دلایل موافقت با افزایش قیمت بلیت قطار در خرداد ماه/ رشد میانگین ۲۲ درصد بود
دلایل موافقت با افزایش قیمت بلیت قطار در خرداد ماه/ رشد میانگین ۲۲ درصد بود
معاون مسافری راه‌آهن با بیان اینکه نوسانات ارزی و افزایش قیمت انواع کالاها در کنار افزایش هزینه تأمین، تعمیر و نگهداری ناوگان ریلی از دلایل افزایش قیمت بلیت قطار بود، گفت: این افزایش قیمت بین ۱۰ تا ۴۰ درصد و متوسط ۲۲ درصد بود.

به گزارش واحد اقتصادی خبرگزاری صبح اقتصاد میرحسن موسوی در تشریح جزئیات افزایش قیمت بلیت قطار، بیان کرد: افزایش قیمت بلیت قطار، به درخواست شرکت‌های حمل و نقلی و با تو.جه به افزایش هزینه‌ها و تورم سالانه، مطرح و سپس در شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به عنوان حاکمیت صنعت، بررسی می‌شود‌.

معاون مسافری راه‌آهن اضافه کرد: شرکت راه‌آهن پس از بررسی درخواست‌ها با توجه به شرایط اقتصادی کشور، تورم و غیره، درصدی را بابت افزایش قیمت به شرکت‌‌های ریلی ابلاغ می‌کند که ممکن است کمتر از درصد مورد تقاضای شرکت‌های ریلی باشد.

* امسال قیمت بلیت قطار‌ها بین ۱۰ تا ۴۰ درصد‌ افزایش یافت

وی اظهار داشت: از سال ۹۴ تا تیرماه ۹۷ قیمت بلیت قطارهای مسافری هیچ افزایش نداشت، و فقط در ‌تیرماه ۹۷ هم شرکت‌‌های ریلی مجاز شدند فقط  ۱۰ درصد افزایش قیمت بلیت با توجه به تورم و البته کمتر از آن داشته باشند.

موسوی یادآو‌ر شد: اگر به خاطر داشته باشید، اعمال این افزایش ۱۰ درصدی در تیرماه سال گذشته، پیش از ان نوسانات ارزی بود.

معاون مسافری راه‌آهن ‌افزود: امسال هم با توجه به افزایش هزینه شرکت‌‌های ریلی به دلیل نوسانات شدید نرخ ارز و همچنین تورم موجود، مقرر شد متوسط‌  ۲۲ درصد در قیمت بلیت قطار‌ها افزایش اعمال شود؛ خردادماه امسال بود که قیمت بلیت قطار‌ها بین ۱۰ تا ۴۰ درصد، افزایش یافت که متوسط ۲۲ درصد افزایش قیمت بود.

موسوی یادآور شد: بخشی از هزینه‌‌های شرکت‌های ریلی، ارزی است ضمن آنکه قیمت بسیاری از کالاهای داخلی هم در یک سال اخیر افزایش زیادی داشت که کوچک‌ترین آن افزایش قیمت‌ آب‌معدنی موجود در قطار‌ها بود تا افزایش قیمتی قطعات فنی و الکترونیکی قطار و البته افزایش دستمزد، که همگی در جریان این افزایش قیمت‌ها هستیم و این موجب افزایش هزینه‌‌های شرکت‌های ریلی شد.

معاون مسافری راه‌آهن ‌اظهار داشت: با افزایش قیمت ارز، هزینه‌های تأمین، تعمیر و نگهداری واگن‌ها، لکوموتیوها، ترن‌ست‌ها، ملزومات داخلی واگن حتی پارچه و غیره، افزایش یافت و همین موجب افزایش هزینه‌‌ شرکت‌های حمل و نقل ریلی شد.

وی اظهار داشت: قطعاً این افزایش متوسط ۲۲ درصدی، با توجه به گرانی‌های اخیر، زیان شرکت‌های ریلی را جبران نمی‌کند  ‌اما شرکت‌ راه‌اهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های حمل و نقل ریلی، مصمم هستند حتما مسافران خود را حفظ کنند و افزایش قیمت‌ها به گونه‌ای نباشد که فشار زیادی به مسافران وارد شود اما به هر حال برخی هزینه‌ها افزایش زیادی داشته است و سعی شد با این کار تا اندازه‌ای جبران شود.

موسوی با اشاره به اینکه در نوروز امسال و نوروز سال قبل شرکت‌های ریلی هیچ افزایش قیمتی با وجود افزایش هزینه‌ها اعمال نکردند، یادآور شد: در حالی که شرکت‌های ریلی مصوبه افزایش قیمت تا ۴۰ درصد هم داشتند، اما با توجه به موضوع عرضه و تقاضا، حمایت از مسافران و جلوگیری از کاهش تقاضا، تلاش کردند افزایش قیمت‌ها در برخی مسیر‌ها به گونه‌ای باشد که فشار زیادی به مسافر وارد نشود، حتی در مسیری پرتقاضا نظیر مسیر ریلی مشهد، شرکت‌ها تلاش کردند افزایش قیمت برخی مدل واگن‌ها حتی کمتر از کمتر از ۲۲ درصد باشد.

معاون مسافری راه‌آهن با اشاره به اینکه قیمت بلیت قطار‌های پنج‌ستاره و لوکس تا اندازه‌ای بیشتر از قطار‌های دیگر است، یادآور شد: بدین ترتیب، قیمت بلیت قطارهای دو تا چهار ستاره بین ‌۹۹ تا حداکثر ‌۱۶۰ هزار تومان افزایش یافت‌ که این ارقام در ایام غیر پیک کاهش می‌یابد.

موسوی اظهار داشت: شرکت‌‌های ریلی بر اساس عرضه و تقاضا در برخی ایام سال حتی نرخ‌های کمتر از نرخ‌های ابلاغ شده هم اعمال می‌کنند و ضمن آنکه شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به عنوان حاکمیت صنعت ریلی، بر اعمال نرخ‌های از سوی شرکت‌ها نظارت دارد.

  • منبع خبر : فارس