده است که ۴ و نیم میلیارد دلار آن برای نهاده ها و کالاهای اساسی است و مابقی برای وزارت بهداشت است.” دلایل رسوب کالا در گمرکات کشور
وی افزود: از این چهار و نیم میلیارد دلار، سه میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار برای این چهار نهاده است که تا الان بالای سه میلیارد از آن را استفاده کردیم و مشکلی که وجود دارد این است که تامین آن زمان بر است یعنی تخصیص بیش از سه میلیارد دلار را داریم ولی در تامین حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای چهار نهاده تامین داریم.
  • منبع خبر : اقتصاد آنلاین